Zasiłek chorobowy, po urlopach rodzicielskich, wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo
woman-1235716_1920

Z obserwacji, które poczyniłam na moim blogu wynika, że w kraju mamy do czynienia z istnym baby boomem. Praktycznie codziennie dostaje pytania, dotyczące drugiej ciąży, i sytuacji prawnej, w jakiej się w związku z nią znajdujecie. Najwięcej pytań jest o zwolnienie lekarskie. Zebrałam te, najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję, że poniższa lista będzie dla Was pomocna, i rozwieje wszystkie wątpliwości, i tajemnice jakie kryje w sobie druk ZUS ZLA. (potocznie zwany L4)

 1. Czy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim można iść na zwolnienie lekarskie?

  TAK, jeżeli pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony, bądź umowę zlecenie, i umowa obowiązuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (nie dotyczy sytuacji, gdy umowa na czas określony zakończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego) można iść na zwolnienie lekarskie, od pierwszego dnia.

 2. Czy trzeba wrócić na jeden dzień do pracy, po urlopie rodzicielskim?

  To chyba najczęściej powtarzany MIT. Nie trzeba wracać do pracy na jeden dzień. Wystarczy dostarczyć zwolnienie lekarskie, od dnia w którym miałyśmy się stawić do pracy.

 3. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu rodzicielskiego?

  TAK. Oczywiście idealna sytuacja byłaby gdyby zwolnienie lekarskie było wystawione w dniu, w którym miałaś się stawić do pracy. Wiem jednak, że nie zawsze jest to możliwe, chociażby dlatego, że tego dnia nie przyjmuje lekarz. Nic nie szkodzi. Zwolnienie lekarskie może być wystawione, w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Z tym zastrzeżeniem, że nie będzie płatne, w czasie kiedy otrzymujemy inne świadczenia (np. zasiłek macierzyński)

 4. Jaka jest podstawa zasiłku chorobowego po urlopie rodzicielskim?

  Jeżeli na zwolnienie lekarskie udasz się bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, podstawa będzie taka sama jak przy ostatnim L4. Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć nową podstawę należałoby przepracować trzy miesiące kalendarzowe. Mówi o tym:

  Art. 43. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  Wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

 5. Na ile muszę wrócić do pracy aby obliczyć nową podstawę?

  Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w punkcie powyżej. Mianowicie, aby podstawa była obliczona na nowo, należy pracować przez trzy miesiące kalendarzowe. (np. maj, czerwiec i lipiec).

 6. W jaki sposób będzie liczona nowa podstawa?

  Bardzo często dostaje pytanie, o liczenie podstawy do zasiłku. Pytacie czy podstawą będzie ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych, w których przecież otrzymywałyście 80% wynagrodzenia, a czasem nawet 60%. Zasada jest taka, że jeżeli od powrotu do pracy, do zwolnienia lekarskiego nie upłyną 3 miesiące podstawa pozostaje bez zmian. Jeżeli zaś upłyną 3 miesiące, podstawa naliczy się na nowo (nadal będzie liczona z 12 ostatnich miesięcy, jednak będzie to ostatnie 12 miesięcy BEZ okresów zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) Pamiętać należy, że okres w którym wykorzystujecie zaległy urlop wlicza się do okresu „pracy”. Każdy dzień zwolnienia lekarskiego, przerwać będzie bieg tych trzech miesięcy.

 7.  Kto płaci za pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego?

  Jeżeli jesteśmy pracownikami (umowa o pracę na czas nieokreślony, czy umowa na pracę na czas określony) pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłaca nam pracodawca. Jeżeli pracujemy na umowę zlecenie, świadczenie od razu wypłaca ZUS.

 8. Czy po urlopie wychowawczym można iść na L4?

  TAK, bezpośrednio po urlopie wychowawczym możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pamiętajmy jednak, że  płatne zwolnienie lekarskie przysługuje nam PO urlopie wychowawczym, a nie w trakcie. Jeżeli przebywasz na urlopie wychowawczym, musisz złożyć u pracodawcy wniosek o powrót do pracy. Płatne zwolnienie lekarskie będzie Ci przysługiwać od dnia powrotu do pracy.

  Art 12. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
  2) urlopu wychowawczego;

 9. Czy należy wrócić na jeden dzień fizycznie do pracy po urlopie wychowawczym?

  NIE. Wracanie na jeden dzień do pracy nie ma najmniejszego sensu. Nie ma takiej konieczności, ten jeden dzień absolutnie nic nam nie zmieni.

 10. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu wychowawczego?TAK, z tym zastrzeżeniem że nie będzie płatne za okres kiedy przebywamy na
 11. Jak liczona będzie podstawa zasiłku chorobowego po urlopie wychowawczym?

  Najprościej mówiąc będzie ona liczona z kwoty jaką mamy wpisaną w umowie.

