Zasiłek chorobowy, po urlopach rodzicielskich, wszystko co musisz wiedzieć!

Prawo
woman-1235716_1920

Z obserwacji, które poczyniłam na moim blogu wynika, że w kraju mamy do czynienia z istnym baby boomem. Praktycznie codziennie dostaje pytania, dotyczące drugiej ciąży, i sytuacji prawnej, w jakiej się w związku z nią znajdujecie. Najwięcej pytań jest o zwolnienie lekarskie. Zebrałam te, najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję, że poniższa lista będzie dla Was pomocna, i rozwieje wszystkie wątpliwości, i tajemnice jakie kryje w sobie druk ZUS ZLA. (potocznie zwany L4)

 1. Czy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim można iść na zwolnienie lekarskie?

  TAK, jeżeli pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony, bądź umowę zlecenie, i umowa obowiązuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (nie dotyczy sytuacji, gdy umowa na czas określony zakończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego) można iść na zwolnienie lekarskie, od pierwszego dnia.

 2. Czy trzeba wrócić na jeden dzień do pracy, po urlopie rodzicielskim?

  To chyba najczęściej powtarzany MIT. Nie trzeba wracać do pracy na jeden dzień. Wystarczy dostarczyć zwolnienie lekarskie, od dnia w którym miałyśmy się stawić do pracy.

 3. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu rodzicielskiego?

  TAK. Oczywiście idealna sytuacja byłaby gdyby zwolnienie lekarskie było wystawione w dniu, w którym miałaś się stawić do pracy. Wiem jednak, że nie zawsze jest to możliwe, chociażby dlatego, że tego dnia nie przyjmuje lekarz. Nic nie szkodzi. Zwolnienie lekarskie może być wystawione, w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Z tym zastrzeżeniem, że nie będzie płatne, w czasie kiedy otrzymujemy inne świadczenia (np. zasiłek macierzyński)

 4. Jaka jest podstawa zasiłku chorobowego po urlopie rodzicielskim?

  Jeżeli na zwolnienie lekarskie udasz się bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, podstawa będzie taka sama jak przy ostatnim L4. Dlaczego? Ponieważ, aby obliczyć nową podstawę należałoby przepracować trzy miesiące kalendarzowe. Mówi o tym:

  Art. 43. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  Wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

 5. Na ile muszę wrócić do pracy aby obliczyć nową podstawę?

  Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w punkcie powyżej. Mianowicie, aby podstawa była obliczona na nowo, należy pracować przez trzy miesiące kalendarzowe. (np. maj, czerwiec i lipiec).

 6. W jaki sposób będzie liczona nowa podstawa?

  Bardzo często dostaje pytanie, o liczenie podstawy do zasiłku. Pytacie czy podstawą będzie ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych, w których przecież otrzymywałyście 80% wynagrodzenia, a czasem nawet 60%. Zasada jest taka, że jeżeli od powrotu do pracy, do zwolnienia lekarskiego nie upłyną 3 miesiące podstawa pozostaje bez zmian. Jeżeli zaś upłyną 3 miesiące, podstawa naliczy się na nowo (nadal będzie liczona z 12 ostatnich miesięcy, jednak będzie to ostatnie 12 miesięcy BEZ okresów zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) Pamiętać należy, że okres w którym wykorzystujecie zaległy urlop wlicza się do okresu „pracy”. Każdy dzień zwolnienia lekarskiego, przerwać będzie bieg tych trzech miesięcy.

 7.  Kto płaci za pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego?

  Jeżeli jesteśmy pracownikami (umowa o pracę na czas nieokreślony, czy umowa na pracę na czas określony) pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku wypłaca nam pracodawca. Jeżeli pracujemy na umowę zlecenie, świadczenie od razu wypłaca ZUS.

 8. Czy po urlopie wychowawczym można iść na L4?

  TAK, bezpośrednio po urlopie wychowawczym możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pamiętajmy jednak, że  płatne zwolnienie lekarskie przysługuje nam PO urlopie wychowawczym, a nie w trakcie. Jeżeli przebywasz na urlopie wychowawczym, musisz złożyć u pracodawcy wniosek o powrót do pracy. Płatne zwolnienie lekarskie będzie Ci przysługiwać od dnia powrotu do pracy.

  Art 12. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
  2) urlopu wychowawczego;

 9. Czy należy wrócić na jeden dzień fizycznie do pracy po urlopie wychowawczym?

  NIE. Wracanie na jeden dzień do pracy nie ma najmniejszego sensu. Nie ma takiej konieczności, ten jeden dzień absolutnie nic nam nie zmieni.

 10. Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione jeszcze w czasie trwania urlopu wychowawczego?TAK, z tym zastrzeżeniem że nie będzie płatne za okres kiedy przebywamy na
 11. Jak liczona będzie podstawa zasiłku chorobowego po urlopie wychowawczym?

  Najprościej mówiąc będzie ona liczona z kwoty jaką mamy wpisaną w umowie.

Na koniec pamiętajcie, że każda sytuacja jest inna, i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Powyżej opisałam pewne ogólne zasady w uproszczeniu. Jeżeli masz jakiś problem, nie bój się korzystać z pomocy bezpośrednio w ZUSie. Po coś w końcu jest ta instytucja!! ;)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Trafiłam tu przypadkiem szukając info dot. drugiej ciąży i tego, jak liczy sie zasiłek i l4. Bardzo wartościowy post :) miło sie zdziwiłam czytając, ze nie wlicza sie macierzyńskiego i l4 do tych 12mc :)

 2. Baby boom swoją drogą, ale mamy przede wszystkim czasy totalnie niestrawnej dla większości społeczeństwa papierologii stosowanej. No i dodatkowo ZUS nie jest instytucją przyjazną. Zdarzyło mi się dzwonić z wątpliwościami na infolinię i w sumie nadal nie wiem nic, ale posłuchałam sobie z 10 minut o ich sposobach obliczeń i wyliczeń, o dokładnych procentach, procedurach, zamiast tak po prostu, po ludzku ;-)
  Szybkie pytanko – rodziłam w lutym tego roku, czyli mam za sobą całe 20 tyg macierzyńskiego i 11 tyg rodzicielskiego. 16 tyg mam mieć w ciągu, a mi się coś tak wydaje ze jestem w drugiej ciąży. Jeśli tak się okaże, to czekać aż minie 16 tyg rodzicielskiego i dopiero iść do pracy, żeby go przerwać i przejsc na L4?
  Patrząc po skali niewiedzy wśród młodych mam, instytucje państwowe powinny zainwestować jakieś kampanie społeczne, albo chociaż otworzyć się na ludzi w tych swoich zamczyskach ;-)

   1. Świetny post. Mam podobna sytuację. Czy mogę zatem złożyć wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego, po to by móc iść na L4? Rodzicielski mam płatny 60%, a L4 będzie 100 % dlatego pytam :)

 3. A co w sytuacji, gdy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskie wybiorę zaległy urlop, wrócę do pracy na niepełny etat a dopiero po 3 miesiącach uda się zajść w drugą ciąże? Czy zmniejszony etat a tym samym wynagrodzenie mocno wpłyną na wysokość L4 i macierzyńskiego? Czy wciąż brane będą pod uwagę ostatnie 12 przepracowanych miesięcy w tym kilka z mniejszą pensja?

   1. Tak, to wiem. Chodzi mi raczej o to czy wiesz jak będzie liczonaa nowa podstawa gdy zmniejsze etat? Będą brane pod uwagę ostatnie 12 miesięcy (np. 3 m-ce ze zmniejszony etatem + 9 m-cy z pełnym etatem sprzed pierwszej ciąży)? Czy może po zmniejszeniu etatu nowa podstawa będzie uwzględniała wyłącznie zmniejszony etat?

    1. Zastanawiam się po prostu nad tym jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze finansowo w przypadku, gdy nie uda się zajść w drugą ciąże przed końcem macierzyńskiego lub przed upływem 3 miesięcy po jego zakończeniu. Lepiej wrócić do pracy na niepełny etat (powrót na cały etat niestety nie wchodzi w grę) czy pójść na wychowawczy? Jeśli się orientujesz w tym temacie i możesz pomóc będę wdzięczna :-)

     1. Jeżeli zajdziesz w ciąże na urlopie wychowawczym, wtedy świadczenia liczone będą z umowy, czyli tak samo jak teraz. A nowa podstawa po trzech miesiącach jest liczona właśnie z tych trzech miesięcy. W Twoim przypadku jednak, jeżeli wrócisz do pracy, zmienisz wymiar czasu pracy (do pół etatu) od razu będą świadczenia liczone z 1/2 etatu. (Zawsze po zmianie wymiaru liczy się nowa podstawa, z tego co aktualnie jest na umowie).

 4. Poszłam na zwolnienie ciążowe z wypłatą 1900netto, podczas trwania zwolnienia ciazowego i urlopu macierzyńskiego wypłata wzrosła mi do 2600zl, do połowy listopada jestem na macierzyńskim później do 18 stycznia odbieram urlopy zaległe. Okazało się, że jestem w drugiej ciąży. Kwota jaką będę brała przez okres kolejnej ciąży to 2300zł netto? Nie znam się na tym..

   1. Mareno, w Twojej sytuacji, aby świadczenia (zasiłki) były liczone z nowej podstawy musisz wrócić do pracy na trzy pełne miesiące kalendarzowe. (bez dnia zwolnienia lekarskiego)

    1. Witam jestem na urlopie macierzynskim konczy mi sie w styczniu, planuje drugą ciąze mozliwe ze juz w niej jestem 😉 podczas tego urlopu w pracy byly dwie podwyzki czy jesli przeszlabym teraz na tzw L4 to dostane nową pensje po podwyzkach bedac na zwolnieniu z powodu ciazy? Czy mam czekac lepiej i wykorzystac urlopy zalegle ktore mam do marca poczatku?

     1. Czytając komentarz powyzej znaczy ze jesli mam do polowy marca urlopy zalegle to lwpiej ki wykorzystac nowy urlop zeby byly pelne 3 msce? Bo nowa pensja bedZie mi naliczona od dnia przebywania na urlopie wypoczynkowym myslalam ze zus bedzie z tego liczyl nowa podstawe

 5. Jestem na urlopie macierzyńskim. W sumie to już rodzicielski, bo minelo 7mc. Kończy się w kwietniu. Mam umowę o pracę do końca tego roku i prawdopodobnie nie zostanie przedłużona. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (termin na lipiec) Co zrobić w takim wypadku? L4 żeby umowa się automatycznie przedluzyla dzięki czemu dostanę pieniądze kilka mc dłużej niż gdyby umowa wygasła. Ile wtedy bym dostawała? Spowrotem 100% jak to jest w przypadku ciąży?

  1. Czy jeśli umowa nie zostanie przedłużona i pójdę na L4 to po jego zakończeniu będą musieli mi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

  2. Witam opiszę swoją sytuację
   Po urodzeniu dziecka 04.07.2016 złożyłam wniosek o wykorzystanie urlopu macierzynskiego i rodzicielskiego w całości  (52 tyg). W dniu 24.02.2017 złożyłam wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego ponieważ 2 ciąża tez była dla mnie zagrożeniem  i w tym czasie zaczelam korzystać ze zwolnienia lekarskiego a później z szpitalnego. Po urodzeniu 2 dziecka 10.09.2017 roku złożyłam wniosek o wykorzystanie urlopu macierzynskiego i rodzicielskiego w całości 52 tyg. Wykorzystałam go w całości. W dniu 31.08.2018 zlozylam wniosek o wykorzystanie pozostałej części zasiłku rodzicielskiego, którego nie wykorzystalam na pierwsze dziecko.

   Proszę o informację czy ten zasiłek mogę wykorzystać? 

 6. Witam, jestem na urlopie rodzicielskim do lutego 2018, umowa kończy się 31.12.2017r. Z pewnością Nie zostanie przedłużona. Co w sytuacji gdy zaszłabym w kolejną ciążę jeszcze przed wygaśnięciem umowy ? Dostarczyć l4 pracodawcy ? Bardzo proszę o odpowiedź

  1. Zgodnie z art. 177 kodeksu pracy § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

   1. A co w sytuacji jeśli umowa o prace zakończyła się w trakcie urlopu macierzyńskiego wtedy przechodzę na zasiłek macierzyński który mam do stycznia 2019 a w styczniu zachoruje czy mogę iść na L4 ?

 7. dziękuję za post, pozwolę sobie jednak dopytać dla pewności
  jestem na urlopie rodzicielskim (60% z umowy), mam do wybrania urlop wypoczynkowy (koło miesiąca) ale możliwe, że zmienię pracę. w planach 2gi Brzdąc.
  jak liczona będzie wysokość l4? bo jak rozumiem po 3 miesiącach bez żadnego dnia urlopu będzie nią nowa umowa, a jeśli wcześniej musiałabym iść na l4 to jak będzie liczona?

 8. Kto placi za L4 wystawiane i donoszone do pracodawcy co ok.3 tyg badz 1 miesiac? Pracodawca czy ZUS? Chodzi mi o te 33 dni. Dziekuje za odpowiedz. :)

 9. Witam :) mam pytanie, w styczniu kończy mi się urlop macierzyński, mam 3 miesiące zaległego urlopu a później muszę iść na l4 ponieważ choruje przewlekle i mam pogorszenie zdrowia, po l4 będę starać się o zasiłek rehabilitacyjny. Czy finansowo lepiej dla mnie iść od razu w styczniu na l4 czy najpierw wybrać zaległy urlop? Pozdrawiam :))

 10. Świetny wpis! Najlepsze objaśnienie na jakie trafiłam a jakiego właśnie potrzebowałam 😊
  Mam pytanie dotyczące biegu 3 miesięcy między okresami pobierania zasiłku – czy bieg ten przerywa też pobieranie zasiłku opiekuńczego wynikającego z tzw. „zwolnienia na dziecko”?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  1. Dziękuję, bardzo mi miło i polecam się na przyszłość :) Jeżeli chodzi o zwolnienie lekarskie na chore dziecko, to moim zdaniem przerywa.

