Zasiłek chorobowy, po urlopach rodzicielskich, wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo
woman-1235716_1920

Z obserwacji, które poczyniłam na moim blogu wynika, że w kraju mamy do czynienia z istnym baby boomem. Praktycznie codziennie dostaje pytania, dotyczące drugiej ciąży, i sytuacji prawnej, w jakiej się w związku z nią znajdujecie. Najwięcej pytań jest o zwolnienie lekarskie. Zebrałam te, najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję, że poniższa lista będzie dla Was pomocna, i rozwieje wszystkie wątpliwości, i tajemnice jakie kryje w sobie druk ZUS ZLA. (potocznie zwany L4)

 1. Czy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim można iść na zwolnienie lekarskie?

  TAK, jeżeli pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony, bądź umowę zlecenie, i umowa obowiązuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (nie dotyczy sytuacji, gdy umowa na czas określony zakończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego) można iść na zwolnienie lekarskie, od pierwszego dnia.

 2. Czy trzeba wrócić na jeden dzień do pracy, po urlopie rodzicielskim?

  To chyba najczęściej powtarzany MIT. Nie trzeba wracać do pracy na jeden dzień. Wystarczy dostarczyć zwolnienie lekarskie, od dnia w którym miałyśmy się stawić do pracy.

 3. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu rodzicielskiego?

  TAK. Oczywiście idealna sytuacja byłaby gdyby zwolnienie lekarskie było wystawione w dniu, w którym miałaś się stawić do pracy. Wiem jednak, że nie zawsze jest to możliwe, chociażby dlatego, że tego dnia nie przyjmuje lekarz. Nic nie szkodzi. Zwolnienie lekarskie może być wystawione, w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Z tym zastrzeżeniem, że nie będzie płatne, w czasie kiedy otrzymujemy inne świadczenia (np. zasiłek macierzyński)

 4. Jaka jest podstawa zasiłku chorobowego po urlopie rodzicielskim?

  Jeżeli na zwolnienie lekarskie udasz się bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, podstawa będzie taka sama jak przy ostatnim L4. Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć nową podstawę należałoby przepracować trzy miesiące kalendarzowe. Mówi o tym:

  Art. 43. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  Wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

 5. Na ile muszę wrócić do pracy aby obliczyć nową podstawę?

  Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w punkcie powyżej. Mianowicie, aby podstawa była obliczona na nowo, należy pracować przez trzy miesiące kalendarzowe. (np. maj, czerwiec i lipiec).

 6. W jaki sposób będzie liczona nowa podstawa?

  Bardzo często dostaje pytanie, o liczenie podstawy do zasiłku. Pytacie czy podstawą będzie ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych, w których przecież otrzymywałyście 80% wynagrodzenia, a czasem nawet 60%. Zasada jest taka, że jeżeli od powrotu do pracy, do zwolnienia lekarskiego nie upłyną 3 miesiące podstawa pozostaje bez zmian. Jeżeli zaś upłyną 3 miesiące, podstawa naliczy się na nowo (nadal będzie liczona z 12 ostatnich miesięcy, jednak będzie to ostatnie 12 miesięcy BEZ okresów zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) Pamiętać należy, że okres w którym wykorzystujecie zaległy urlop wlicza się do okresu „pracy”. Każdy dzień zwolnienia lekarskiego, przerwać będzie bieg tych trzech miesięcy.

 7.  Kto wypłaca pierwszy miesiąc zasiłku chorobowego?

  Jeżeli jesteśmy pracownikami (umowa o pracę na czas nieokreślony, czy umowa na pracę na czas określony) pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłaca nam pracodawca. Jeżeli pracujemy na umowę zlecenie, świadczenie od razu wypłaca ZUS.

 8. Czy po urlopie wychowawczym można iść na L4?

  TAK, bezpośrednio po urlopie wychowawczym możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pamiętajmy jednak, że  płatne zwolnienie lekarskie przysługuje nam PO urlopie wychowawczym, a nie w trakcie. Jeżeli przebywasz na urlopie wychowawczym, musisz złożyć u pracodawcy wniosek o powrót do pracy. Płatne zwolnienie lekarskie będzie Ci przysługiwać od dnia powrotu do pracy.

  Art 12. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
  2) urlopu wychowawczego;

 9. Czy należy wrócić na jeden dzień fizycznie do pracy po urlopie wychowawczym?

  NIE. Wracanie na jeden dzień do pracy nie ma najmniejszego sensu. Nie ma takiej konieczności, ten jeden dzień absolutnie nic nam nie zmieni.