Na koniec pamiętajcie, że każda sytuacja jest inna, i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Powyżej opisałam pewne ogólne zasady w uproszczeniu. Jeżeli masz jakiś problem, nie bój się korzystać z pomocy bezpośrednio w ZUSie. Po coś w końcu jest ta instytucja!! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Trafiłam tu przypadkiem szukając info dot. drugiej ciąży i tego, jak liczy sie zasiłek i l4. Bardzo wartościowy post :) miło sie zdziwiłam czytając, ze nie wlicza sie macierzyńskiego i l4 do tych 12mc :)

 2. Baby boom swoją drogą, ale mamy przede wszystkim czasy totalnie niestrawnej dla większości społeczeństwa papierologii stosowanej. No i dodatkowo ZUS nie jest instytucją przyjazną. Zdarzyło mi się dzwonić z wątpliwościami na infolinię i w sumie nadal nie wiem nic, ale posłuchałam sobie z 10 minut o ich sposobach obliczeń i wyliczeń, o dokładnych procentach, procedurach, zamiast tak po prostu, po ludzku ;-)
  Szybkie pytanko – rodziłam w lutym tego roku, czyli mam za sobą całe 20 tyg macierzyńskiego i 11 tyg rodzicielskiego. 16 tyg mam mieć w ciągu, a mi się coś tak wydaje ze jestem w drugiej ciąży. Jeśli tak się okaże, to czekać aż minie 16 tyg rodzicielskiego i dopiero iść do pracy, żeby go przerwać i przejsc na L4?
  Patrząc po skali niewiedzy wśród młodych mam, instytucje państwowe powinny zainwestować jakieś kampanie społeczne, albo chociaż otworzyć się na ludzi w tych swoich zamczyskach ;-)

 3. A co w sytuacji, gdy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskie wybiorę zaległy urlop, wrócę do pracy na niepełny etat a dopiero po 3 miesiącach uda się zajść w drugą ciąże? Czy zmniejszony etat a tym samym wynagrodzenie mocno wpłyną na wysokość L4 i macierzyńskiego? Czy wciąż brane będą pod uwagę ostatnie 12 przepracowanych miesięcy w tym kilka z mniejszą pensja?

   1. Tak, to wiem. Chodzi mi raczej o to czy wiesz jak będzie liczonaa nowa podstawa gdy zmniejsze etat? Będą brane pod uwagę ostatnie 12 miesięcy (np. 3 m-ce ze zmniejszony etatem + 9 m-cy z pełnym etatem sprzed pierwszej ciąży)? Czy może po zmniejszeniu etatu nowa podstawa będzie uwzględniała wyłącznie zmniejszony etat?

    1. Zastanawiam się po prostu nad tym jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze finansowo w przypadku, gdy nie uda się zajść w drugą ciąże przed końcem macierzyńskiego lub przed upływem 3 miesięcy po jego zakończeniu. Lepiej wrócić do pracy na niepełny etat (powrót na cały etat niestety nie wchodzi w grę) czy pójść na wychowawczy? Jeśli się orientujesz w tym temacie i możesz pomóc będę wdzięczna :-)

     1. Jeżeli zajdziesz w ciąże na urlopie wychowawczym, wtedy świadczenia liczone będą z umowy, czyli tak samo jak teraz. A nowa podstawa po trzech miesiącach jest liczona właśnie z tych trzech miesięcy. W Twoim przypadku jednak, jeżeli wrócisz do pracy, zmienisz wymiar czasu pracy (do pół etatu) od razu będą świadczenia liczone z 1/2 etatu. (Zawsze po zmianie wymiaru liczy się nowa podstawa, z tego co aktualnie jest na umowie).

 4. Poszłam na zwolnienie ciążowe z wypłatą 1900netto, podczas trwania zwolnienia ciazowego i urlopu macierzyńskiego wypłata wzrosła mi do 2600zl, do połowy listopada jestem na macierzyńskim później do 18 stycznia odbieram urlopy zaległe. Okazało się, że jestem w drugiej ciąży. Kwota jaką będę brała przez okres kolejnej ciąży to 2300zł netto? Nie znam się na tym..

   1. Mareno, w Twojej sytuacji, aby świadczenia (zasiłki) były liczone z nowej podstawy musisz wrócić do pracy na trzy pełne miesiące kalendarzowe. (bez dnia zwolnienia lekarskiego)

    1. Witam jestem na urlopie macierzynskim konczy mi sie w styczniu, planuje drugą ciąze mozliwe ze juz w niej jestem 😉 podczas tego urlopu w pracy byly dwie podwyzki czy jesli przeszlabym teraz na tzw L4 to dostane nową pensje po podwyzkach bedac na zwolnieniu z powodu ciazy? Czy mam czekac lepiej i wykorzystac urlopy zalegle ktore mam do marca poczatku?