 11. Witam :)
  A co w przypadku kiedy w trakcie mojego urlopu macierzyńskiego firma w której pracowałam ogłosiła upadłość i na resztę okresu wypłaty zasilku przejął mnie Zus? Czy jeśli koniec okresu wypłaty zasilku przez ZUS przypada na miesiąc grudzień to będę mogła pójść w grudniu na L4? I na kogo wtedy miałby zostać wystawiony druk (chodzi mi o nr NIP)? Z góry dziękuję za pomoc ;)

     1. Witam, mam pytanie urodziłam 31.01.2018 do końca kwietnia miałam umowę z pracodawca która się zakończyła od maja jestem na zasiłku macierzyńskim do 29 stycznia co w sytuacji gdybym zachorowała w styczniu i lekarz wystawił by mi L4? Czy jest taka możliwość ? Czy poprostu mimo ze będę chora muszę iść zarejestrować się do urzędu pracy jako bezrobotna ?

 12. Ola, świetny artykuł, dzięki za przydatne informacje! 😉 Ja też mam pytanko.. Po macierzyńskim chciałabym wrócić do pracy, z tym, że przed byłam na 1/2 etatu, a po chciałabym przejść na cały etat. Rozumiem, że po przepracowanych trzech miesiącach L4 liczone będzie już od całego etatu, tak? A w przypadku macierzyńskiego, średnia z 12 miesięcy będzie obejmowała też okres przebywania ma L4? Czyli ta moja większą wypłatę? Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

 13. Jeśli urlop macierzyński kończy się 20 października to pełne 3 miesiące powrotu do pracy będą liczone kolejno listopad grudzień i styczeń?

 14. Hej. Byłam w ciąży na etacie, potem na macierzyńskim w połowie wygasla mi umowa. Po macierzyńskim wróciłam znowu na etat . jak powinnam mieć liczone chorobowe?

 15. Witam.
  Szukam, szukam i dopiero tu coś znalazłam :-)
  Mam taki problem.
  Do 11.09.2017 byłam na urlopie rodzicielskim.
  Później do 5.12.2017 na zaległym urlopie wypoczynkowym.
  Od 1.12.2017 mam zmniejszony wymiar etatu.
  Jeszcze w grudniu musiałam iść na zwolnienie na dziecko.
  Jak w takim razie powinna wyliczyć zasiłek opiekuńczy ?
  Nie minęły pełne 3 miesiące kalendarzowe od czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale doszła zmiana etatu w miesiącu w którym wystąpiło zwolnienie lekarskie na dziecko.
  Czy powinnam przyjąć podstawę jaką miałam policzoną do zasiłku macierzyńskiego?
  Czy tą podstawę powinnam jakoś skorygować ?
  Będę wdzięczna za pomoc
  pozdrawiam

 16. Super zebrane informacje o zasilkach! Brawo! Pozwolę dopytać się o moją nieco skomplikowaną sytuację. 31.01.2018 kończę zatrudnienie u jednego pracodawcy (firma w likwidacji,przepracowalam na umowie o pracę 5 lat). Od 01.02.2018r rozpoczynam nową pracę na umowię o pracę. Zamierzam złożyć wniosek o urlop wychowawczy , tak by od 01.03.2018 rozpocząć urlop wychowawczy. Myślę o kolejnej ciąży i wiem, że będę musiała w ciąży leżeć do końca, by donosic. Jak będzie obliczania podstawa wymiaru do wynagrodzenia chorobowego, a później zasiłku, jesli zakończę urlop wychowawczy i od razu rozpocznę L4? czy podstawą będzie miesięczne wynagrodzenie z przepracowanego pierwszego miesiąca pracy u nowego pracodawcy czy może urlop wychowawczy będzie obniżal podstawę?Bardzo proszę o informację 😊

 17. Witam . Opiszę swoją sytuację . Do 20 grudnia 2017 r. byłam osobą współpracującą w firmie z macierzyńskim z podstawą 4000 brutto , wyrejestrowałam się i zarejestrowałam się ponownie do chorobowego . 21 grudnia otworzyłam działalność z wyższą podstawą tj. 6000 brutto i teraz nie jestem pewna czy jak przejdę na chorobowe po 3 msc. będę miała liczoną podstawę od 6000 brutto ?

  1. nie wiem od jakiej podstawy po 3 msc pracy zus wyliczy zasiłek , i jak będzie liczył średnią jak ostatnie 12 msc. było macierzyńskie (bliźniaki )a później 3 msc. podstawy 6000

    1. Prowadzę własną działalność handlową , nie mam umowy o pracę z innego tytułu . Wcześniej firmę prowadził mąż a ja byłam osobą współpracującą . Firmę mąż zamknął a ja na drugi dzień otworzyłam swoją

 18. Witam, pytanie do punktu 6: na ciążowym L4 byłam od maja do 25 września 2017. Na macierzyńskim będę do końca maja 2018 i wrócę do pracy na 3 miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień). Prowadzę własną działalność i za te 3 miesiące chcę opłacić najwyższy możliwy ZUS. Rozumiem, że jeżeli od września przejdę na L4 to podstawa zasiłku zostanie obliczona na podstawie tych trzech „najwyżej opłaconych” miesięcy czyli dostawałabym maksymalny zasiłek na L4 w ciąży z drugim dzieckiem? Nie ma tam jakiegoś proporcjonalnego zmniejszenia? (coś w rodzaju…”bierzemy pod uwagę 12 miesiecy, ale z tego liczy się tylko te 3 więc zasiłek też będzie równy 3/12 czyli 1/4″)? Dzięki za info

 19. Świetny wpis! Właśnie tego szukałam. Ja mam pytanie. Przed pójściem na l4 dostałam wysoka podwyżkę, ale średnia z 12 miesięcy była dosc niska. Teraz dostałam kolejna podwyżke od 01.2018.Do 25.12 miałam rodzicielski, teraz chce wykorzystać wszystkie zaległe urlopy czyli naBiera się tego 2 miesiace i dodatkowo miesiąc z nowego zeby nazbierać 3 miesiace i zeby na kolejnym l4 i macierzyńskim naliczało mi się z wyższej podstawy ( po tych 2 podwyżkach) dobrze myśle? Czy jednak muszę być fizycznie w pracy przez te 3 miesiace.

 20. Witam, 09.02.2018 tj piątek kończy mi się macierzyński, 12.02.2018 powinnam się wstawić do pracy, jednak mam problem z kręgosłupem, pytanie jest takie, czy będąc 09.02. u lekarza po l4 może mi wystawić z dniem 10.02 tj czy 09.02 wtedy kiedy jeszcze jest ostatni dzień macierzyńskiego?

 21. pkt 1. hej w marcu wracam do pracy w planach 2gie dziecko. jezeli dobrze rozumiem to jak wroce na krocej niz 3mc do pracy to moja podstawa 100% na L4 na „ciąże” bedzie identyczna jak moje wynagrodzenie bazowe sprzed ciazy (przy zalozeniu ze przez ost. 12mc przed ciaza mialam stale i niezmienne wynagrodzenie)
  pkt. 2. natomiast jak będę w pracy dluzej niz 3 mc to moja podstawa bedzie liczona z ostatnich 12mc, ale bez okresu pobierania zasilku chorobowego i macierzynskiego. I wazne pytanie, a co z zasilkiem rodzicielskim (urlop rodzicielski na ktorym bralam 80% wynagrodzenia) czy ten okres bedzie liczony? jesli tak to moja srednia z 12mc bedzie mniejsza… sory ze dopytuje ale sporo osob laczy urlop macierzynski z rodzucielskim i warto to rozgraniczyc.

 22. Do jakiego punktu ustawy należy się odnieść, jeżeli chodzi o L4 po urlopie wychowawczym?
  W artykule jest mowa o wartości świadczenia wprost z umowy…..a nie z średniej?

 23. Moge chorowac 182 dni pozniej wykorzystać urlop wypoczynkowy np 7 dni i znowu po tym urlopie zachorowac na 182 dni?co jesli bedzie to inna choroba zwolnienie od innego specjalisty.

 24. Witam, mam problem z pracodawcą.
  8lutego kończy mi się roczny urlop macierzyński. 6lutego miałam wykonywany zabieg w szpitalu poprzez chirurgię jednego dnia. Dostałam zwolnienie poszpitalne na okres 1miesiąca (od 6.02 do 6.03). Informowałam pracodawcę telefonicznie tuż po wyznaczonym zabiegu (tryb pilny schorzenia) o sytuacji – uzyskałam zapewnienie, że zdrowie najważniejsze itp. Po zabiegu, ponownie telefonicznie, poinformowałam o otrzymanym zwolnieniu oraz fakcie przesłania go listem poleconym na adres firmy. Uzyskałam wówczas informację o wypowiedzeniu umowy (umowa o pracę na czas nieokreślony) oraz chęci wypowiedzenia jej w trakcie trwania zwolenienia. Pracodawca usilnie próbuje przekonać mnie o opcji „za porozumieniem stron'”.
  Czy orientuje się ktoś jak wygląda ta sytuacja teraz? Chciałam wrócić do pracy po zakończeniu leczenia ale w obecnej sytuacji nie mam już złudzeń – koniec zwolenienia=koniec pracy. Czy mogą wypowiedzieć mi umowę w trakcie zwolenienia? Co jak wypowiedzą a okaże się, że lekarz będzie chciał wystawić jeszcze kolejne? (wspominał o jeszcze jednej operacji ale w obecnej sytuacji nie wiem już na czym stoję a nie stać mnie na operację bez ubezpieczenia…).

  Będę wdzięczna za pomoc!

 25. Witam,doskonala stronka.
  Prowadze wlasna dzialalnosc,obecnie jestem na maciezynskim do 08.03.2018 od 09.03 chcem isc na zwolnienie lekarskie (niestety kregoslop moj nie pozwala wrocic do pracy) czy moge tak zrobic?

 26. Mam trudną sytuację: po porodzie byłam cały rok na macierzyńskim (DG). Wróciłam do pracy od 21-30 października. Od 31.10 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim. Moją księgowością zajmuje się biuro rachunkowe. Opłaciłam składki za te kilka dni pracy w październiku, oraz za listopad wyliczone przez księgową. Jednak w grudniu dowiedziałam się z listu, że ZUS odmówił zasiłku za 31.10 – 30.11 bo okazało się, że księgowa nie zgłosiła mnie do ubezpieczeń po macierzyńskim, do czego się przyznała (do ubezpieczeń zostałam zgłoszona w listopadzie, co oznacza, że po wystawieniu zwolnienia lekarskiego). Jestem hospitalizowana od 11 listopada do chwili obecnej. Na pismo z ZUS pisałam pismo odwoławcze, bo składki były płacone w terminie, więc sprawa trafiła do sądu i ma to trwać do 6 m-cy. Jednak abym dostała zasiłek za resztę zwolnienia księgowa poleciła między zwolnieniami zrobić przerwę 1 dzień i zapewniła, że kolejne zwolnienie otrzymam, oraz poleciła zapłacić pełne składki ZUS za ten nieszczęsny listopad, a nie tylko zdrowotną. Wiec 12 grudnia dopłaciłam do ZUS to co wyliczyła, żeby było jeszcze w terminie. Okazuje się, że ZUS przyznał zasiłek, ale znacznie obniżony niż miałam do tej pory. Co oznacza, że zmieniła się podstawa. A ja mam pytanie na jakiej postawie się ona zmieniła. Skoro nie wróciłam do pracy na te 3 miesiące. Czy ZUS liczył moje składki listopadowe do wyliczenia zasiłku? Czy jeśli sprawa zakończy się pomyślnie, to ZUS uzna moje zwolnienie lekarskie i wyrówna wszystko, łącznie z tym czego do tej pory nie otrzymałam? Zasiłek uległ znacznemu obniżeniu. Biuro księgowe wyczekuje sprawy sądowej bo ma nadzieję, na uznanie zwolnienia lekarskiego. A co w sytuacji, gdy ZUS odrzuci moje odwołanie. Mam zakłdać sprawę sądową księgowej? Mam z nimi umowę od wielu lat, sa moim pełnomocnikiem. Chciałam wyzdrowieć, bo tak się stało, że ciąża przerwała moje leczenie, potem poród, wychowanie dziecka. Miałam wyzdrowieć i wrócić do pracy a od listopada byłam , bez zasiłku a od grudnia po liście z ZUS, załamana sytuacją :(

  1. Jeśli coś niejasno napisałam to proszę dać znać.
   W skrócie raz jeszcze:
   -po macierzyńskim (rocznym) wróciłam do pracy na kilka ostatnich dni października.
   -Od listopada jestem na zwolnieniu (w tym od 11go listopada hospitalizowana) do dnia dzisiejszego.
   -Na początku grudnia dostałam list z ZUS, że za pierwsze wystawione zwolnienie na miesiąc czasu nie dostanę zasiłku bo nie zostałam wcześniej zgłoszona do ubezpieczeń (przez księgową)
   -księgowa poleciła zrobić 1 dzień przerwy miedzy zwolnieniami, aby były na nowo wyliczone za grudzień
   – kazała zapłacić na wszelki wypadek pełną składkę ZUS
   -na zasiłek za grudzień i styczeń musiałam czekać do 21 lutego (data wpływu)
   okazało się, że jest on mniejszy niż powinien.
   W grudniu złożyłam odwołanie, w sprawie pierwszego zwolnienia, które nie zostało uznane, przez błąd księgowej.
   Czemu zasiłek jest taki niski, co mogło mieć na to wpływ?
   Czy to że przed porodem przebywałam na L4 też miało znaczenie czy nie? Pozdrawiam
   W Tobie jakaś nadzieja. Bo odchodzę od zmysłów, za co dzieci wykarmić, podczas mojego pobytu w szpitalu. Biuro umywa ręce do tej pory.

 27. Witam, pracuje w szkole jako.nauczycielka. w 2016 r zaszlam w cizae pracujac w 2 szkolach: 1 jest stalym miesjcem pracy ,2 mialam.umowe do czasu porodu poniewaz bylam na.zastepstwie. w marcu 2017 urodzilam coreczke i poszlam na pelny macierzynski.czyli.do.marca 2018.Teraz bede musiala pojsc na.l4 bo czeka mnie zabieg na.dlon. moje pytanie czy kwota z macierzynskiego bedzie obowiazywala.jako.zasilek.chorobowy? Dodam ze w szkole 2 (umowa do czasu porodu) mialam.duzo.godzin.i dobre zarobki a w.szkole.1 mam kiepskie.zarobki i malo.godzin ale nadal.mam tam umowe. Jak.to wyglada.prawnie. Jeszcze jedna pytanie bedac na macierzynskim.wybralam.opcje.platnosc.80% przez caly czas a zus wyplaca mi.raz 1800 ,raz2200 od czego.to.zalezy?

 28. Urlop macierzyński skończył sie 6.11.2017. Bylam na zwolnieniu lekarskim 7-11.11.2017 kolejnie na opiekuńczym 14-22.12.2017 oraz na lekarskim 10-18.01.2018. Dowiedzialam się ze jestem znow w ciąży i jestem na zwolnieniu od 01.02.2018. Moje pytanie czy bedzie mi liczona nowa podstawa czy nie. Jesli nie to oznacza ze powinnam brac tyle samo pieniazkow za zwolnienie co w pierwszej ciąży?

 29. Witam. Czytając wypowiedzi postanowilam ze porusze moj problem. A mianowicie: w grusniu 2016 r poszlam na chorobowe -byl to 7 miesiąc ciąży ,bo grożono mi zwolnieniem z pracy. W marcu 2017 urodzilam coreczke. Po urodzeniu ciągn3łam macierzyński poźniej rodzicielski. Zasiłki wypłacał mi zakład pracy- Provident. Dzisiaj kończy mi się rodzicielski a ja jestem w 3 miesiącu kolejnej ciąży. Co powinnam zrobic? Iść do lekarza i wziąć L4? Boję się że zostanę bez niczego. Umowa o świadczenie usług przez przedstawiciela.

 30. Witam. Mam pytanie.
  W dniu wczorajszym, tj. 27.02 skończył mi się urlop macierzyński. Dzisiaj wstawiłam się do pracy, aby wypisać urlop na miesiąc, tj. 31.03.2018 r. (wówczas wygasa mi umowa o pracę). W dniu dzisiejszym również byłam u lekarza z córką, ponieważ jest chora i dostałam zwolnienie od dnia dzisiejszego do końca tygodnia. Czy dobrze postąpiłam prosząc lekarza o zwolnienie od dnia dzisiejszego czy zwolnienie powinno być od jutra? Proszę o pomoc, pozdrawiam

 31. Trochę nie rozumie. Jeśli kończy mi się urlop macierzynski/rodzicielski i muszę iść na operację do szpitala czy mogę iść na l4? Rozumie że nie mogę w/W urlopu przerwać ale…on się kończy 21 marca a powiedzmy, że l4 będę miała do np. 15 kwietnia. Co wtedy? Jak będzie naliczona podstawa? Rozumie że zaległy urlop będzie przesunięty i czas trwania l4

 32. Co w wypadku, gdy w trakcie wychowawczego firma w której mam umowę o pracę ogłosiła upadłość. Czy po urlopie wychowawczym mogę iść na zwolnieniu lekarskie?

 33. W trakcie pierwszej ciazy, od jej pierwszego dnia przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Umowa na czas okreslony zostala przedluzona zgodnie z obowiazujacym prawem do dnia porodu. Obowiazek wyplaty swiadczen za urlop macierzynski I rodzicielski spadl na zus. W trakcie trwania tego urlopu zaszlam w ciaze (ciaza zagrozona, niemoznosc pracy). W trakcie drugiej ciazy skonczy sie urlop rodzicielski. Czy moge liczyc na jakies swiadczenia nie bedac juz zatrudniona? Czy powinnam zarejestrowac sie w urzedzie dla bezrobotnych?

 34. Witam, po urlopie macierzyńskim od 13.12 do 14.02 bylam na urlopie wypoczynkowym, później od 15 do 25 lutego na opiece ( moje dziecko było chore ). Na chwilę obecną dowiedziałam się że ponownie jestem w ciąży , czy będzie mi naliczona nowa podstawa do L4?

 35. Jestem właśnie na zaległym urlopie wypoczynkowym po zakończonym urlopie rodzicielskim, planuję zwolnienie. Zaległy urlop wypoczynkowy rozpoczęłam 23 marca 2018 do którego dokładnie dnia muszę być na urlopie aby minęły te pełne 3 miesiące ?

 36. super tylko jedno pytanie, czy po powrocie do pracy i przepracowaniu tych 3 miesiecy podstawa zasiłku chorobowego jest wyliczana na nowo w sposób: wynagrodznie x3 miesiące / 12 czy wynagrodzenie x3 miesiące /3?

 37. Witam serdecznie Pani Olu.
  Bardzo proszę o radę bo nie wiem co zrobić.
  Skróciłam urlop wychowawczy gdyż w trakcie jego trwania odnowila mi się kontuzja kolana. W pierwszy dzień powrotu przedstawiłam zwolnienie lekarskie wystawione parę dni wcześniej. Pani z kadr rząda ode mnie badań lekarskich w zwiazku z powrotem do pracy. Czy słusznie? Jak mogę iść na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy skoro jestem nie zdolna do pracy?

 38. Piszę z zapytaniem o swoją sytuację, w grudniu 2016 r urodziłam synka, obecnie do września 2018 mam przebywać na urlopie wychowawczym (w między czasie wykorzystałam urlop wypoczynkowy). Przed pójściem na zwolnienie lekarskie w pierwszej ciąży, podpisałam nową umowę z pracodawcą, która nie zmieniła wysokości chorobowego, ponieważ nie zdążyłam na niej przepracować zbyt wiele miesięcy. obecnie planujemy drugą ciążę, tutaj moje pytanie, czy aby dostać kwotę zasiłku chorobowego według stawki na nowej umowie, w razie drugiej ciąży, muszę wrócić i przepracować 3 miesiące, czy wysokość zasiłku od razu naliczana jest od nowa?

 39. Witam serdecznie
  Jestem zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie brutto wynosi 4 000zł. w styczniu tego roku urodziłam 1 dziecko. Do końca maja przebywam na urlopie macierzyńskim płatnym 100 %. Od czerwca chciałabym rozpocząć urlop rodzicielski łącząc go z pracą na ½ etatu. mam 10 dniu urlopu za 2017 rok (z 26dni). ile będę miała dni urlopu wypoczynkowego po skończeniu urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą?
  jak będzie liczone moje zwolnienie lekarskie jeśli w tym czasie rozchoruje się? jeśli zajdę w ciążę np. w maju 2019 roku jak będzie liczył się zasiłek macierzyński oraz ewentualnie zasiłek chorobowy?

 40. Witam,
  po pierwsze dziękuję za bardzo rzeczowy artykuł. Chciałabym się jeszcze dopytać w jaki sposób byłby obliczany zasiłek macierzyński i chorobowy w nastepującej sytuacji.
  W lutym 2017r. urodziłam dziecko. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego, w połowie października 2017 wróciłam do pracy na 1/2 etatu łącząc to z pozostałym urlopem rodzicielskim. W trakcie pracy na 1/2 etatu łączonej z urlopem rodzicielskim w styczniu 2018 kilka dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim na dziecko (tak więc nie było ciągłości 3 miesięcy kalendarzowych pracy bez zwolnienia lekarskiego). W marcu wróciłam do pracy na cały etat i od tego czasu zdarzyło mi się przebywać na L4 zarówno na siebie jak i na dziecko, wciąż nie ma okresu 3 miesięcy bez zwolnienia lekarskiego. W planach mam kolejną ciążę i zastanawiam się w jaki sposób obliczany jest zasiłek chorobowy? Czy na podstawie średniej sprzed pierwszej ciąży, czy może jest to średnia sprzed pierwszego L4 po powrocie do pracy (styczeń 2018?)?. Jeżeli teraz udałoby mi się uzyskać 3 miesiące bez zwolnienia lekarskiego to jaki okres byłyby wliczany do podstawy zasiłku chorobowego? Ostatnie 12 miesięcy (łączenie z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim wraz z prac na ½ etatu)?
  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

  1. Witaj Joanno, w Twoim przypadku dochodzi jeszcze zmiana wymiaru czas pracy, a po takiej zmianie liczy się od nowa. Jak pracowałaś na 1/2 etatu, l4 płatne było z 1/2 etatu, prawda? Teraz powinno być z umowy na cały etat.

 41. Mam pytanie.Do 6 maja bylam na urlopie rodziecielskim.Pobieralam 80% wyplaty.To ok 1900 zl.Od 7 maja jestem na L4 i jestem w ciazy.Ile bedzie wynosilo moje l4?Pomoze ktos mi wyliczyc? Pozdrawiam.

   1. Cześć Olu,
    Tak żeby się upewnić (jak krowie na rowie), jeśli na L4 mam 100%… A potem 80% na rodzicielskim…to jeśli nie wrócę do pracy na 3 miesiące tylko w trakcie wezmę L4 na drugą ciążę, to będę miała zasiłek jak przy pierwszym L4, a nie przy rodzicielskim tak?
    Pozdrawiam serdecznie

 42. Od maja 2010 jestem zatrudniona na umowe o prace na czas określony do 30.06.2018. w lipcu 2011 poszłam na L4 ciążowe, macierzyński wtedy tylko 6 miesięcy, urlop wypoczynkowy i na wychowawczym od razu na 3 lata który powinien się kończyć 23.10.2015. W styczniu 2015 urodziłam drugie dziecko, byłam na zasiłku macierzyńskim cały rok, potem przeszłam na wychowawczy i też od razu na 3 lata czyli wychowawczy kończy mi się wraz z zakończeniem umowy, która przypada na czerwiec 2018. Obecnie jestem w trzeciej ciąży. Czy rezygnując z urlopu wychowawczego przed zakończeniem umowy będę miała płatny zasiłek chorobowy? Na ostatnim aneksie do umowy mam kwotę wynagrodzenia 1500 zł brutto. Od tej kwoty będzie wyliczany zasiłek chorobowy? Pozdrawiam

 43. Czy zwolnienie na dziecko również przerywać będzie bieg tych trzech miesięcy do ustalenia nowego zasiłku?

 44. Witam
  Jesli przebywam na zwolnieniu lekarskim-ciążowym od lutego i będę juz do dnia porodu czyli do października to rozumiem ze mój zasilek macierzynski nie będzie liczony od nowa bo nie ma pezerwy pow.3 miesięcy tylko będę miała yo co na zasiłku chorobowym?

 45. Witam. Bardzo fajna stronka.
  Mam pytanie i bardso prosze i pomoc, byłam na macierzyńskim cały rok , obecnie zaczęłam druga prace..pracuje 3 mc i jestem w ciąży.w poprzedniej pracy zarabialm 2200 , tu zarabiam 4000 i odnosnie tego, średnia roczna będzie liczona z nowej pensji i poprzednich mc co miałam 800 proc wypłaty czy jak?pozdrawiam

  1. Dzień dobry! Byłam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od dzisiaj tzn 4.05. 2020 mam dwa dni opieki na dziecko zdrowe, jednak dziecko mi się rozchorowalo czy mogę od jutra pobrać opiekę na dziecko chore, jeżeli wpisałam wniosek o zaległy urlop od 6.05.2020, a w dalszej kolejności przechodzę na urlop wychowawczy?

 46. Jestem w ciąży i jestem na zwolnieniu lekarskim po porodzie chcę iść na zasiłek macierzyński. W międzyczasie kończy mi się umowa o pracę. I tutaj takie pytanie, kiedy pracodawca powinien wypłacić mi zaległy urlop, czy w dniu wygaśnięcia umowy czy dopiero po macierzyńskim?

  1. Halino, moim zdaniem w momencie wygaśnięcia umowy, albo możesz wykorzystać go później jeżeli będziesz kontynuować pracę u tego samego pracodawcy.

 47. Czy urlop macierzynski w wym 8 tyg pomiedzy zwolnieniami lekarskimi stanowi przerwe w niezdolnosci do pracy, aby okres 182dni z powodu nowej choroby liczyl sie na nowo?
  Od stycznia do maja bylam na zwolnieniu lek (ciaza – max 270 dni okresu zasilkowego), potem urodzilam martwe dziecko (przysluguje 8 tyg urlopu mac), po tym urlopie musze isc na zwolnienie lek spowodowane inna choroba (okres zasilkowy skraca sie do 180 dni). Czy trzeba wrocic do pracy na 1 dzien i zrobic badania zeby kolejnego dnia isc na zwolnienie lek (bez kodu A) i okres 182 dni liczyl sie na nowo?
  Bede wdzieczna za odpowiedz

 48. Wiem ze ma pani wiele zapytan ale sprobuje bo nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi. U mnie taka sytuacja: od lutego 2016 przebywalam na zwolnieniach, potem od Maja 2017 na urlopie macierzynskim I rodzicielskim. Potem do polowy sierpnia ponownie na l4. W sierpniu rozpoczne wykorzystywanie zaleglego urlop wyp. I mam pytanie… Jesli na urlopie bede dluzej niz 3 mies kalendarz owe pelne to pewnie wejde w nowa podstawe wynagrodzenia. Jak bedzie ona liczona? Nie jestem osz ustka… Moje zwolnienia wynikają z operacji I choroby

  1. Maju, nie do końca rozumiem pytanie. Po trzech miesiącach pracy nie wchodzisz z automatu w nową podstawę, a liczy się nową podstawę np. do obliczenia zasiłku chorobowego, jeśli wynagrodzenie uległo zmianie.