 10. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu wychowawczego?TAK, z tym zastrzeżeniem że nie będzie płatne za okres kiedy przebywamy na
 11. Jak liczona będzie podstawa zasiłku chorobowego po urlopie wychowawczym?

  Najprościej mówiąc będzie ona liczona z kwoty jaką mamy wpisaną w umowie.

Na koniec pamiętajcie, że każda sytuacja jest inna, i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Powyżej opisałam pewne ogólne zasady w uproszczeniu. Jeżeli masz jakiś problem, nie bój się korzystać z pomocy bezpośrednio w ZUSie. Po coś w końcu jest ta instytucja!! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Trafiłam tu przypadkiem szukając info dot. drugiej ciąży i tego, jak liczy sie zasiłek i l4. Bardzo wartościowy post :) miło sie zdziwiłam czytając, ze nie wlicza sie macierzyńskiego i l4 do tych 12mc :)

 2. Baby boom swoją drogą, ale mamy przede wszystkim czasy totalnie niestrawnej dla większości społeczeństwa papierologii stosowanej. No i dodatkowo ZUS nie jest instytucją przyjazną. Zdarzyło mi się dzwonić z wątpliwościami na infolinię i w sumie nadal nie wiem nic, ale posłuchałam sobie z 10 minut o ich sposobach obliczeń i wyliczeń, o dokładnych procentach, procedurach, zamiast tak po prostu, po ludzku ;-)
  Szybkie pytanko – rodziłam w lutym tego roku, czyli mam za sobą całe 20 tyg macierzyńskiego i 11 tyg rodzicielskiego. 16 tyg mam mieć w ciągu, a mi się coś tak wydaje ze jestem w drugiej ciąży. Jeśli tak się okaże, to czekać aż minie 16 tyg rodzicielskiego i dopiero iść do pracy, żeby go przerwać i przejsc na L4?
  Patrząc po skali niewiedzy wśród młodych mam, instytucje państwowe powinny zainwestować jakieś kampanie społeczne, albo chociaż otworzyć się na ludzi w tych swoich zamczyskach ;-)

 3. A co w sytuacji, gdy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskie wybiorę zaległy urlop, wrócę do pracy na niepełny etat a dopiero po 3 miesiącach uda się zajść w drugą ciąże? Czy zmniejszony etat a tym samym wynagrodzenie mocno wpłyną na wysokość L4 i macierzyńskiego? Czy wciąż brane będą pod uwagę ostatnie 12 przepracowanych miesięcy w tym kilka z mniejszą pensja?

   1. Tak, to wiem. Chodzi mi raczej o to czy wiesz jak będzie liczonaa nowa podstawa gdy zmniejsze etat? Będą brane pod uwagę ostatnie 12 miesięcy (np. 3 m-ce ze zmniejszony etatem + 9 m-cy z pełnym etatem sprzed pierwszej ciąży)? Czy może po zmniejszeniu etatu nowa podstawa będzie uwzględniała wyłącznie zmniejszony etat?

    1. Zastanawiam się po prostu nad tym jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze finansowo w przypadku, gdy nie uda się zajść w drugą ciąże przed końcem macierzyńskiego lub przed upływem 3 miesięcy po jego zakończeniu. Lepiej wrócić do pracy na niepełny etat (powrót na cały etat niestety nie wchodzi w grę) czy pójść na wychowawczy? Jeśli się orientujesz w tym temacie i możesz pomóc będę wdzięczna :-)

     1. Jeżeli zajdziesz w ciąże na urlopie wychowawczym, wtedy świadczenia liczone będą z umowy, czyli tak samo jak teraz. A nowa podstawa po trzech miesiącach jest liczona właśnie z tych trzech miesięcy. W Twoim przypadku jednak, jeżeli wrócisz do pracy, zmienisz wymiar czasu pracy (do pół etatu) od razu będą świadczenia liczone z 1/2 etatu. (Zawsze po zmianie wymiaru liczy się nowa podstawa, z tego co aktualnie jest na umowie).

 4. Poszłam na zwolnienie ciążowe z wypłatą 1900netto, podczas trwania zwolnienia ciazowego i urlopu macierzyńskiego wypłata wzrosła mi do 2600zl, do połowy listopada jestem na macierzyńskim później do 18 stycznia odbieram urlopy zaległe. Okazało się, że jestem w drugiej ciąży. Kwota jaką będę brała przez okres kolejnej ciąży to 2300zł netto? Nie znam się na tym..