     1. Czytając komentarz powyzej znaczy ze jesli mam do polowy marca urlopy zalegle to lwpiej ki wykorzystac nowy urlop zeby byly pelne 3 msce? Bo nowa pensja bedZie mi naliczona od dnia przebywania na urlopie wypoczynkowym myslalam ze zus bedzie z tego liczyl nowa podstawe

 5. Jestem na urlopie macierzyńskim. W sumie to już rodzicielski, bo minelo 7mc. Kończy się w kwietniu. Mam umowę o pracę do końca tego roku i prawdopodobnie nie zostanie przedłużona. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (termin na lipiec) Co zrobić w takim wypadku? L4 żeby umowa się automatycznie przedluzyla dzięki czemu dostanę pieniądze kilka mc dłużej niż gdyby umowa wygasła. Ile wtedy bym dostawała? Spowrotem 100% jak to jest w przypadku ciąży?

  1. Czy jeśli umowa nie zostanie przedłużona i pójdę na L4 to po jego zakończeniu będą musieli mi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

 6. Witam, jestem na urlopie rodzicielskim do lutego 2018, umowa kończy się 31.12.2017r. Z pewnością Nie zostanie przedłużona. Co w sytuacji gdy zaszłabym w kolejną ciążę jeszcze przed wygaśnięciem umowy ? Dostarczyć l4 pracodawcy ? Bardzo proszę o odpowiedź

  1. Zgodnie z art. 177 kodeksu pracy § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 7. dziękuję za post, pozwolę sobie jednak dopytać dla pewności
  jestem na urlopie rodzicielskim (60% z umowy), mam do wybrania urlop wypoczynkowy (koło miesiąca) ale możliwe, że zmienię pracę. w planach 2gi Brzdąc.
  jak liczona będzie wysokość l4? bo jak rozumiem po 3 miesiącach bez żadnego dnia urlopu będzie nią nowa umowa, a jeśli wcześniej musiałabym iść na l4 to jak będzie liczona?

 8. Kto placi za L4 wystawiane i donoszone do pracodawcy co ok.3 tyg badz 1 miesiac? Pracodawca czy ZUS? Chodzi mi o te 33 dni. Dziekuje za odpowiedz. :)

 9. Witam :) mam pytanie, w styczniu kończy mi się urlop macierzyński, mam 3 miesiące zaległego urlopu a później muszę iść na l4 ponieważ choruje przewlekle i mam pogorszenie zdrowia, po l4 będę starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Czy finansowo lepiej dla mnie iść od razu w styczniu na l4 czy najpierw wybrać zaległy urlop? Pozdrawiam :))

 10. Świetny wpis! Najlepsze objaśnienie na jakie trafiłam a jakiego właśnie potrzebowałam 😊
  Mam pytanie dotyczące biegu 3 miesięcy między okresami pobierania zasiłku – czy bieg ten przerywa też pobieranie zasiłku opiekuńczego wynikającego z tzw. „zwolnienia na dziecko”?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  1. Dziękuję, bardzo mi miło i polecam się na przyszłość :) Jeżeli chodzi o zwolnienie lekarskie na chore dziecko, to moim zdaniem przerywa.

 11. Witam :)
  A co w przypadku kiedy w trakcie mojego urlopu macierzyńskiego firma w której pracowałam ogłosiła upadłość i na resztę okresu wypłaty zasilku przejął mnie Zus? Czy jeśli koniec okresu wypłaty zasilku przez ZUS przypada na miesiąc grudzień to będę mogła pójść w grudniu na L4? I na kogo wtedy miałby zostać wystawiony druk (chodzi mi o nr NIP)? Z góry dziękuję za pomoc ;)

 12. Ola, świetny artykuł, dzięki za przydatne informacje! 😉 Ja też mam pytanko.. Po macierzyńskim chciałabym wrócić do pracy, z tym, że przed byłam na 1/2 etatu, a po chciałabym przejść na cały etat. Rozumiem, że po przepracowanych trzech miesiącach L4 liczone będzie już od całego etatu, tak? A w przypadku macierzyńskiego, średnia z 12 miesięcy będzie obejmowała też okres przebywania ma L4? Czyli ta moja większą wypłatę? Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

 13. Jeśli urlop macierzyński kończy się 20 października to pełne 3 miesiące powrotu do pracy będą liczone kolejno listopad grudzień i styczeń?

 14. Hej. Byłam w ciąży na etacie, potem na macierzyńskim w połowie wygasla mi umowa. Po macierzyńskim wróciłam znowu na etat . jak powinnam mieć liczone chorobowe?

 15. Witam.
  Szukam, szukam i dopiero tu coś znalazłam :-)
  Mam taki problem.
  Do 11.09.2017 byłam na urlopie rodzicielskim.
  Później do 5.12.2017 na zaległym urlopie wypoczynkowym.
  Od 1.12.2017 mam zmniejszony wymiar etatu.
  Jeszcze w grudniu musiałam iść na zwolnienie na dziecko.
  Jak w takim razie powinna wyliczyć zasiłek opiekuńczy ?
  Nie minęły pełne 3 miesiące kalendarzowe od czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale doszła zmiana etatu w miesiącu w którym wystąpiło zwolnienie lekarskie na dziecko.
  Czy powinnam przyjąć podstawę jaką miałam policzoną do zasiłku macierzyńskiego?
  Czy tą podstawę powinnam jakoś skorygować ?
  Będę wdzięczna za pomoc
  pozdrawiam

 16. Super zebrane informacje o zasilkach! Brawo! Pozwolę dopytać się o moją nieco skomplikowaną sytuację. 31.01.2018 kończę zatrudnienie u jednego pracodawcy (firma w likwidacji,przepracowalam na umowie o pracę 5 lat). Od 01.02.2018r rozpoczynam nową pracę na umowię o pracę. Zamierzam złożyć wniosek o urlop wychowawczy , tak by od 01.03.2018 rozpocząć urlop wychowawczy. Myślę o kolejnej ciąży i wiem, że będę musiała w ciąży leżeć do końca, by donosic. Jak będzie obliczania podstawa wymiaru do wynagrodzenia chorobowego, a później zasiłku, jesli zakończę urlop wychowawczy i od razu rozpocznę L4? czy podstawą będzie miesięczne wynagrodzenie z przepracowanego pierwszego miesiąca pracy u nowego pracodawcy czy może urlop wychowawczy będzie obniżal podstawę?Bardzo proszę o informację 😊

 17. Witam . Opiszę swoją sytuację . Do 20 grudnia 2017 r. byłam osobą współpracującą w firmie z macierzyńskim z podstawą 4000 brutto , wyrejestrowałam się i zarejestrowałam się ponownie do chorobowego . 21 grudnia otworzyłam działalność z wyższą podstawą tj. 6000 brutto i teraz nie jestem pewna czy jak przejdę na chorobowe po 3 msc. będę miała liczoną podstawę od 6000 brutto ?

  1. nie wiem od jakiej podstawy po 3 msc pracy zus wyliczy zasiłek , i jak będzie liczył średnią jak ostatnie 12 msc. było macierzyńskie (bliźniaki )a później 3 msc. podstawy 6000

   1. Sylwio, teraz prowadzisz własną działalność gospodarczą i nie masz umowy o pracę? W firmie pracowałaś na podstawie umowy zlecenia?

    1. Prowadzę własną działalność handlową , nie mam umowy o pracę z innego tytułu . Wcześniej firmę prowadził mąż a ja byłam osobą współpracującą . Firmę mąż zamknął a ja na drugi dzień otworzyłam swoją

 18. Witam, pytanie do punktu 6: na ciążowym L4 byłam od maja do 25 września 2017. Na macierzyńskim będę do końca maja 2018 i wrócę do pracy na 3 miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień). Prowadzę własną działalność i za te 3 miesiące chcę opłacić najwyższy możliwy ZUS. Rozumiem, że jeżeli od września przejdę na L4 to podstawa zasiłku zostanie obliczona na podstawie tych trzech „najwyżej opłaconych” miesięcy czyli dostawałabym maksymalny zasiłek na L4 w ciąży z drugim dzieckiem? Nie ma tam jakiegoś proporcjonalnego zmniejszenia? (coś w rodzaju…”bierzemy pod uwagę 12 miesiecy, ale z tego liczy się tylko te 3 więc zasiłek też będzie równy 3/12 czyli 1/4″)? Dzięki za info

 19. Świetny wpis! Właśnie tego szukałam. Ja mam pytanie. Przed pójściem na l4 dostałam wysoka podwyżkę, ale średnia z 12 miesięcy była dosc niska. Teraz dostałam kolejna podwyżke od 01.2018.Do 25.12 miałam rodzicielski, teraz chce wykorzystać wszystkie zaległe urlopy czyli naBiera się tego 2 miesiace i dodatkowo miesiąc z nowego zeby nazbierać 3 miesiace i zeby na kolejnym l4 i macierzyńskim naliczało mi się z wyższej podstawy ( po tych 2 podwyżkach) dobrze myśle? Czy jednak muszę być fizycznie w pracy przez te 3 miesiace.

 20. Witam, 09.02.2018 tj piątek kończy mi się macierzyński, 12.02.2018 powinnam się wstawić do pracy, jednak mam problem z kręgosłupem, pytanie jest takie, czy będąc 09.02. u lekarza po l4 może mi wystawić z dniem 10.02 tj czy 09.02 wtedy kiedy jeszcze jest ostatni dzień macierzyńskiego?

 21. pkt 1. hej w marcu wracam do pracy w planach 2gie dziecko. jezeli dobrze rozumiem to jak wroce na krocej niz 3mc do pracy to moja podstawa 100% na L4 na „ciąże” bedzie identyczna jak moje wynagrodzenie bazowe sprzed ciazy (przy zalozeniu ze przez ost. 12mc przed ciaza mialam stale i niezmienne wynagrodzenie)
  pkt. 2. natomiast jak będę w pracy dluzej niz 3 mc to moja podstawa bedzie liczona z ostatnich 12mc, ale bez okresu pobierania zasilku chorobowego i macierzynskiego. I wazne pytanie, a co z zasilkiem rodzicielskim (urlop rodzicielski na ktorym bralam 80% wynagrodzenia) czy ten okres bedzie liczony? jesli tak to moja srednia z 12mc bedzie mniejsza… sory ze dopytuje ale sporo osob laczy urlop macierzynski z rodzucielskim i warto to rozgraniczyc.

 22. Do jakiego punktu ustawy należy się odnieść, jeżeli chodzi o L4 po urlopie wychowawczym?
  W artykule jest mowa o wartości świadczenia wprost z umowy…..a nie z średniej?

 23. Moge chorowac 182 dni pozniej wykorzystać urlop wypoczynkowy np 7 dni i znowu po tym urlopie zachorowac na 182 dni?co jesli bedzie to inna choroba zwolnienie od innego specjalisty.

 24. Witam, mam problem z pracodawcą.
  8lutego kończy mi się roczny urlop macierzyński. 6lutego miałam wykonywany zabieg w szpitalu poprzez chirurgię jednego dnia. Dostałam zwolnienie poszpitalne na okres 1miesiąca (od 6.02 do 6.03). Informowałam pracodawcę telefonicznie tuż po wyznaczonym zabiegu (tryb pilny schorzenia) o sytuacji – uzyskałam zapewnienie, że zdrowie najważniejsze itp. Po zabiegu, ponownie telefonicznie, poinformowałam o otrzymanym zwolnieniu oraz fakcie przesłania go listem poleconym na adres firmy. Uzyskałam wówczas informację o wypowiedzeniu umowy (umowa o pracę na czas nieokreślony) oraz chęci wypowiedzenia jej w trakcie trwania zwolenienia. Pracodawca usilnie próbuje przekonać mnie o opcji „za porozumieniem stron'”.
  Czy orientuje się ktoś jak wygląda ta sytuacja teraz? Chciałam wrócić do pracy po zakończeniu leczenia ale w obecnej sytuacji nie mam już złudzeń – koniec zwolenienia=koniec pracy. Czy mogą wypowiedzieć mi umowę w trakcie zwolenienia? Co jak wypowiedzą a okaże się, że lekarz będzie chciał wystawić jeszcze kolejne? (wspominał o jeszcze jednej operacji ale w obecnej sytuacji nie wiem już na czym stoję a nie stać mnie na operację bez ubezpieczenia…).

  Będę wdzięczna za pomoc!

 25. Witam,doskonala stronka.
  Prowadze wlasna dzialalnosc,obecnie jestem na maciezynskim do 08.03.2018 od 09.03 chcem isc na zwolnienie lekarskie (niestety kregoslop moj nie pozwala wrocic do pracy) czy moge tak zrobic?

 26. Mam trudną sytuację: po porodzie byłam cały rok na macierzyńskim (DG). Wróciłam do pracy od 21-30 października. Od 31.10 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim. Moją księgowością zajmuje się biuro rachunkowe. Opłaciłam składki za te kilka dni pracy w październiku, oraz za listopad wyliczone przez księgową. Jednak w grudniu dowiedziałam się z listu, że ZUS odmówił zasiłku za 31.10 – 30.11 bo okazało się, że księgowa nie zgłosiła mnie do ubezpieczeń po macierzyńskim, do czego się przyznała (do ubezpieczeń zostałam zgłoszona w listopadzie, co oznacza, że po wystawieniu zwolnienia lekarskiego). Jestem hospitalizowana od 11 listopada do chwili obecnej. Na pismo z ZUS pisałam pismo odwoławcze, bo składki były płacone w terminie, więc sprawa trafiła do sądu i ma to trwać do 6 m-cy. Jednak abym dostała zasiłek za resztę zwolnienia księgowa poleciła między zwolnieniami zrobić przerwę 1 dzień i zapewniła, że kolejne zwolnienie otrzymam, oraz poleciła zapłacić pełne składki ZUS za ten nieszczęsny listopad, a nie tylko zdrowotną. Wiec 12 grudnia dopłaciłam do ZUS to co wyliczyła, żeby było jeszcze w terminie. Okazuje się, że ZUS przyznał zasiłek, ale znacznie obniżony niż miałam do tej pory. Co oznacza, że zmieniła się podstawa. A ja mam pytanie na jakiej postawie się ona zmieniła. Skoro nie wróciłam do pracy na te 3 miesiące. Czy ZUS liczył moje składki listopadowe do wyliczenia zasiłku? Czy jeśli sprawa zakończy się pomyślnie, to ZUS uzna moje zwolnienie lekarskie i wyrówna wszystko, łącznie z tym czego do tej pory nie otrzymałam? Zasiłek uległ znacznemu obniżeniu. Biuro księgowe wyczekuje sprawy sądowej bo ma nadzieję, na uznanie zwolnienia lekarskiego. A co w sytuacji, gdy ZUS odrzuci moje odwołanie. Mam zakłdać sprawę sądową księgowej? Mam z nimi umowę od wielu lat, sa moim pełnomocnikiem. Chciałam wyzdrowieć, bo tak się stało, że ciąża przerwała moje leczenie, potem poród, wychowanie dziecka. Miałam wyzdrowieć i wrócić do pracy a od listopada byłam , bez zasiłku a od grudnia po liście z ZUS, załamana sytuacją :(

  1. Jeśli coś niejasno napisałam to proszę dać znać.
   W skrócie raz jeszcze:
   -po macierzyńskim (rocznym) wróciłam do pracy na kilka ostatnich dni października.
   -Od listopada jestem na zwolnieniu (w tym od 11go listopada hospitalizowana) do dnia dzisiejszego.
   -Na początku grudnia dostałam list z ZUS, że za pierwsze wystawione zwolnienie na miesiąc czasu nie dostanę zasiłku bo nie zostałam wcześniej zgłoszona do ubezpieczeń (przez księgową)
   -księgowa poleciła zrobić 1 dzień przerwy miedzy zwolnieniami, aby były na nowo wyliczone za grudzień
   – kazała zapłacić na wszelki wypadek pełną składkę ZUS
   -na zasiłek za grudzień i styczeń musiałam czekać do 21 lutego (data wpływu)
   okazało się, że jest on mniejszy niż powinien.
   W grudniu złożyłam odwołanie, w sprawie pierwszego zwolnienia, które nie zostało uznane, przez błąd księgowej.
   Czemu zasiłek jest taki niski, co mogło mieć na to wpływ?
   Czy to że przed porodem przebywałam na L4 też miało znaczenie czy nie? Pozdrawiam
   W Tobie jakaś nadzieja. Bo odchodzę od zmysłów, za co dzieci wykarmić, podczas mojego pobytu w szpitalu. Biuro umywa ręce do tej pory.

 27. Witam, pracuje w szkole jako.nauczycielka. w 2016 r zaszlam w cizae pracujac w 2 szkolach: 1 jest stalym miesjcem pracy ,2 mialam.umowe do czasu porodu poniewaz bylam na.zastepstwie. w marcu 2017 urodzilam coreczke i poszlam na pelny macierzynski.czyli.do.marca 2018.Teraz bede musiala pojsc na.l4 bo czeka mnie zabieg na.dlon. moje pytanie czy kwota z macierzynskiego bedzie obowiazywala.jako.zasilek.chorobowy? Dodam ze w szkole 2 (umowa do czasu porodu) mialam.duzo.godzin.i dobre zarobki a w.szkole.1 mam kiepskie.zarobki i malo.godzin ale nadal.mam tam umowe. Jak.to wyglada.prawnie. Jeszcze jedna pytanie bedac na macierzynskim.wybralam.opcje.platnosc.80% przez caly czas a zus wyplaca mi.raz 1800 ,raz2200 od czego.to.zalezy?

 28. Urlop macierzyński skończył sie 6.11.2017. Bylam na zwolnieniu lekarskim 7-11.11.2017 kolejnie na opiekuńczym 14-22.12.2017 oraz na lekarskim 10-18.01.2018. Dowiedzialam się ze jestem znow w ciąży i jestem na zwolnieniu od 01.02.2018. Moje pytanie czy bedzie mi liczona nowa podstawa czy nie. Jesli nie to oznacza ze powinnam brac tyle samo pieniazkow za zwolnienie co w pierwszej ciąży?

 29. Witam. Czytając wypowiedzi postanowilam ze porusze moj problem. A mianowicie: w grusniu 2016 r poszlam na chorobowe -byl to 7 miesiąc ciąży ,bo grożono mi zwolnieniem z pracy. W marcu 2017 urodzilam coreczke. Po urodzeniu ciągn3łam macierzyński poźniej rodzicielski. Zasiłki wypłacał mi zakład pracy- Provident. Dzisiaj kończy mi się rodzicielski a ja jestem w 3 miesiącu kolejnej ciąży. Co powinnam zrobic? Iść do lekarza i wziąć L4? Boję się że zostanę bez niczego. Umowa o świadczenie usług przez przedstawiciela.

 30. Witam. Mam pytanie.
  W dniu wczorajszym, tj. 27.02 skończył mi się urlop macierzyński. Dzisiaj wstawiłam się do pracy, aby wypisać urlop na miesiąc, tj. 31.03.2018 r. (wówczas wygasa mi umowa o pracę). W dniu dzisiejszym również byłam u lekarza z córką, ponieważ jest chora i dostałam zwolnienie od dnia dzisiejszego do końca tygodnia. Czy dobrze postąpiłam prosząc lekarza o zwolnienie od dnia dzisiejszego czy zwolnienie powinno być od jutra? Proszę o pomoc, pozdrawiam

 31. Trochę nie rozumie. Jeśli kończy mi się urlop macierzynski/rodzicielski i muszę iść na operację do szpitala czy mogę iść na l4? Rozumie że nie mogę w/W urlopu przerwać ale…on się kończy 21 marca a powiedzmy, że l4 będę miała do np. 15 kwietnia. Co wtedy? Jak będzie naliczona podstawa? Rozumie że zaległy urlop będzie przesunięty i czas trwania l4

 32. Co w wypadku, gdy w trakcie wychowawczego firma w której mam umowę o pracę ogłosiła upadłość. Czy po urlopie wychowawczym mogę iść na zwolnieniu lekarskie?

 33. W trakcie pierwszej ciazy, od jej pierwszego dnia przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Umowa na czas okreslony zostala przedluzona zgodnie z obowiazujacym prawem do dnia porodu. Obowiazek wyplaty swiadczen za urlop macierzynski I rodzicielski spadl na zus. W trakcie trwania tego urlopu zaszlam w ciaze (ciaza zagrozona, niemoznosc pracy). W trakcie drugiej ciazy skonczy sie urlop rodzicielski. Czy moge liczyc na jakies swiadczenia nie bedac juz zatrudniona? Czy powinnam zarejestrowac sie w urzedzie dla bezrobotnych?

 34. Witam, po urlopie macierzyńskim od 13.12 do 14.02 bylam na urlopie wypoczynkowym, później od 15 do 25 lutego na opiece ( moje dziecko było chore ). Na chwilę obecną dowiedziałam się że ponownie jestem w ciąży , czy będzie mi naliczona nowa podstawa do L4?

 35. Jestem właśnie na zaległym urlopie wypoczynkowym po zakończonym urlopie rodzicielskim, planuję zwolnienie. Zaległy urlop wypoczynkowy rozpoczęłam 23 marca 2018 do którego dokładnie dnia muszę być na urlopie aby minęły te pełne 3 miesiące ?

 36. super tylko jedno pytanie, czy po powrocie do pracy i przepracowaniu tych 3 miesiecy podstawa zasiłku chorobowego jest wyliczana na nowo w sposób: wynagrodznie x3 miesiące / 12 czy wynagrodzenie x3 miesiące /3?

 37. Witam serdecznie Pani Olu.
  Bardzo proszę o radę bo nie wiem co zrobić.
  Skróciłam urlop wychowawczy gdyż w trakcie jego trwania odnowila mi się kontuzja kolana. W pierwszy dzień powrotu przedstawiłam zwolnienie lekarskie wystawione parę dni wcześniej. Pani z kadr rząda ode mnie badań lekarskich w zwiazku z powrotem do pracy. Czy słusznie? Jak mogę iść na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy skoro jestem nie zdolna do pracy?

 38. Piszę z zapytaniem o swoją sytuację, w grudniu 2016 r urodziłam synka, obecnie do września 2018 mam przebywać na urlopie wychowawczym (w między czasie wykorzystałam urlop wypoczynkowy). Przed pójściem na zwolnienie lekarskie w pierwszej ciąży, podpisałam nową umowę z pracodawcą, która nie zmieniła wysokości chorobowego, ponieważ nie zdążyłam na niej przepracować zbyt wiele miesięcy. obecnie planujemy drugą ciążę, tutaj moje pytanie, czy aby dostać kwotę zasiłku chorobowego według stawki na nowej umowie, w razie drugiej ciąży, muszę wrócić i przepracować 3 miesiące, czy wysokość zasiłku od razu naliczana jest od nowa?

 39. Witam serdecznie
  Jestem zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie brutto wynosi 4 000zł. w styczniu tego roku urodziłam 1 dziecko. Do końca maja przebywam na urlopie macierzyńskim płatnym 100 %. Od czerwca chciałabym rozpocząć urlop rodzicielski łącząc go z pracą na ½ etatu. mam 10 dniu urlopu za 2017 rok (z 26dni). ile będę miała dni urlopu wypoczynkowego po skończeniu urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą?
  jak będzie liczone moje zwolnienie lekarskie jeśli w tym czasie rozchoruje się? jeśli zajdę w ciążę np. w maju 2019 roku jak będzie liczył się zasiłek macierzyński oraz ewentualnie zasiłek chorobowy?

