Zasiłek chorobowy, po urlopach rodzicielskich, wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo
woman-1235716_1920

Z obserwacji, które poczyniłam na moim blogu wynika, że w kraju mamy do czynienia z istnym baby boomem. Praktycznie codziennie dostaje pytania, dotyczące drugiej ciąży, i sytuacji prawnej, w jakiej się w związku z nią znajdujecie. Najwięcej pytań jest o zwolnienie lekarskie. Zebrałam te, najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję, że poniższa lista będzie dla Was pomocna, i rozwieje wszystkie wątpliwości, i tajemnice jakie kryje w sobie druk ZUS ZLA. (potocznie zwany L4)

  1. Czy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim można iść na zwolnienie lekarskie?

    TAK, jeżeli pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony, bądź umowę zlecenie, i umowa obowiązuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (nie dotyczy sytuacji, gdy umowa na czas określony zakończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego) można iść na zwolnienie lekarskie, od pierwszego dnia.

  2. Czy trzeba wrócić na jeden dzień do pracy, po urlopie rodzicielskim?

    To chyba najczęściej powtarzany MIT. Nie trzeba wracać do pracy na jeden dzień. Wystarczy dostarczyć zwolnienie lekarskie, od dnia w którym miałyśmy się stawić do pracy.

  3. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu rodzicielskiego?

    TAK. Oczywiście idealna sytuacja byłaby gdyby zwolnienie lekarskie było wystawione w dniu, w którym miałaś się stawić do pracy. Wiem jednak, że nie zawsze jest to możliwe, chociażby dlatego, że tego dnia nie przyjmuje lekarz. Nic nie szkodzi. Zwolnienie lekarskie może być wystawione, w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Z tym zastrzeżeniem, że nie będzie płatne, w czasie kiedy otrzymujemy inne świadczenia (np. zasiłek macierzyński)

  4. Jaka jest podstawa zasiłku chorobowego po urlopie rodzicielskim?

    Jeżeli na zwolnienie lekarskie udasz się bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, podstawa będzie taka sama jak przy ostatnim L4. Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć nową podstawę należałoby przepracować trzy miesiące kalendarzowe. Mówi o tym:

    Art. 43. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
    Wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

  5. Na ile muszę wrócić do pracy aby obliczyć nową podstawę?

    Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w punkcie powyżej. Mianowicie, aby podstawa była obliczona na nowo, należy pracować przez trzy miesiące kalendarzowe. (np. maj, czerwiec i lipiec).

  6. W jaki sposób będzie liczona nowa podstawa?

    Bardzo często dostaje pytanie, o liczenie podstawy do zasiłku. Pytacie czy podstawą będzie ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych, w których przecież otrzymywałyście 80% wynagrodzenia, a czasem nawet 60%. Zasada jest taka, że jeżeli od powrotu do pracy, do zwolnienia lekarskiego nie upłyną 3 miesiące podstawa pozostaje bez zmian. Jeżeli zaś upłyną 3 miesiące, podstawa naliczy się na nowo (nadal będzie liczona z 12 ostatnich miesięcy, jednak będzie to ostatnie 12 miesięcy BEZ okresów zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) Pamiętać należy, że okres w którym wykorzystujecie zaległy urlop wlicza się do okresu „pracy”. Każdy dzień zwolnienia lekarskiego, przerwać będzie bieg tych trzech miesięcy.

  7.  Kto wypłaca pierwszy miesiąc zasiłku chorobowego?

    Jeżeli jesteśmy pracownikami (umowa o pracę na czas nieokreślony, czy umowa na pracę na czas określony) pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłaca nam pracodawca. Jeżeli pracujemy na umowę zlecenie, świadczenie od razu wypłaca ZUS.

  8. Czy po urlopie wychowawczym można iść na L4?

    TAK, bezpośrednio po urlopie wychowawczym możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pamiętajmy jednak, że  płatne zwolnienie lekarskie przysługuje nam PO urlopie wychowawczym, a nie w trakcie. Jeżeli przebywasz na urlopie wychowawczym, musisz złożyć u pracodawcy wniosek o powrót do pracy. Płatne zwolnienie lekarskie będzie Ci przysługiwać od dnia powrotu do pracy.

    Art 12. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
    2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
    2) urlopu wychowawczego;

  9. Czy należy wrócić na jeden dzień fizycznie do pracy po urlopie wychowawczym?

    NIE. Wracanie na jeden dzień do pracy nie ma najmniejszego sensu. Nie ma takiej konieczności, ten jeden dzień absolutnie nic nam nie zmieni.

  10. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu wychowawczego?TAK, z tym zastrzeżeniem że nie będzie płatne za okres kiedy przebywamy na
  11. Jak liczona będzie podstawa zasiłku chorobowego po urlopie wychowawczym?

    Najprościej mówiąc będzie ona liczona z kwoty jaką mamy wpisaną w umowie.

Na koniec pamiętajcie, że każda sytuacja jest inna, i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Powyżej opisałam pewne ogólne zasady w uproszczeniu. Jeżeli masz jakiś problem, nie bój się korzystać z pomocy bezpośrednio w ZUSie. Po coś w końcu jest ta instytucja!! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *