Zasiłek opiekuńczy do 24 maja – nowy wzór oświadczenia

Prawo
education-4520228_1920

3-go maja zazwyczaj jesteśmy na majówce, wyjeździe, urlopie, albo przynajmniej na grillu u szwagra. 2020 rok weryfikuje nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. 3 maja 2020 roku, w niedziele na stronie ZUS, publikowany zostaje bardzo ważny tekst. O zmianach w dodatkowym zasiłku opiekuńczym, informacje na które niecierpliwie czekało wielu z nas. Sprawdź na jakich zasadach będzie przyznawany, i pobierz NOWY WZÓR OŚWIADCZENIA!

Zasiłek wydłużony został do 24 maja 2020 roku.

Przysługuje gdy: 

 • placówka* do której uczęszcza dziecko będzie zamknięta
 • placówka do której będzie otwarta, ale nie będzie w stanie przyjąć wszystkich chętnych
 • placówka do której uczęszcza dziecko będzie otwarta, ale rodzice ze względu na epidemię wolą zostawić dziecko w domu

*placówka czyli – żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła.

W internecie krąży wiele nieprawdziwych informacji. Dotychczas zasiłek był przyznawany z powodu zamknięcia placówek. Od 4 maja luzujemy gospodarkę, luzujemy też restrykcje związane z przyznawaniem zasiłku. Zasiłek przyznawany jest gdy placówka jest otwarta, ale ze względu na limity miejsc, dziecko nie dostanie się. Nawet w sytuacji gdy placówka jest otwarta, jest teoretycznie miejsce dla naszego dziecka, jednak nie posyłamy go ze względu na panującą epidemię. W internecie krąży wiele nieprawdziwych informacji, na forach i grupach wręcz wrze.

Dostałam np pytanie czy to prawda, że zasiłek będzie przyznany tylko gdy wszyscy rodzice solidarnie odmówią posłania dzieci do otwartej placówki, lub o to dlaczego „państwowe” mamy będą miały zasiłek (większość państwowych placówek pozostaje zamknięta) a „prywatne” mamy ze względu na otwarcie tych placówek już nie. Widzę, że dyskusja jest gorąca. Stąd też ten tekst :)

Dodatkowy zasiłek przysługuje na dziecko w wieku:

 • do ukończenia 8 roku życia
 • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
 • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
 •  ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Aby uzyskać zasiłek co trzeba zrobić?

Gdy jesteś:

 • pracownikiem składasz u pracodawcy
 • pracujesz na umowę zlecenie – składasz u zleceniodawcy

– Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Jeżeli złożyłaś już oświadczenie do wypłaty zasiłku według poprzedniego wzoru – nie musisz ponownie składać nowego wzoru.

Jeśli przed uchwaleniem nowych przepisów wnioskowałaś o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach na okres od 4 maja – wniosek ten będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowe 14 dni (nie wlicza się do limitu 60 dni)

Okres zasiłku nie przedłuża się automatycznie – nawet jeśli wnioskowałaś o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniejsze okresy, musisz teraz znów go złożyć.

Zasiłek nie przysługuje gdy drugi rodzic może zapewnić opiekę czyli:

 • jest bezrobotny
 • korzysta z urlopu macierzyńskiego
 • korzysta z urlopu rodzicielskiego
 • korzysta z urlopu wychowawczego

WAŻNE!!!!

Od 4 maja 2020 roku, obowiązuje NOWY WZÓR – POBIERZ NOWY WZÓR OŚWIADCZENIA O SPRAWOWANIU OPIEKI 

Zapraszam na FACEBOOKa 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Witam, za niedługo kończy mi się urlop rodzicielski, umowa o pracę na czas określony skończyła mi się w lutym w trakcie urlopu rodzicielskiego (była to umowa na rok), wczesniej miałam 3 miesięczną umowę zlecenie i 6 miesięczny staż. Mąż pracuje a ja chciałabym dalej sprawować opiekę nad dzieckiem przynajmniej przez rok. Czy należy mi się urlop wychowawczy lub sprawowanie opieki nad dzieckiem (chodzi mi o ubezpieczenie)? Jeśli tak to ile wcześniej powinnam złożyć wniosek do ZUS-u i co powinien on zawierać? Byłabym bardzo wdzięczna za pomocną odpowiedź 🙂