 40. Witam,
  po pierwsze dziękuję za bardzo rzeczowy artykuł. Chciałabym się jeszcze dopytać w jaki sposób byłby obliczany zasiłek macierzyński i chorobowy w nastepującej sytuacji.
  W lutym 2017r. urodziłam dziecko. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego, w połowie października 2017 wróciłam do pracy na 1/2 etatu łącząc to z pozostałym urlopem rodzicielskim. W trakcie pracy na 1/2 etatu łączonej z urlopem rodzicielskim w styczniu 2018 kilka dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim na dziecko (tak więc nie było ciągłości 3 miesięcy kalendarzowych pracy bez zwolnienia lekarskiego). W marcu wróciłam do pracy na cały etat i od tego czasu zdarzyło mi się przebywać na L4 zarówno na siebie jak i na dziecko, wciąż nie ma okresu 3 miesięcy bez zwolnienia lekarskiego. W planach mam kolejną ciążę i zastanawiam się w jaki sposób obliczany jest zasiłek chorobowy? Czy na podstawie średniej sprzed pierwszej ciąży, czy może jest to średnia sprzed pierwszego L4 po powrocie do pracy (styczeń 2018?)?. Jeżeli teraz udałoby mi się uzyskać 3 miesiące bez zwolnienia lekarskiego to jaki okres byłyby wliczany do podstawy zasiłku chorobowego? Ostatnie 12 miesięcy (łączenie z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim wraz z prac na ½ etatu)?
  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

  1. Witaj Joanno, w Twoim przypadku dochodzi jeszcze zmiana wymiaru czas pracy, a po takiej zmianie liczy się od nowa. Jak pracowałaś na 1/2 etatu, l4 płatne było z 1/2 etatu, prawda? Teraz powinno być z umowy na cały etat.

 41. Mam pytanie.Do 6 maja bylam na urlopie rodziecielskim.Pobieralam 80% wyplaty.To ok 1900 zl.Od 7 maja jestem na L4 i jestem w ciazy.Ile bedzie wynosilo moje l4?Pomoze ktos mi wyliczyc? Pozdrawiam.

   1. Cześć Olu,
    Tak żeby się upewnić (jak krowie na rowie), jeśli na L4 mam 100%… A potem 80% na rodzicielskim…to jeśli nie wrócę do pracy na 3 miesiące tylko w trakcie wezmę L4 na drugą ciążę, to będę miała zasiłek jak przy pierwszym L4, a nie przy rodzicielskim tak?
    Pozdrawiam serdecznie

 42. Od maja 2010 jestem zatrudniona na umowe o prace na czas określony do 30.06.2018. w lipcu 2011 poszłam na L4 ciążowe, macierzyński wtedy tylko 6 miesięcy, urlop wypoczynkowy i na wychowawczym od razu na 3 lata który powinien się kończyć 23.10.2015. W styczniu 2015 urodziłam drugie dziecko, byłam na zasiłku macierzyńskim cały rok, potem przeszłam na wychowawczy i też od razu na 3 lata czyli wychowawczy kończy mi się wraz z zakończeniem umowy, która przypada na czerwiec 2018. Obecnie jestem w trzeciej ciąży. Czy rezygnując z urlopu wychowawczego przed zakończeniem umowy będę miała płatny zasiłek chorobowy? Na ostatnim aneksie do umowy mam kwotę wynagrodzenia 1500 zł brutto. Od tej kwoty będzie wyliczany zasiłek chorobowy? Pozdrawiam

 43. Czy zwolnienie na dziecko również przerywać będzie bieg tych trzech miesięcy do ustalenia nowego zasiłku?

 44. Witam
  Jesli przebywam na zwolnieniu lekarskim-ciążowym od lutego i będę juz do dnia porodu czyli do października to rozumiem ze mój zasilek macierzynski nie będzie liczony od nowa bo nie ma pezerwy pow.3 miesięcy tylko będę miała yo co na zasiłku chorobowym?

 45. Witam. Bardzo fajna stronka.
  Mam pytanie i bardso prosze i pomoc, byłam na macierzyńskim cały rok , obecnie zaczęłam druga prace..pracuje 3 mc i jestem w ciąży.w poprzedniej pracy zarabialm 2200 , tu zarabiam 4000 i odnosnie tego, średnia roczna będzie liczona z nowej pensji i poprzednich mc co miałam 800 proc wypłaty czy jak?pozdrawiam

 46. Jestem w ciąży i jestem na zwolnieniu lekarskim po porodzie chcę iść na zasiłek macierzyński. W międzyczasie kończy mi się umowa o pracę. I tutaj takie pytanie, kiedy pracodawca powinien wypłacić mi zaległy urlop, czy w dniu wygaśnięcia umowy czy dopiero po macierzyńskim?

 47. Czy urlop macierzynski w wym 8 tyg pomiedzy zwolnieniami lekarskimi stanowi przerwe w niezdolnosci do pracy, aby okres 182dni z powodu nowej choroby liczyl sie na nowo?
  Od stycznia do maja bylam na zwolnieniu lek (ciaza – max 270 dni okresu zasilkowego), potem urodzilam martwe dziecko (przysluguje 8 tyg urlopu mac), po tym urlopie musze isc na zwolnienie lek spowodowane inna choroba (okres zasilkowy skraca sie do 180 dni). Czy trzeba wrocic do pracy na 1 dzien i zrobic badania zeby kolejnego dnia isc na zwolnienie lek (bez kodu A) i okres 182 dni liczyl sie na nowo?
  Bede wdzieczna za odpowiedz