 49. Witam

  Mam pytanie w jaki sposob naliczany jest okres zwolnienia lekarskiego.
  Od stycznia 2016 do września 2016 przebywałam na zwolnieniu z powodu ciazy. Od konca wrzesnia 2016 r do wrzesnia 2017 przebywalam na zasiłku macierzyńskim.
  Po zakończonym zasilku macierzynskim rozchorowalo mi sie dziecko i przebywalam na zwolnieniu na opieke na dziecko do konca do.polowy października.
  W miedzyczasie leczyłam sie na depresje i od połowy pazdziernika lekarz zadecydował ze nie jestem zdolna do pracy w zwiazku z czym otrzymałam zwolnienie lekarskie na 182 dni,
  Po tym czasie drugie dziecko mialo wypadek i bylam 60 dni na zwolnieniu na dziecko.
  Przez noszenie dziecka uszkodzil mi sie kregoslup.
  Od połowy czerwca lekarz wystawil mi zwolnienie na miesiac czasu, czy w tej sytuacji moge liczyć na platne zwolnienie? Czy od momenty jak rozpoczęłam leczenie kręgosłupa liczy sie nowy okres zasilkowy ktory moze byc max 182 a potem w razie potrzeby zasilek rehabilitacyjny?

  Pozdrawiam

   1. Nie pracowalam w miedzy czasie natomiast po zwolnieniu 182 dni mialam 2 dni urlopu potem.mialam zwonienie na dziecko 60 dni i 4 dni urlopu i dopiero zwolnienie na ktorym teraz jestem

   2. Z tego co sie dowiedziałam to skoro między jednym a drugim zwolnieniem mialam zwolnienie na dziecko to to na ktorym teraz jestem liczy sie od nowa. Tym bardziej ze przerwa miedzy jednym a drugim.na mnie byla powyzej 60 dni. A zwoknieniw na dziecko to jest zupelnie inne zwolnienie niz do pierwsze na 182 dni. Czy tak wlasnie jest?

   3. Czyli jesli dobrze rozumiem wystapily dwie przeslanki do wyliczenia nowego.okresu 182 dni. 1 przerwa miedzy zwolnieniami pow 60dni 2. Choroba z innym.kodem. czy dobrze rozumiem?

    1. Aneto, to dosyć śliski temat, miałam klientki, które były na zwolnieniu nie ciążowym, przez dłuższy okres, wróciły do pracy i po czasie poszły na zwolnienie ciążowe, i w połowie ciąży ZUS przestał płacić bo wykorzystały okres zwolnienia… W teorii, to zupełnie inne świadczenia bo na dziecko jest zasiłek opiekuńczy.

 50. To ja też mam pytanie-umowa na czas nieokreślony,obecnie 2 rok urlopu wychowawczego,po wychowawczym(koniec grudnia)idę na operację,wrócę na 1 dzien do pracy( żeby było płatne)a potem na l4,operacja dość poważna więc l4 pewnie chwilę pociągnę(zakładając maksymalny czas 6 miesięcy)potem chciałabym wrócić jeszcze na wychowawczy na 3 miesiące i tu pytanie-jeśli po wychowawczym zajdę w ciąże jakie wynagrodzenie będzie płacone biorąc pod uwagę wcześniejsze l4 płatne 80 %??

 51. Witam.
  25 kwietnia 2018 skończyłam roczny urlop macierzyński. W maju i czerwcu odbierałam zaległy urlop wypoczynkowy, od lipca wróciłam so pracy. Jestem w drugim miesiącu ciąży, dlatego chciałam przepracować cały lipiec aby zwolnienie lekarskie naliczyło mi się od nowej podstawy po podwyżce ( która dostałam przed urlopem macierzyńskim na pierwsze dziecko). Czy mogę polowe lipca spędzić na urlopie wychowawczym, czy urlop wychowawczy także przerywa bieg tych 3 miesięcy?

  1. Agnieszko, urlop wychowawczy nie będzie raczej rozwiązaniem. Musiałabyś złożyć wniosek o udzielenie urlopu najpóźniej 21 dni przed jego rozpoczęciem. Czyli składając go dziś mogłabyś rozpocząć urlop wychowawczy 31 lipca. Z wychowawczego nie można przejść na l4, trzeba wrócić do pracy, złożyć wniosek o przerwanie wychowawczego i znów termin – 30 dni, albo termin ustalony z pracodawcą. Nie bawiłabym się w to. Lepiej idź do zusu, kadrowej, aby obliczyła Ci dokładnie do kiedy masz pracować, żeby nie było pomyłki i naliczyła się nowa podstawa.

 52. Witam.. moja sytuacja wygląda następująco: w 22 stycznia 2018 roku zakończyłam roczny urlop macierzyński i od 23 stycznia przeszłam na zaległy urlop wypoczynkowy który trwał do połowy maja br.. po urlopie wypoczynkowym przeszłam na wychowawczy, czy w przypadku drugiej ciąży podstawa do l4 będzie liczona z tych miesięcy z urlopu wypoczynkowego.?

 53. Hej. Na początku serdeczne gratulacje super strona. Naprawdę dużo informacji; ) mam jednak pytanie nieco grubszego kalibru:) a mianowicie: urodziłam dziecko w marcu 2018. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie czyli podczas urlopu macierzynskiego( od miesiąca ) pracuje na pół etatu ( a planuje na cały etat ); planujemy z mężem następne dziecko jak będą wyglądały świadczenia i czy pracodawca nr 1 :) może odmówić przerwanie urlopu macierzynskiego? Mówiąc prościej czy może zrobić mi pod gorke Żeby sobie nie robić kosztów i nie płacić przez pierwsze 33 dni? Proszę o odpowiedź. Z góry dzięki i pozdrawiam

 54. W marcu 2018 urodziłam synka obecnie jestem w 6 tyg ciazy , wiem juz od pani doktor ze porod zakonczy sie cc gdyz ta tez tak sie zakonczyla. Czy po zakonczonym urlopie rodzicielskim moge wejsc ponownie w urlop.macierzynski i jak to bedzie wygladalo finansowo? Czy lepiej przerwac rodzicielski u wejsc w L4?

 55. genialny post! I skarbnica wiedzy w jednym. Jakkolwiek na swoj przypadek nie znalazlam odpowiedzi. Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony. Wykorzystalam macierzynski i czesc rodzicielskiego. Wrocilam do pracy na poltora roku, teraz planuje wykorzystac wolna czesc rodzicielskiego laczonego z praca na 1/2 etatu (przez ok 12 tyg) I tu mam pytanie. Jezeli w okresie laczenia pracy z rodzicielskim zajde w druga ciaze, to a czy moge przerwac rodzicielski, wrocic do pracy na pelen etat i pojsc na L4? I jaka wowczas przysluguje mi wysokosc L4 od czego jest liczona? I od czego liczony bedzie moj urlop macierzynski? Czy od podstawy pensji 100% calego etatu? Czy wlicza sie w to okres laczenia rodzicielskiego z praca? Jakie mam mozliwosci. Z gory ogromnie dziekuje.

 56. witam Pani Olu.
  mam pytanie, 17 lipca 2017 wrocilam do pracy po urlopie macierzynskim na obnizony etat. od 1 lipca 2018 pracuje na pelnym etacie (przejscie ze zmniejszonego etatu).
  w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia 2018 mialam zwolnienie z tyt. opieki nad dzieckiem (cora byla chora) obecnie jestem w ciazy i planuje od 1 wrzesnia przejsc na L4. jak bedzie liczone moje l4 w ciazy czy z nowej podstawy z racji przejscia na pelen etat czy z ostatnich 12 miesięcy?

   1. Olu,
    dziekuje za odpowiedź. Bardzo bardzo nam pomagasz :-)
    Ciesze sie, ze trafilam na Twoja strone.
    Pozdrawiam goraco!

 57. Witam serdecznie A jeżeli ktoś jest już po dwóch ciążąch w ciągu czyli L4 urlop macierzyński następne L4 i kolejny urlop macierzyński to co się dzieje z urlopem zaległym z tych lat (26 dni na rok) Czy on ulega przedawnieniu do kiedy maksymalnie można to wybrać? Pytając w prost kiedy się przedawni? Pierwsze L4 styczeń 2016 i do dziś na macierzyńskim. Z góry dziękuję za pomoc.

 58. Witam. Prowadzę działalność gospodarczą i w tej chwili jestem na macierzyńskim i planuje drugie dziecko jak zus będzie mi płacił. W pierwszej ciąży na l4 dostawałam 3 tys .I dodam jeszcze ze place cały czas składkę zdrowotna. Pozdrawiam

 59. Witam. Aktualnie przebywam na urlopie po zakończonym urlopie rodziciekskim. W trakcie urlopu rodzicielskiego zmieniono mi umowę ze względu na wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania. W przypadku 2 ciąży, jeśli nie przepracuję pełnych 3 miesięcy jaka będzie podstawa do wyliczenia l4? Taka jak w 1 ciąży czy wg kwoty z nowej umowy? Przyznam szczerze że myślałam że ta z poprzedniej ciąży jednak czytając komentarze w ktorych przewija sie zmiana umowy mam duże watpliwosci.
  Pozdrawiam

 60. Od lutego 2017 przebywalam na L4 ciazowym. W połowie kwietnia 2018 powrocilam z urlopu rodzicielskiego do pracy. Otrzymalam podwyzke. I jestem w ciąży i od 28.08 na L4. Jak bedzie liczona nowa podstawa. Czy tylko z tych miesięcy po powrocie z urlopu czyli maj czerwiec lipiec czy będą brane 12 miesięcy po powrocie do pracy i przed 1 ciążą. Bardzo proszę o pomoc.

 61. Witam.
  Od sierpnia jestem na urlopie wychowawczym. Jeśli się nie mylę to trwa on 3 lata. Jednak chcielibyśmy zacząć starać się o następne dziecko. Czy w moim przypadku dobrze byłoby przerwać urlop wychowawczy i zanieść L4 gdy dowiem się, że jestem w ciazy ? Czy lepiej przerwać i wrócić na miesiąc do pracy i wtedy dac L4 ?

 62. Ja rownież dziękuje za wartościowy post! Moja sytuacja wyglada następująco: na macierzyńskim byłam do 14 sierpnia 2018, teraz odbieram zaległy urlop do 20 października, wstępnie zadeklarowałam w pracy ze po odebraniu zaległego urlopu pójdę na kilka miesięcy na urlop wychowawczy, w między czasie chcemy sie starać o 2gie dziecko. Chciałabym zatrzymać średnią zarobków z mojego macierzyńskiego (na wypadek 2 ciazy) i w związku z tym iść na 1-2 miesiące L4. Czy moge w tym celu dostarczyć zwolnienie przed zakończeniem odbierania urlopu okolo 15 października?

 63. W końcu konkretne odpowiedzi ☺️☺️☺️!!! Proszę o pomoc. Zalezy mi na zachowaniu wynagrodzenia z pierwszej ciąży przy kolejnym zwolnieniu na drugie dziecko. Czy jeśli po ukończonym macierzyńskim dostanę l4 to przerwie ono bieg 3msc ciągłości pracy? Te 3 miesiące będą liczone od momentu powrotu z l4 czy już w czasie trwania zwolnienia?

 64. Dzień dobry :) chyba znalazłam odpowiedzi, których szukałam, ale wolę się upewnić – w końcu chodzi o utrzymanie rodziny.
  Do 11 grudnia jestem na urlopie macierzyńskim. Wiem z zaufanego źródła, że po powrocie do pracy będę w krótkim czasie zwolniona. Stąd pytanie: czy mogę iść od 12 grudnia na zaległy urlop wypoczynkowy – 30 dni – wypada on ze względu na dni wolne do piątku 25 stycznia 2019, a po nim od razu od poniedziałku 28 stycznia na zwolnienie lekarskie, czy też 28.01 musiałabym się wstawić w pracy, a na zwolnienie dopiero od wtorku 29 stycznia? Czy też jeszcze inne rozwiązanie – jeśli urlop macierzyński kończę 11 grudnia, to wtedy trzeba by od razu od 12 grudnia pójść na zwolnienie? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, gdyż mężowi w tym czasie kończy się jego umowa i boimy się zostać bez śródków na utrzymanie.

 65. witam.
  PO końca roku przebywam na urlopie rodzicielskim i zaszłam w ciążę.
  Podczas zwolnienia ciazowego miałam wypłatę 3000 zł. Jeśli wykorzystam cały rodzicielki i następnie pójdę na L4 to będę miała je płatne 100% (średnią z ostatniech 12 przepracowanyvh miesiecy)czyli znowu te 3000zl? Dobrze rozumiem?

 66. Super informacje. Mam jednak pytanie. W 2016 we wrzesniu przeszlam na L4 w ciazy (7tyg ciazy). Otrzymywalam 100% chorobowego. W kwietniu 2017 urodzilam corke i przez rok bylam na 80% macierzynskiego. Potem od 5 kwietnia do 30 czerwca 2018 na wychowawczym. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 na zaleglym urlopie. Wrzesien 2018 przepracowalam ale byl 1 dzien L4 chorobowego. Jesli w październiku przedstawie L4 ciazowe, to jak bedzie obliczona wysokosc zasilku? Bede wdzieczna za odpowiedź.

   1. Pojawilo mi sie jedno pytanie, czy l4 ale na opieke nad dzieckiem rowniez przerywa wymagane 3 miesiece do obliczenia sredniej na nowo? Na koniec wrzesnia mialam 1 dzien opieki nad dzieckiem, zostala mi z zusu wyplacona kwota za ten dzien i wychodzi jak srednia z 2 miesiecy urlopowych. Czy tak powinno byc?

 67. Post bardzo pomocny. Moja sytacja wyglada następująco: po urlopie macierzynskim przebywalam na opiece nad dzieckiem, niestety przekroczyłam limit 60 dni o 5. Co teraz? Mogę dalej chorować czy muszę wrócić do pracy?
  Pozdrawiam

 68. Mam 2 pyt. Mam umowq na czas nieokreslony.jesli na l4 ciaz mialam np.2000netto to jesli po rodzicielskim urlopie (80%)pojde na l4 bede miec 80% z tych 2000tys czy jakos inaczej jest to liczone?..i co w przypadku kiedy po url.rodzicielskim wziela bym opieke nad chor.dzieckiem?a dopiero potem l4 moje?..jak bedzie to liczone?

 69. Czyli jak wzięłam w trakcie tych 3 miesięcy 1 dzień L4 na opiekę nad dzieckiem to nie mam ciągu i wypłata będzie naliczana z podstawy sprzed macierzyńskiego ?

 70. Do 18 czerwca 2018 byłam na urlopie rodzicielskim wcześniej macierzyński i zwolnienie. Od 18 czerwca do 31 sierpnia urlop wypoczynkowy, a cały wrzesień urlop wychowawczy, z dniem 1 październik wróciłam do pracy i dowiedziałam się, że znowu jestem w ciąży. Jeśli od listopada będę musiała iść na l4 to jak będzie wyliczany zasiłek? Bardzo proszę o odpowiedź, mam w pracy bardzo niekompetentną kadrową, która trzeba bardzo pilnować bo cały czas są pomyłki szczególnie w niestandardowych sprawach. Pozdrawiam

 71. Pani Olu,

  Dziękujemy Pani za post i rady.
  U mnie znowu problem całkiem inny.
  Przebywam na urlopie macierzyńskim (80%) i mam dość duże wynagrodzenie, które zostało wyliczone nie z podstawy wynagrodzenia a podstawy + premii. Pod koniec ciąży chcieliśmy starać się o 2 dziecko, ale ginekolog każe czekać ze względu na wykonane cesarskie cięcie przy 1 porodzie. Jak wrócę do pracy premii już nie będę miała wiec chciałabym „przeciągnąć” po urlopie macierzyńskim (czyli rocznym) i zachować wymiary tej składki wyliczonej ze średniej która sobie wypracowałam. Jak to zrobić ? Nie zapominajmy ze mam tez urlop do wykorzystania zaległy tylko pytanie czy nie wrócę do średniej z „podstawy z umowy”? Ewentualnie czy lepiej iść na l4 bo mam taka możliwość.

  Z góry dziękuje za poradę :*

  1. Wg mnie nie możesz przepracować pełnych 3 Mc. Wystarczy 1 dzień l4. Wtedy zachowasz stara podstawę. Do tych 3 Mc wlicza się również zaległy urlop

 72. Dzień dobry, proszę o poradę. Przeczytałam wszystko niestety nie znalazłam odp.
  We wrześniu 2016 r dostałam podwyżkę. W listopadzie 2016 przeszłam na l4 ciążowe. Następnie w czerwcu 2017 urodziłam dziecko i przeszłam na roczne macierzyńskie 80%. Średnia była liczona z pensji przed podwyżką bo nie przepracowałam 3 Mc od podwyżki. W lipcu i sierpniu 2018 wykorzystałam zaległe urlopy. Również pół września miałam urlop. Drugie pół pracowałam. 01.10 przeszłam na l4 z powodu choroby dziecka. Jestem w drugiej ciąży. Wiem ze pensja na macierzyńskim uwzględni mi teraz podwyżkę bo przepracowałam 3 miesiące kalendarzowego. (Lipiec. Sierpień i wrzesień 2018). Natomiast nie wiem z jakich miesięcy byłaby liczona średnia. W październiku jestem na zwolnieniu 3 tyg. Czyli nie przepracuje połowy miesiąca. Jeśli bym poszła na l4 w związku z ciążą 1.12.2018 to jakie miesiące będą brane pod uwagę? Czytałam gdzieś ze październik zostałby pominięty? Po drugie czy to będzie lipiec,sierpień, wrzesień i listopad. Czyli 4 Mc. Czyli średnia z 4 Mc i dzielone na 4 Mc?
  Czy będzie dobierane do tego 8 Mc z przed pierwszego l4 ciążowego. Tak żeby wyszlo 12 Mc?

 73. Witam.
  Od sierpnia jestem na urlopie wychowawczym. Jeśli się nie mylę to trwa on 3 lata. Jednak chcielibyśmy zacząć starać się o następne dziecko. Czy w moim przypadku dobrze byłoby przerwać urlop wychowawczy i zanieść L4 gdy dowiem się, że jestem w ciazy ? Jak wtedy będzie naliczane wynagrodzenie jeśli znów będę na L4 ciążowym?

 74. Niestety wychodzi ze srednia jest obliczana inaczej. Skontaktowałam sie ZUS i powiedzieli ze w przypadku gdy jest przerwy w pobieraniu zasilku 3 miesiace – liczy sie tu moje niepelne 3 miesiace wychowawczego i 2 miesiace zaleglego urlopu, podstawa obliczana jest na nowo. Chodzi o to ze pomiedzy pobieraniem zasiłku do kolejnego dnia niezdolnosci do pracy minie 3 miesiace – nie wazne ze to bylo 3 miesiace wychowawczego czy urlop, te 3 miesiace juz minely odkąd zus nam nie placil, wiec podstawe obliczaja na nowo z ostatnich 12 miesiecy. Niestety ale strzelilam sobie w kolano sluchając sie googla… i podstawa teraz wyszla tragicznie bo wzieli pod uwage 7 miesiecy macierzynskiego (80%) gdzie jeden miesiac z tych siedmiu mialam wyplacone tylko ledwo za 6 dni bo corka z poczatku miesiaca, do tego 2 miesiace pensji na zaleglym urlopie, pomineli 3 miesiace wychowawczego – nie wlicza sie do obliczen bo to wyplaca MOPS, ale ta kwote dziela na 12 mimo ze bylo wyplacone w 9 miesięcy…

 75. Hej
  Mam trudna sytuację. 15 listopada kończę rodzicielski, pracodawca powiadomił mnie o likwidacji mojego stanowiska pracy (zapewnił 3m okres wypowiedzenia oraz 2m odprawę. Wstępnie nakazał wybrać cały zaległy urlop, po czym zmienił zdanie i kazał stawić sie do pracy dzień po zakończeniu rodzicielskiego. Dlaczego zmienił decyzję? Na co powinnam uwazać? Mam umowę na czas nieokreślony. Gdzie tkwi haczyk? Jakie rozwiązanie proponujesz?

 76. Mam pytanie. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim od 3.08.2018. Przed porodem byłam na zwolnieniu od 4.01.3018. podstawa mojego wynagrodzenia na L4 i macierzyński wyliczane są za okres lipiec 2016-czerwiec 2017 bo później też miałam jakieś pojedyncze zwolnienia więc okres między nimi był mniejszy niż 3M i nie naliczało się podstawy od początku. Czy gdy po macierzyńskim i rodzicielskim w sierpniu 2019 wróciła bym do pracy i zaszła w ciążę to czy:
  1) gdy okres będzie po urlopie krótszy niż 3M podstawa zwolnienia i późniejszego macierzyńskiego będzie taka sama jak teraz?
  2) gdy przepracuje więcej niż 3M po urlopie podstawą będzie naliczana od nowa ale bez l4 i macierzyńskiego? Jeśli tak to jak liczyć te 12M? Przykładowo 4M po urlopie rodzicielskim gdy wróciłam do pracy i 8M bezpośrednio przez poprzednim zwolnieniem w ciąży czy z uwagi że wcześniej też były pojedyncze zwolnienia to te 8M będzie liczone sprzed lipca 2016?

 77. Witaj:)
  Mam pytanie dotyczące ochrony.
  Wykorzystuje urlop macierzyński i rodzicielski. Następnie cały zaległy urlop i bezpośrednio po urlopie z uwagi na zły stan zdrowia będę na l4. Czy po powrocie z l4 po złożeniu wnioski o obniżenie etatu w dalszym ciągu mam tok ochrony przed zwolnieniem czy to dotyczy jedynie sytuacji w której wrocilabym po urlopie?

 78. Cześć! Mam pytanie, czy pracodawca może mnie zmusić do wybrania zaległego urlopu wypoczynkowego od razu po macierzyńskim? Chciałabym ten urlop wykorzystać później na ewentualne choroby dziecka.
  I dodatkowe pytanie – w czerwcu 2017 dostałam znaczną podwyżkę. Od lipca do października będąc już w ciąży nie brałam L4. L4 od listopada do 19.01.2018 (poród 20.01). Jak będzie wyglądać naliczenie za urlop wypoczynkowy jeśli wezmę je po urlopie rodzicielskim? Czy nowe naliczenie podstawy do l4 w razie choroby po przepracowaniu 3 miesięcy będzie średnią ostatnich 12 miesięcy? Czyli których? I Czy jeśli wezmę urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch miesięcy po urlopie rodzicielskim, naliczenie nowej podstawy wystąpi po miesiącu jak wrócę do pracy?
  Będę bardzo bardzo bardzo wdzięczna za informację. Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na moje pytanie … :(

 79. Witam :-)
  1.09.2015 rozpoczelam prace, od 1.01.2017 byly podwyżki, 13.01.2017 poszlam na L4 ciążowe, 12.04.2017 urodziłam. Zarobki liczone z pierwszej pensji bo nie mialam 3 miesiecy przepracowanych bez zwolnienia. Pozniej rok urlopu do 10.04.2018, 11-29.04.18 L4 na dziecko. Od 30.04 do dzis bez dnia zwolnienia na nowej stawce. Jak teraz powinno byc liczone L4 na dziecko? Pracodawca chce liczyc z 12 mc, ale wziac 6mc po powrocie i 6mc sprzed ciazy bez zwolnienia,czyli dalej rok 2015 sie łapie wg mojego praacodawcy a nie z ostatnich kalendarzowych 12 mc…

 80. Witam. Od 27.09.2018 jestem na urlopie wychowawczym. Dowiedziałam się że jestem w drugiej ciąży. Przerywalam urlop wychowawczy i chce iść na zwolnienie. Czy to prawda że trzeba wrócić na jeden dzień do pracy aby potem zasiłek chorobowy i urlop macierzynski był płatny?

 81. Witam:-) Mam pytanko w marcu tego roku urodziłam synka obecnie ma 8 miesięcy, teraz jestem w drugiej ciąży 8 tydzień.Czy mogę zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego i przejść na l4 ?Dodam że mam umowę na czas nieograniczony.

 82. Dzień dobry.
  Jestem w trakcie urlopu rodzicielskiego. Mój synek ma 9 miesięcy. W połowie listopada byłam operowana. Przy wypisie dostałam zwolnienie lekarskie. Kolejne, z zachowaniem ciągłości, obowiązuje do stycznia i z pewnością na tym się nie skończy.
  Czy da się jakoś odzyskać ten „utracony” czas, przerwać urlop rodzicielski na czas choroby?
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

 83. Witam. Mam pytanko, chcialabym troche.uscislic. Dnia 7 stycznia konczy mi sie urlop macierzynski, teraz jestem w 4tygodniu ciazy. Od 8 stycznia do 14lutego mam do wykorzystania zalegly urlop wypoczynkowy. Czy naliczenie na nowo podstawy zasilku chorobowego zostaloby na nowo naliczone gdybym wrocila do pracy jeszcze na poltora miesiaca do pracy? Czyli od 8 stycznia do 8kwietnia? Czy miesiace liczylyby sie od 1 lutego do 1 maja?
  Zastanawiam sie tez nad aspektem wykorzystania bierzacego urlopu 26dni czyli od 14lutego jeszcze bierzacy urlop. I czy jesli okreslalby 3miesiace to zasilek jest naliczany na nowo? Czy musialabym fizycznie wrocic do pracy?

 84. Proszę o pomoc :(

  W listopadzie zakończyłam urlop macierzyński (roczny), obecnie wykorzystuję zaległy urlop wypoczynkowy, oraz będę wykorzystywać również bieżący urlop który będzie trwał do ok połowy lutego. Moje pytanie jest takie czy po tym urlopie wypoczynkowym mogę wziąć L4 odrazu czy muszę przepracować kilka dni ??? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

 85. Witam.
  Aktualnie jest na urlopie rodzicielskim, w mam wypłacane 80 % swojej pensji, w kwietniu po zakończonym urlopie będę odbierać urlop wypoczynkowy około 3 miesiące się uzbierało. Chciałam wiedzieć jaka średnia będzie brama do wypłaty tego urlopu ? Ostatnie 3 miesiące z mojego L4 ciążowego? Oraz drugie jeśli między czasie pojawiło by się drugie dziecko to średnia będzie liczona z ostatniego l4 ciążowego czy z średniej z urlopu ?
  Pozdrawiam :)

 86. Dzien dobry Pani Olu,
  Fantastyczna strona gratuluje, jest Pani bardzo dobrze obeznana w tematyce.
  Pozwolę sobie opisać moj przypadek. Jestem na rodzicielskim ktory konczy sie w kwietniu. Planuje wybrac sie na operacje po ktorej zwykle dostaje sie zwolnienie lekarskie na Ok 2 M-ze. Tego typu operacje lepiej przeprowadzać zima lub wiosna, zeby lepiej sie goilo. W tej sytuacji mam pytanie czy gdybym w kwietniu udala sie na operacje i otrzymała zwolnienie lekarskie na Ok 2 mce to czy od razu po jego zakończeniu moge wybrac zaległy urlop z dwoch lat? Chodzi o to czy pracodawca nie odmówi mi tego urlopu pod pretekstem, ze nie wzielam od razu po zakończeniu wychowawczego tego urlopu? Gdyby rodzicielski kończył mi sie zima to oczywiscie najpierw bym wybrala zaległy urlop a potem bym poszla na operacje, ale gdym tak zrobila to ze wzgledu iz rodzicielski konczy sie w kwietniu a urlop w lipcu to operacje musiałabym zrobic w srodku lata w największe upały. Uprzejma prosba o interpretacje mojego przypadku
  Pozdrawiam serdecznie

 87. Mam pytanie o liczenie nowej podstawy do L4 po urlopie rodzicielskim. Na urlopie rodzicielskim nadal jestem az do 4 marca 2019. Gdybym byla w drugiej ciazy i chciala wrócić po 4 marca 2019 do pracy na pelne 3 miesiace a potem na L4 to czy te 3 miesiace beda sie liczyly do podstawy nowych obliczeń? Nie do konca rozumiem o co chodzi z tymi 12 miesiacami. Czy wtedy licze wyplate z tych 3 pelnych przepracowanych miesiecy i z 9 miesiecy przed tym jak poszlam na L4 ciazowe w pierwszej ciazy. Czy wviaz bedzie to 12 miesiecy z przed pierwszego L4 ciazowego?