   1. Mareno, w Twojej sytuacji, aby świadczenia (zasiłki) były liczone z nowej podstawy musisz wrócić do pracy na trzy pełne miesiące kalendarzowe. (bez dnia zwolnienia lekarskiego)

    1. Witam jestem na urlopie macierzynskim konczy mi sie w styczniu, planuje drugą ciąze mozliwe ze juz w niej jestem 😉 podczas tego urlopu w pracy byly dwie podwyzki czy jesli przeszlabym teraz na tzw L4 to dostane nową pensje po podwyzkach bedac na zwolnieniu z powodu ciazy? Czy mam czekac lepiej i wykorzystac urlopy zalegle ktore mam do marca poczatku?

     1. Czytając komentarz powyzej znaczy ze jesli mam do polowy marca urlopy zalegle to lwpiej ki wykorzystac nowy urlop zeby byly pelne 3 msce? Bo nowa pensja bedZie mi naliczona od dnia przebywania na urlopie wypoczynkowym myslalam ze zus bedzie z tego liczyl nowa podstawe

 5. Jestem na urlopie macierzyńskim. W sumie to już rodzicielski, bo minelo 7mc. Kończy się w kwietniu. Mam umowę o pracę do końca tego roku i prawdopodobnie nie zostanie przedłużona. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (termin na lipiec) Co zrobić w takim wypadku? L4 żeby umowa się automatycznie przedluzyla dzięki czemu dostanę pieniądze kilka mc dłużej niż gdyby umowa wygasła. Ile wtedy bym dostawała? Spowrotem 100% jak to jest w przypadku ciąży?

  1. Czy jeśli umowa nie zostanie przedłużona i pójdę na L4 to po jego zakończeniu będą musieli mi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

 6. Witam, jestem na urlopie rodzicielskim do lutego 2018, umowa kończy się 31.12.2017r. Z pewnością Nie zostanie przedłużona. Co w sytuacji gdy zaszłabym w kolejną ciążę jeszcze przed wygaśnięciem umowy ? Dostarczyć l4 pracodawcy ? Bardzo proszę o odpowiedź

 7. dziękuję za post, pozwolę sobie jednak dopytać dla pewności
  jestem na urlopie rodzicielskim (60% z umowy), mam do wybrania urlop wypoczynkowy (koło miesiąca) ale możliwe, że zmienię pracę. w planach 2gi Brzdąc.
  jak liczona będzie wysokość l4? bo jak rozumiem po 3 miesiącach bez żadnego dnia urlopu będzie nią nowa umowa, a jeśli wcześniej musiałabym iść na l4 to jak będzie liczona?

 8. Kto placi za L4 wystawiane i donoszone do pracodawcy co ok.3 tyg badz 1 miesiac? Pracodawca czy ZUS? Chodzi mi o te 33 dni. Dziekuje za odpowiedz. :)

 9. Witam :) mam pytanie, w styczniu kończy mi się urlop macierzyński, mam 3 miesiące zaległego urlopu a później muszę iść na l4 ponieważ choruje przewlekle i mam pogorszenie zdrowia, po l4 będę starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Czy finansowo lepiej dla mnie iść od razu w styczniu na l4 czy najpierw wybrać zaległy urlop? Pozdrawiam :))

 10. Świetny wpis! Najlepsze objaśnienie na jakie trafiłam a jakiego właśnie potrzebowałam 😊
  Mam pytanie dotyczące biegu 3 miesięcy między okresami pobierania zasiłku – czy bieg ten przerywa też pobieranie zasiłku opiekuńczego wynikającego z tzw. „zwolnienia na dziecko”?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  1. Dziękuję, bardzo mi miło i polecam się na przyszłość :) Jeżeli chodzi o zwolnienie lekarskie na chore dziecko, to moim zdaniem przerywa.

 11. Witam :)
  A co w przypadku kiedy w trakcie mojego urlopu macierzyńskiego firma w której pracowałam ogłosiła upadłość i na resztę okresu wypłaty zasilku przejął mnie Zus? Czy jeśli koniec okresu wypłaty zasilku przez ZUS przypada na miesiąc grudzień to będę mogła pójść w grudniu na L4? I na kogo wtedy miałby zostać wystawiony druk (chodzi mi o nr NIP)? Z góry dziękuję za pomoc ;)