 88. Witam,
  Super strona, naprawdę ciężko jest znaleźć tak fajnie opisany temat.
  Chciałbym dopytać czy dobrze rozumiem. Po wykorzystaniu 52 tyg urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy jakieś 40 dni. I po tym czasie jak zajdę w drugą ciążę to na l4 będę otrzymywać wynagrodzenie w takiej wysokości jak w pierwszej ciąży i w trakcie kolejnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego też w takiej wysokości jak teraz, oczywiście wybierając tą samą opcję wypłaty tzn 80%. tak ? W najgorszym wypadku gdyby się nie udało w trakcie tego urlopu wypoczynkowego to jeżeli wrócę do pracy ale nie upłyną jeszcze te 3 pełne miesiące to mam szansę ,zachodząc w ciąże, skorzystać z wynagrodzenia tak jak do tej pory tak? Dopiero po tych 3 miesiącach będzie brana pod uwagę podstawa z nowego okresu. Przepraszam, że tak dopytuję ale jest to dla mnie istotne ponieważ część mojej wypłaty zależy od pracy jaką wykonam.

 89. Super blog wreszcie mity o tym jednym dniu zostały obalone tylko myliły mam pytanie właśnie wyslalam wniosek do pracy o przerwanie wychowawczego 4 marca dzisiaj zadzwoniła kobieta z biura i powiedziała że 4 marca mam mieć badania lekarsi o zdolność 5 szkolenie z bhp bo na by niby nie jest już ważne i niby powrót do pracy wtedy 6 do pracy i teraz mam pytanie czy l4 mogę i tak wysłać 4 marca tak jak się zdeklarowałam wrócić czy 6 marca tak jak ona powiedziala bardzo proszę o info dziekuje

 90. Witam. Czy zaległy urlop wypoczynkowy, który wykorzystuję obecnie po urlopie wychowawczym liczy się do tych 3 miesięcy, które musiałabym przepracować by uzyskać nową podstawę (z powodu wzrostu wynagrodzeń) do naliczania zasiłku chorobowego w kolejnej ciąży?

 91. Witam, czy te informacje są cały czas aktualne ? Jestem w sytuacji gdzie urlop rodzicielski kończy mi się 28 lutego, a po zwolnienie lekarskie idę 21 lutego ponieważ później mój lekarz będzie
  przebywał na urlopie. Bałam się ze to będzie problem, gdy otrzymam zwolnienie wcześniej niż koniec urlopu rodzicielskiego.

 92. Witam jak będzie obliczany mój macierzyński jeżeli wróciłam do pracy 8.10.2018 a nie dawno dowiedziałam się że znów jestem w ciąży zamierzam pracować do końca kwietnia data porodu to 16 czerwca 2019 wypłata w granicach 2200

 93. Dzień dobry, mam pytanie. Jestem na zwolnieniu lekarskim po urlopie macierzyńskim. Umowę mam na czas nieokreślony, oficjalnie najniższa krajowa, która od tego roku poszła w górę i teraz: A) zwolnienie lekarskie a następnie urlop macierzyński będą wypłacane biorąc pod uwagę stan sprzed 1 macierzyńskiego? B) zwolnienie lekarskie i urlop macierzyński będą „pociągniete” do obecnej sytuacji najniższej krajowej, czyli będą większe? Z góry dziękuję i pozdrawiam

 94. Witam,
  czy dobrze rozumiem, że przy zmianie wymiaru czasu pracy (przejściu na inny etat) L4 lub macierzyński są naliczane z nowej umowy, niezależnie czy przepracuje się 1 dzień czy 3 miesiące? W pierwszej ciąży byłam na L4, potem rok na macierzyńskim, 1,5 mies. na urlopie wypoczynkowym, następnie 6 mies.na wychowawczym . Po urlopie wychowawczym wróciłam do pracy na 2,5 mies. na część etatu a następnie na pełny. Ile muszę przepracować na cały etat, żeby zasiłek był wypłacany z pełnego wymiaru? Pozdrawiam i dziękuję

 95. Witam, chciałam się doinformowac co z moim przypadkiem obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, w grudniu 2017 roku skończyła mi się umowa o pracę do końca lutego mam wypłacany zasiłek przez ZUS, czeka mnie operacja czy będę mogła pobierać zasiłek chorobowy?

 96. A jeżeli od lutego 2019 miałam wrócić na 7/8 etatu ale zaszłam w ciążę to jakie świadczenie powinnam dostać za luty byłam na urlopie , l4 80% i l4 na ciążę

 97. W jaki sposób oblicza się wynagrodzenie jeśli od roku przebywałam na macierzyńskim, a zaraz po nim przeszłam na l4? Podstawa do obliczen jest wynagrodzenie otrzymywane w czasie macierzyńskiego czy kwota przed macierzynskim?

 98. Czy po zasiłku macierzyńskim wypłacanym przez ZUS można iść na zwolnienie lekarskie? Czy będzie ono płatne?

 99. Witam
  Pytania moje brzmia następująco : od kwietnia 2018 roku do stycznia 2019 bylam na l4 z tytułu ciąży od stycznia 2019 do stycznia 2020 jestem na urlopie macierzyńskim ( posiadam w sumie z 2020 rokiem ponad 80 dni urlopu wypoczynkowego) planuje drugie dziecko teraz kwestia taka czy mogę odrazu po macierzyńskim udać się np na l4 bez konieczności pojawienia się min 1 dnia w pracy i liczy mi się 100% zasiłku takiego samego jak z l4 ciąży pierwszego dziecka ? Czy lepiej wykorzystać cały ten urlop wypoczynkowy przez 3 całe Msc luty, marzec, kwiecień 2020 ( czy jak tu dobrze z wpisu rozumiem naliczy mi się nowa podstawa do l4?) czy naliczanie urlopu wypoczynkowego są to ostatnie 3 Msc poprzedzające moja niezdolność do pracy czyli styczen, luty, marzec 2017 ( mimo że np w lutym miałam kilka dni l4 z tytułu choroby). Pytam się bo może urlop wypoczynkowy podniesie mój zasiłek chorobowy. Proszę o pomoc dziękuję

 100. Witam ja swoj urlop macierzyński skończyłam 25.09.2018 i przeszlam na zaległy urlop. W listopadzie dowiedziałam się o likwidacji zakładu i jednocześnie o kolejnej ciąży więc od 09.11.2018 przeszlam na zwolnienie chorobowe. Umowa ostatecznie została rozwiązana z końcem stycznia 2019 i przeszlam pod ZUS. Na jakiej podstawie będą mi wyliczać zasiłek chorobowy? Bo mam wrażenie że wliczyli mi za mało.

 101. Znalazłam tu wartościowe info… Chciałabym tylko dopytać: umowę mam do 26 czerwca 2019 a urlop rodzicielski kończy mi się 17 kwietnia 2019, mam problemy po cesarce więc planuje iść dalej na L4 – na jaki czas mogę je uzyskać skoro umowę mam tylko do końca czerwca?

 102. Dzień dobry Pani Olu. Przeczytałam wszystkie opisane sytuacje, ale odpowiedzi na swoje pytania nie znalazłam:( Mam umowę na czas nieokreślony. 4 lutego skończył mi się roczny urlop rodzicielski. Od 5 lutego jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym (72 dni). Trzy razy podczas tego urlopu dostałam od lekarz rodzinnej l4 na kręgosłup (nie było ciągłości). Mam pytanie ile maksymalnie mogę brać zwolnienia i czy jak dostanę zwolnienie od innego lekarza to 182 dni zostaną liczone od nowa. Mam jeszcze 26 dni urlopu za 2019 rok oraz 60 dni zwolnienia na dzieci. Chciałabym maksymalnie wykorzystać zwolnienia, ponieważ mam trójkę małych dzieci i powrót do pracy nie jest możliwy. Planuję później urlop wychowawczy w maksymalnym wymiarze, ale na wychowawczym nie dostanę już żadnych pieniążków:( Nie wiem jak maksymalnie i w jakiej kolejności wykorzystać te zwolnienia? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

 103. Witam mam pytanie 8 lipca 2019 roku kończy się mi macierzyńskie czy mogę iść na L4 znastepnego dnia? Czy mogę wybrać urlop 25 dni bo tyle ponoć muszę i dopiero mogę iść na L4 i czy w trakcie trwania L4 mogę zgłosić procodawcy że idę na urlop wychowawczy?

 104. Witam mam pytanie co jeśli stosunek pracy ustal w trakcie trwania ciąży został przedłużony do dnia porodu oczywiście byłam na l4. Teraz kończy mi się urlop macierzyński. Po wizycie kontrolnej u ginekologa okazało się że coś tam się dzieje złego i że to nie będzie szybkie leczenie co w związku z tym czy mogę iść na zwolnienie lekarskie?

 105. Jak należy rozumieć „3 miesiące kalendarzowe”. Dajmy na to, macierzyński kończy mi się 10 stycznia to 3 miesiące mina 10 kwietnia czy na końcu kwietnia?

 106. Ja również mam pytanie. W 5.07 kończę urlop macierzyński, dziecko jest przeziębione muszę wziąć l4, czy mam brać od soboty czy od poniedziałku? Kto będzie płacił to l4? Dodam, że jest to mała firma i w tym wypadku nie wiem czy płaci mi od razu ZUS czy mój pracodawca?

 107. Cześć, niby wszystko rozumiem ale przeszukuje internet i nie mogę znaleźć informacji więc postanowiłam poszukać szczęścia u Ciebie:) urodziłam 29/04/2018. Byłam na 100procent macierzyńskim po czym chwilę na rodzicielskim (w ciągu ). W styczniu wróciłam na pełen etat po czym postanowiłam na 16tygodni od lutego do czerwca pracować na dzielonym pół etatu i pół rodzicielskiego. Od czerwca jestem na pełnym etacie i właśnie dowiedziałam się o kolejnej ciąży. Jak będzie wyliczany mi macierzyński i ewentualne potencjalne l4 ciążowe jeżeli takie będzie niezbędne? (W poprzedniej ciąży musiałam leżeć od 6go miesiąca:( ) Czy na podstawie 3 miesięcy od zakończenia tego dzielonego pół etatu czy od stycznia? Dziękuję Ci z góry serdecznie za odpowiedź!

 108. Widzę że dużo tu rzetelnych i przydatnych informacji. Czy mogłaś byś mi pomóc w rozwianiu kilku kwestii, mianowicie :
  1. Obecnie przebywam na urlopie rodzcielskim który kończy się za miesiąc. Ponownie jestem w ciąży czy jak wrócę do pracy to czy pracodawca może mnie zwolnić? (umowę mam na czas określony do 01.04.2020)
  2. Czy pracodawca może zmienić mi umowę tylko do dnia porodu?
  3.jesli zmieni mi umowę do dnia porodu a ja już pierwszego dnia kiedy powinnam wrócić z pierwszego urlopu rodzicielskiego zloze l4 to czy świadczenia l4 i zasiłek z ZUS będą wypłacane w takiej samej kwocie jak przy pierwszym dziecku?
  5. I co się dzieje z moim nie wykorzystany urlopem wypoczynkowym gdy od razu po rodzcielskim poszłabym na. L4?

 109. Blog super, ale niestety na swój przypadek nie znalazłam odpowiedzi. :( Zaszła w ciążę będąc na umowie na czas określony, umowa była przedłużona do dnia porodu, później macierzynski i miesiąc po skończonym macierzyńskim wróciłam do pracy podpisując umowę ale tym razem na 7/8 i moje pytanie gdybym chciała zajść w ciążę to jak jest naliczane l4? Z ilu miesięcy? Pozdrawiam ciepło :)

 110. Dzień dobry.
  W kwietniu urodziłam dziecko i jestem na rocznym urlopie macierzyńskim i chciałam zapytać czy:
  – jak wykorzystam urlopu macierzyńskiego i będę już na zaległegłym urlopie i zajdę w drugą ciążę to czy należy mi się zasiłek chorobowy? I jak będzie on liczony?
  – jak będę na urlopie wychowawczym i znajdę w drugą ciążę czy również dostanę zasiłek chorobowy czy nie dostanę nic?
  Dziękuję za odpowiedź.

 111. Witam 19.09.2019 kończy mi się urlop rodzicielski i trzeba będzie wrócić do pracy moje pytanie brzmi czy mogę wziąść l4 a po nim wystosowac urlop wychowawczy

 112. To ja mam jeszcze takie pytanie. Pod koniec czerwca skończyłam urlop rodzicielski, jestem na UW prawie do końca sierpnia, potem idę na zwolnienie z kodem B 😬 przelicza mi od nowa wysokość zasiłku? Czy powinnam być na UW 3 pełne miesiące kalendarzowe?

 113. Witam. Mam takie pytanie. Będąc na urlopie wychowawczym podjęłam pracę na pół etatu u tego samego pracodawcy. W międzyczasie zaszłam w ciążę i poszłam na zwolnienie z powodu zagrożonej ciąży. Później przykładowo w dniu 31.07. skończyło mi się chorobowe i od dnia 1.08. skończyłam urlop wychowawczy, rozwiązałam umowę na pół etatu i wróciłam na pierwotną umowę z całym etatem i w tym samym dniu poszłam dalej na chorobowe. Jak wtedy z wyliczeniem zasiłku? czy dalej z pół etatu mi liczą czy jest podstawa do zmiany, do przeliczenia według nowej umowy? Pozdrawiam

 114. Dzień dobry, chciałam zapytać jak to jest po wykorzystaniu maksymalnego okresu zasilkowego od listopada 2018 (270 dni, choroba i w trakcie ciąża), obecnie jestem na urlopie macierzyńskim 8 tygodni 100% i może będę miała 2 tyg. urlopu, jednak po mojej ciężkiej sytuacji chciałabym zajsc szybko w kolejną ciąże, a po macierzyńskim i urlopie, poszłabym na zwolnienie od psychologa. Ktoś mi powiedział że teraz po wykorzystaniu maksymalnego czasu na l4 muszę mieć przerwę 4 miesiące, bo zus nie będzie mi płacił za zwolnienie jeżeli nie wrócę do pracy po tych 10 tyg. Czy to prawda? Jak to wygląda?

 115. Witam. 11 września koncze urlop rodzicielski i złożyłam już wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy, który został zaakceptowany Pytanie jest takie czy moge jeszcze zamiast urlopu wysłać do pracodawcy zwolnienie na dziecko od 12 września i czy to zwolnienie przesunie urlop?

  1. Wioletto moim zdaniem takie zwolnienie nie spowoduje przesunięcia urlopu. Opieka na dzieckiem wykonujesz w czasie urlopu za który przysługuje Ci wynagrodzenie, a bieg urlopu nie przerywa się.

 116. Witam. 29.12.2019 kończy mi się okres urlopu rodzicielskiego. Jednak 20.12. Mam termin operacji. Prawdopodobnie będę przebywać na l4 do 20.01.2020. Chciałabym później skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy w trakcie l4 mogę złożyć wniosek o urlop wychowawczy? A co z urlopem wypoczynkowym? Czy będzie się należał za ten okres na l4? Pozdrawiam

 117. Witam serdecznie! Bardzo cenny post :) moja sytuacja jest także inna: byłam na zl od maja 2017 do 27grudnia kiedy to urodził się synek, następnie do 18grudnia miałam zaległy urlop, od 19stycznia do 14lipca na zl po operacji i od 15-stego lipca do 15października zaległy urlop- czy będę miała wyliczaną nową podstawę jeśli od 16-stego pójdę na zl ciążowe?

 118. Witam, przeczytałam wszystkie komentarze ale nie znalazłam odpowiedzi na sytuację w której się znalazłam. Otóż jestem zatrudniona na umowe o prace na czas określony do dnia 30.09.2019. W tym momencie przebywam na urlopie rodzicielskim który kończy się 14.10.2019r. Dzisiaj pracodawca oświadczył że umowy mi nie przedłuży. Dziś również dowiedziałam się że jestem w drugiej ciąży. Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji?? Czy mogę zanieść pracodawcy L4 w ostatnim dniu mojej umowy? Czy będę objęta zasilkiem chorobowym do dnia porodu?

 119. Witam
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony,byłam na zwolnieniu w związku z ciążą potem poszłam na macierzyńskie/rodzicielskie,zaraz po macierzyńskim na drugi dzień poszłam na L4na dziecko. I pytanie do was czy po 6tygodnuach na L4 na dziecko mogę pujsc na L4 na siebie np. Od psychiatry na 5-6tygodni?

 120. Witam
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony,byłam na zwolnieniu w związku z ciążą potem poszłam na macierzyńskie/rodzicielskie,zaraz po macierzyńskim na drugi dzień poszłam na L4na dziecko. I pytanie do was czy po 6tygodniach na L4 na dziecko mogę pujsc na L4 na siebie np. Od psychiatry na 5-6tygodni?Z końcem L4na siebie będzie już nowy rok kalendarzowy więc planuje pujsc znowu na 6tygidni zwolnienia L4 na dziecko a dopiero potem złożyć do pracy wniosek o urlop wychowawczy wiem że najpierw muszą dać mi urlop wypoczynkowy którego z nowym rokiem będę miała 62dni(20 za rok 2018,21za rok 2019 i 21za rok 2020) czy prezes może odmówić mi urlopu wychowawczego dać sam wypoczynkowy 62 dni i po nim zwolnić z pracy??

 121. Witaj Olu.
  Pisałam kiedys do Ciebie w komentarzu i bardzo mi pomoglas :-) dzis również chcialabym prosic Ciebie o pomoc.
  Obecnie przebywam na rocznym urlopie z tytułu urodzenia dziecka (Macierzynski +rodzicielski). Urlop konczy mi sie w polowie stycznia. Jeseli po skonczonym urlopie przejde na pol roku na wychowawczy a pozniej (czyli po tym pol roku) wroce do pracy na 7/8 etatu (oczywiscie zloze wniosek na obnizenie etatu na rok) to czy przez rok bede mieć ochrone przed zwolnieniem?
  Czy jednak ochrona przed zwolnieniem z pracy jest tylko wtedy jesli ktos od razu wroci do pracy na obnizony etat po urlopie rodzicielskim?
  Z gory dziekuje za pomoc!!
  Pozdrawiam
  Kasia

 122. Witam czy bedac na l4 pierwszej ciazy później macierzyńskim i znowu kolejne l4 z tytułu ciąży i macierzyńskim urlop wypoczynkowy do ktorego nabywam prawo moze sie przedawnic? Umiwa na czas nieokreślony

  1. Mileno, generalnie urlop przedawnia się z upływem 3 lat, ale nie dotyczy to sytuacji kiedy nie możesz dochodzić prawa do urlopu (korzystasz z przywilejów dot. macierzyństwa) Pozdrawiam

 123. Super strona!! Czy praca na umowę zlecenie w trakcie trwania urlopu zarówno macierzyńskiego jak i rodzicielskiego wpłynie na wymiar podstawy do liczenia zasiłku. Chodzi mi o sytuacje zajścia w ciążę w trakcie urlopu rodzicielskiego lub poźniej, po upływie 3 miesięcy od powrotu do pracy na pełen etat.

  1. Zbyt ogólnie zadałaś pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników, np długości trwania umowy zlecenia, czy faktu odprowadzania składek. Temat na konsultacje, pozdrawiam Ola

 124. Witam. Widzę, że bardzo zorientowana osoba pisze te posty. Super. Chciałam o coś i ja zapytać. Do 25 października tego roku przebywałam na urlopie macierzyńskim. W międzyczasie zaszłam w kolejną ciążę, jednak 24 października poroniłam i dostałam zwolnienie lekarskie. W tej chwili przebywam na ośmiotygodniowym urlopie macierzyńskim. Pytanie pierwsze brzmi: czy mogę po zakończonym urlopie macierzyńskim iść na l4? Pytanie drugie: czy po zakończonym l4 jak wrócę do pracy (wiem, że czeka na mnie już wypowiedzenie, umowa na czas nieokreslony, 52 dni urlopu wypoczynkowego do wybrania, za chwilę naliczy sie nastepny), po wybraniu zaległego urlopu, po trzymiesiecznym wypowiedzeniu, będę mogła znowu iść na l4, np dzień przez zakończeniem okresu wypowiedzenia?

 125. Witam bardzo proszę o pomoc. Wróciłam do pracy pod koniec czerwca (wykorzystałam macierzyński 100% i rodzicielski 60%). Umowa o prace, czas nieokreślony. Pierwszy pełny przepracowany miesiąc to lipiec. Od listopada mam podwyżkę, wymiar się nie zmienił. Do pensji dochodzą mi comiesięczne premie za wynik które zaliczały się do średniej przy pierwszym dziecku. Moje pytanie brzmi czy jeśli znajdę w ciąże to do średniej będą liczyły się miesiące lipiec-miesiąc poprzedzający l4 plus pozostałe brakujące miesiące to będą z przed l4 przy pierwszym dziecku? Jeśli dobrze rozumiem nie policzą mi się miesiące z macierzyńskiego, rodzicielskiego i l4 ciążowego. Żeby zaliczyła mi się podwyżka to muszę przepracować 3 miesiące bez żadnego dnia l4? Jaka jest ilość dni na l4 żeby zdyskwalifikować miesiąc ze średniej czy istnieje coś takiego?

  1. Gdzieś przeczytałam że jeśli nieobecności nie przekroczą 50% to do średniej zalicza się kwota wypłaty wyrównana do 100%? Czy to prawda i co wtedy z tymi premiami? Przychodzą one innym przelewem

 126. Witam, mam taką sytuację… urodziłam w sierpniu 2017 roku. Byłam pełen rok na urlopie macierzyńskim, następnie wybrałam zaległy urlop i udałam się na urlop wychowawczy, który obecnie przerywam i wracam do pracy. Z mężem planujemy jeszcze jedno dziecko. Zastanawiam się teraz jak będzie liczona podstawa L4 ciążowego jeśli np przepracuje 8 miesięcy? (w trakcie trwającego urlopu macierzyńskiego otrzymałam podwyżkę wynagrodzenia, która oczywiście nie podwyższyła mi podstawy wypłacanego wtedy zasiłku). Czy będzie brana pod uwagę średnia z przepracowanych 8 miesięcy (podstawa 3500) i z 4 miesięcy (podstwa 3000) sprzed urlopu macierzyńskiego łącznie? czy 4 miesiace 0zł gdyż byłam na wychowawczym? Jaka będzie kwota podstawy mojego L4? Z góty bardzo dziekuje za odpowiedź.

 127. 16.04 kończy mi się urlop rodzicielski okazało się że muszę przejść operację usunięcia kamieni u nas w mieście termin operacji jest na drugą połowę kwietnia czy bez problemu mogę iść ma L4 czy muszę wykorzystać zalegly urlop czy dopiero po skończonym l4?

 128. Witam, Do 16.03.2020 mam urlop rodzicielski Aktualnie choruje przewlekle i jestem umówiona na 19.03.2020 do lekarza. Czy lekarz może cofnac się do 17.03. 2020 czy muszę coś zgłaszać przez te dni do firmy.? I czy pracodawca po pół roku zwolnienia lub zasiłku rehabilitacyjnym może mnie zwolnić , czy jestem jeszcze chroniona?

 129. Dzień dobry Pani Olu,

  Trafiłam na Pani stronę, super i konkretnie wszystko opisane. Napewno nie jednej kobiecie swoimi wpisami Pani pomogła, zwłaszcza artykułem o zasiłkach chorobowych 😊
  Czytałam i czytałam ale gdybym mogła Panią prosić o poradę.

  W 2017 przeszłam na zwolnienie związane z ciąża. W lutym 2018 urodziłam synka i przeszłam na roczne macierzynskie z rodzicielskim, które skończyło się w lutym 2019.
  Nastepnie do kwietnia wzięłam zaległy urlop wypoczynkowy.
  W kwietniu zaszłam w ciążę i wzięłam zwolnienie, niestety szczęscie długo nie trwało bo poroniłam.
  Nie mogłam się po tym wszystkim pozbierać i ciągnęłam zalej zwolnienie, ktore trwalo 6 miesięcy.
  Po tym okresie, dnia 27.09.2019 złożyłam wniosek o urlop wychowawczy.
  Dnia 17.12.2019 zlozylam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego, z info ze 16.01.2020 wracam do świata żywych.
  W międzyczasie zaszłam w ciążę, niestety okazala się znowu zagrożona i dostałam zwolnienie. W 1 dzień powrotu pracodawca również je dostał.

  I teraz właśnie końcowe pytanie – jaka podstawę powinien naliczyć mi pracodawca? Wiem że nie można przekroczyć tych 3 miesięcy, ale od momentu złożenia wniosku o wychowawczy do dnia powrotu do pracy minęło ponad 3 miesiące. Czy pracodawca naliczy mi nowa podstawę?

  Błagam Pani Olu o pomoc 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  Pozdrawiam

 130. Witam. Super artykuł.
  W myśl pkt 6, każdy dzień zwolnienia lekarskiego przerywa bieg 3 miesięcy powrotu do pracy… 27 października skończył mi się urlop rodzicielski, później urlop wypoczynkowy a od 10 grudnia do 3 stycznia byłam na zwolnieniu na dziecko. Czy zwolnienie na dziecko też przewyra ten bieg 3 miesięcy? Moje wynagrodzenie jest różne z uwagi na wypracowaną prowizję, więc po zakończonym rodzicielskim moje wynagrodzenie było dużo niższe. Chcę zajść w drugą ciążę. Do kiedy najpóźniej będę mogła pójść na zwolnienie w ciąży aby móc mieć zasiłki liczone sprzed pierwszej ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź

 131. Dobry wieczór, mam bardziej skomplikowane pytanie. W trakcie urlopu rodzicielskiego wróciłam do pracy na 1/8 etatu, umowa jest na czas nieokreślony, na pełen etat. Zaraz po powrocie dostałam podwyżkę z aneksem do umowy. Aktualnie dostaję odpowiednio pomniejszony zasiłek z ZUS oraz 1/8 wypłaty od pracodawcy. Jak będzie obliczona nowa podstawa zasiłku chorobowego po 3 miesiącach od zakończenia urlopu, a jak jeśli nie miną 3 miesiące? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Czy podstawą będzie kwota z aneksu do umowy, czy średnia z ostatnich 12 msc? Jeśli tak, to czy podstawa będzie tylko wypłata za 1/8 etatu? Pozdrawiam

 132. Dzień dobry, mam pytanie o zwolnienie lekarskie podczas zaległego urlopu wypoczynkowego (bezpośrednio po rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim). Z posta zrozumiałam, że zwolnienie (zarówno na moją chorobę i chorobę dziecka?) powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego, ale czy po zakończeniu tego zwolnienia automatycznie wracam na ten zaległy urlop wypoczynkowy czy też muszę wrócić do pracy? I czy w trakcie zaległego urlopu mogę przebywać wielokrotnie na L4 (na siebie lub dziecko) i każdorazowo będą one przerywały urlop? I czy po zakończeniu każdego z tych zwolnień automatycznie będę wracać na zaległy urlop wypoczynkowy aż do jego wykorzystania w całości? I kiedy w powyższej sytuacji najlepiej złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 133. Jeżeli dostaję L4 w trakcie urlopu rodzicielskiego i nie wracam do pracy, ponieważ je kontynuuję, to te 33 dni dla pracodawcy liczą się od powrotu czy od wystawienia pierwszego zwolnienia na rodzicielskim? Chodzi mi o to, czy pracodawca wtedy wypłaca mi L4 od powrotu, czy „omija” go ten obowiązek, ponieważ te 33 dni jestem na urlopie i później wypłaca mi ZUS?

 134. Dziękuję za artykuł, bardzo wartościowe informacje. Mam jednak pytanie: co w sytuacji gdy po urlopach rodzicielskich oraz zaległym i bieżącym urlopie wypoczynkowym, przechodząc bezpośrednio na urlop wychowawczy (wniosek złożony) dziecko się rozchorowało… czy „opieka na chore dziecko” w ostatnim dniu urlopu wypoczynkowego przesuwa termin rozpoczęcia urlopu wychowawczego?

 135. Witam jestem po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Przebywam teraz na urlopie zaległym 1,5miesiaca czy jak mi się skończy urlop wypoczynkowy mogę skorzystać odrazy z zasiłku opiekuńczego?

 136. witam, jestem na zasilko maciezynskim do 15 kwietnia umowa o prace wygasla mi podczas ciazy miesiac temu wykryli u mnie nowotwor czy nalezy mi sie zwolnienie czy bede miala je platne

 137. Dzień dobry,

  Dziękuję za artykuł, nadal pomocny i aktualny :)

  Mam pytanie w dobie koronawirusa.

  Czy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego pracodawca ma prawo na nowo przeliczyć (obniżyć) podstawę zasiłku ze względu na to, że w całej firmie zostały obniżone pensje oraz zawieszone premie, które stanowiły część mojego wynagrodzenia?
  Umowa o pracę na czas nieokreślony, podstawą była naliczana z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy (w moim przypadku sprzed L4 w czasie ciąży).

 138. Tak mnie zastanawia jedno. Zaszłam w kolejną ciąże. Urlop macierzyński kończy mi się 29.05.2020r jest to piątek. Pracuje w handlu więc w sboty też chodziłam do prac. Zwonienie dostarczę dopiero 1 czerwca w poniedziałek. Czy jak w sobotę nie zgłoszę się do pracy to pracodawca może dać mi wypowiedzenie?

 139. Czy mogę iść na L4 po rodzicielskim kiedy w trakcie tego rodzicielskiego ustal mi stosunek pracy? Była to um na czas okreslomy

 140. Witam,

  14.05.2020 konczy mi sie urlop roodzicielski, chce wybrac 60 dni zaleglego urlopu wypoczynkowego, a później od razu przejsc na L4. Czy musze wrocic na jeden dzień do pracy?

 141. Witam serdecznie, w maju 2018 roku urodziłam dziecko. Do maja 2019 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, przeszłam potem na urlop wypoczynkowy a następnie z powodów losowych musiałam przejść na urlop wychowawczy (urlop wychowawczy zaczął się 24.07.2019r.). Jeżeli od tego miesiąca (maj 2020 roku) dostane zwolnienie chorobowe z powodu ciąży jak w tym przypadku obliczyć zasiłek chorobowy ? Czy jest to średnia z ostatnich 12 miesięcy (jak to wtedy wygląda jeżeli większość czasu nie dostawałam wynagrodzenia) ? Czy jeżeli pozostałabym na urlopie wychowawczym do 24.07.2020 roku (byłabym rok na urlopie wychowawczym) kwota zasiłku za L4 zmieniłaby się ?
  Bardzo dziękuje i pozdrawiam.

 142. 9 maja 2020 skończył mi się urlop wychowawczy i 11.05 2020 powinnam wstawić się w pracy ale jestem w ciąży i pytanie czy aby pójść na zwolnienie chorobowe l4 musze się pojawić ten pierwszy dzień w pracy żebym miała płacone cały okres ciąży od ZUS czy odrazu iść do lekarza zeby zwolnienie było wystawione z dniem 11 maja a to już jutro proszę o szybka odpowiedz każdy doradza mi inaczej

 143. Jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy się 31.05.2020r. Dzisiaj tj 12.05.2020 r. dowiedziałam się że jestem w drugiej ciąży. umowy już nie mam bo miałam na 2 lata i skończyła się 31.12.2019r. Czy mogę liczyć na jakieś świadczenia

 144. Witam. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. 23 maja to ostatni dzień wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Tj. Sobota.
  24 maj to niedziela. Firma wtedy nie pracuje.
  Od 25 maja mam zwolnienie lekarskie.
  Czy jestem chroniona i pracodawca nie może mnie zwolnić?

 145. Witam jestem na wychowawczym mały się urodził 26 lip. 2019r. po wychowawczym planuje wrócić do pracy ale będę miała do odebrania zaległy urlop i chciała bym się dowiedzieć czy jeśli na tym urlopie znajdę w ciążę to mogę iść na płatne L4???

 146. Wreszcie bardzo przystępnie i konkretnie opisane w jednym miejscu, a nie jakieś bzdury jak na innych stronach

 147. Witam. W maju skończył mi się urlop rodzicielsko, aktualnie jestem na urlopie uzupełniającym. Jestem w 2 ciąży i teraz moje pytanie :jeśli pójdę na zwolnienie przed upływem 3miesiecy to wiem, że zasiłek chorobowy bd taki sam jak na poprzednim zwolnieniu. A co jeśli pójdę po upływie 3 miesięcy??dodam, że podczas urlopu macierzynskiego była podwyżka 15% która dostałam dopiero po powrocie do pracy. Czy jeśli poczekam 3 miesiące to nowe wyliczenie obejmie podwyżek 15%(place z 3 miesięcy) i 9 miesięcy przed poprzednia ciąża czy średnie z zasiłku rodzicielskiego? Jak to wygląda? Z których 12 Msc wylicza się nowa podstawę???

 148. Witam. Mam pytanie do Pani Lilma. W grudniu 2019 skończył mi się urlop rodzicielski od razu po tym urlopie poszłam na zaległy urlop wypoczynkowy trwał on dwa i pół miesiąca po tym urlopie wróciłam do pracy przepracowałam 3 tygodnie potem nastąpił postój w pracy płatny 90% i trwa on już dwa miesiące. Chciałabym teraz zajść w kolejna ciążę ale nie wiem jak zakład policzy mi średnia jeżeli chodzi o l4 w ciąży z ilu miesięcy?? Też z 12? I czy urlop macierzyński i rodzicielski i poprzednie l4 w ciąży się liczy do tego.? Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ szukam porady. Pozdrawiam

 149. A proszę mi powiedzieć co w sytuacji gdy zatrudnienie było w dwóch zakładach pracy. W jednym umowa o pracę do dnia porodu. W drugim na czas nieokreślony . Urlop macierzyński roczny i zwolnienie lekarskie od dnia jego zakończenia. W jaki sposób naliczana będzie podstawa do zasiłku w tej sytuacji?.

 150. Witam,
  Potrzebuje żeby ktoś mi wyjaśnił czarno na białym sytuację w której się znalazłam: 23 lipca kończy mi się macierzyński od 24 będę na wychowawczym o czym już poinformowalam pracodawcę pisemnie, kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w kolejnej ciąży :) co i jak teraz załatwić aby ciąża (zagrozona) była w 100%płatna i przysługiwało mi też macierzyńskie? Bardzo proszę o radę

 151. Ja mam taki problem… w marcu 2018 urodziłam, poszłam na macierzyński w wymiarze 12 miesięcy. Wróciłam do pracy w marcu 2019, jednak miałam 3 dni zwolnienia na synka, w kwietniu 2 dnia, maj cały przepracowany, w czerwcu znowu zwolnienie i tak w każdym miesiącu coś na synka. Czy jeżeli w 2020 w marcu rodzę to podstawa wynagrodzenia będzie taka sama jak przy pierwszym macierzyńskim? Czy wylicza mi nowa?

  1. powinna być taka sama, chyba, że coś w tarczach antykryzysowych wprowadzą. Nie mogę nic zagwarantować w tych niepewnych czasach.

 152. Super strona, jednak nie potrafię się doliczyć. Po zakończonym urlopie rodzicielskim byłam 1 dzień na urlopie wypoczynkowym (17.03). Następnie od 18.03 do 9.06 byłam na l4 płatnym 80%. Od 10.06-24.06 wykorzystywałam zaległy urlop wypoczynkowy. Od 25.06 jestem na l4 ciążowym. Co w tym przypadku czy podstawa do obliczania wynagrodzenia jest okres z których 12 miesięcy? Pomocy 😊

  1. Podstawa nie powinna się zmienić, jednak wykorzysta Pani okres zasiłkowy, bo w 270 dni będzie się wliczać zwolnienie 18.03-9.06.

 153. Mam pytanie. Przed ciąża zarabiałam np 3400 na rękę i poszłam na urlop macierzyński i rodzicielski i wtedy 80% jakie mi by się należało tj. Około 2600. Teraz dowiedziałam się że jestem w 2 ciąży i mam wskazania by iść na zwolnienie. Moje pytanie za zwolnienie przez pierwszy miesiąc płaci pracodawca będzie ono wynosić w tym opisanym przykladzie 2600 czy 3400? Zwolnienie zostało mi wypisane 2 tyg przed zakończeniem urlopu rodzicielskiego.

  1. Te dwa tygodnie podczas rodzicielskiego nie będą płacone wcale, a następnie będzie liczone od tej samej podstawy tylko, że 100%

 154. Witam mam pytanie w lutym skończył mi się urlop macierzyński do końca kwietnia byłam na zaległym urlopie wypoczynkowym potem wychowawczy w trakcie urlopu wypoczynekowego firma ogłosiła upadłość i został skrócony okres wypowiedzenia wypowiedzenie dostałam do 30.06 zeszłam z urlopu wychowawczego 27.06 a od 30.06 jestem na L4 czy otrzymam jakieś pieniądze? Kto mi zaplaci za te 33 dni pierwsze jak pracodawcy nie ma? Czy chorobowe będzie liczone od podstawy na umowie bo umowę miałam na czas nieokreślony

    1. co do zwolnień najlepiej skontaktuj się z zusem w swoim mieście. (niestety różnie mają w praktyce) powinna być liczona ta sama podstawa co wcześniej (12 miesięcy)

 155. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 15 września. Mam 47 dni urlopu wypoczynkowego z 2019 i 2020r. Mam umowę na czas nieokreślony minimalna krajowa.
  Do kiedy obowiązują tarcze 4.0, 3.0 ? (Inni pracownicy mieli obniżone etaty od maja)
  Czy pracodawca mógł na mnie składać taki wniosek i czy będzie mnie wtedy obowiązywał we wrześniu? Tj. przed urlopem wypoczynkowym, albo w trakcie tego urlopu wypoczynkowego?
  Albo czy pracodawca może taki wniosek jeszcze na mnie złożyć i obniżyć etat przed urlopem wypoczynkowym, albo w trakcie tego urlopu wypoczynkowego?
  Po urlopach zaległych mam wykonywany zabieg i będę na L4. Jak będzie naliczane moje L4 gdyby pracodawca mógł mi obniżyć etat na urlopie do 0,8 według tarczy.

 156. Witam ;)
  Jestem aktualnie na urlopie rodzicielskim, okazało się ze jestem w ciąży. Moja umowa na czas określony kończy się z daniem 30.09. W tym dniu będę dopiero niecałe 3 miesiące w ciąży. Mam zamiar iść na l4. Co w takim wypadku? Przedłuża mi umowę czy będzie należał mi się zasiłek chorobowy?

 157. Chciałabym zasięgnąć opinii. Co w sytuacji jeżeli będąc na rodzicielskim (z góry) zaszłam w ciąże i chciałabym ten rodzicielski przerwać i od razu iść na l4? Czy rzeczywiście muszę odczekać 21 dni, czy też z racji, ze nie wracam do pracy mogę to zrobić nawet z dnia na dzień ?

 158. Dzień dobry, rodzicielski skończyłam 11.06.2020, następnie wykorzystałam urlop wypoczynkowy 12.06-08.08.2020 i Od 9.08.2020 jestem na urlopie wychowawczym, okazało się że ponownie jestem w ciąży, kiedy powinnam przerwać wychowawczy i złożyć L4 jeśli chciałabym alby podstawa zasilku przeliczył się na nowo, a nie była taka jak przy poprzedniej ciąży? Czy mogę już? Czy dopiero od października? Czy wogole w takiej sytuacji nie ma możliwości aby była nowa podstawa

 159. Proszę o podpowiedź. Po porodzie wybrałam cały urlop macierzyński i rodzicielski,. Następnie zaległy urlop. W międzyczasie znalazłam nową pracę, która zaczynam od listopada. Ponieważ mam 3 miesięcy okres wypowiedzenia złożyłam go w sierpniu. Po urlopie powinnam wrócić w połowie września do pracy. Jednak po rozmowie z pracodawcą okazuje się, że nie chcą żebym już wracała. Co w takim wypadku? Albo powrót do pracy, zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? W takiej sytuacji przyznam że nie bardzo mam chęć wracać:/ Czy potrzebuje jakiegoś zaświadczenia o zdolności do pracy, albo muszę wrócić na 1 dzień aby dać pracodawcy zwolnienie lekarskie? Bardzo proszę o odpowiedź.

 160. Witam, co jeśli wygasła mi umowa na czas określony 31 sierpnia 2020 w czasie urlopu macierzyńskiego? Czy pracodawca ma obowiązek przekazać do ZUSu dokumenty i ten wypłaci resztę zasiłku macierzyńskiego czy muszę złożyć o to wniosek do ZUSu? Jeśli pójdę na zwolnienie pod koniec tego zasiłku (kwiecień 2021) czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

 161. Witam mam pytanie urodziłam dziecko w marcu obecnie jestem na rodzidzielskim do marca chciałabym zajść w ciąże pod koniec tego roku. pracuje jako pielęgniarka w dwóch miejscach pierwsza praca pełny etat na czas nieokreślony, a druga praca na pół etatu na czas nieokreślony. Czy jak zajde w ciąże moge w obu pracach przerwać rodzicielski i iść na L4 czy musze wykorzystac do końca urlop rodzicielski a następnie iść na L4.

  1. Dzień dobry! Urlop rodzicielski łączę razem z pracą na 1/2 etatu u tego samego pracodawcy.Teraz dopadła mnie choroba i dostałam zwolnienie lekarskie na 13 dni. Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu rodzicielskiego?Czy ten urlop wydłuża się o te 13 dni zwolnienia lekarskiego?

 162. Witam
  Do 24.06 miałam urlop rodzicielski od 25.06-04.09 przebywałam na urlopie wypoczynkowym a od 07.09-08.09 opieka nad dzieckiem a od 09.09 urlop wychowawczy. I teraz mam pytanie czy jak przerwę urlop wychowawczy od 29.09 i przejdę na l4 to jaka będę miała liczona podstawę wynagrodzenia taka jak miałam będąc na l4 jak byłam w pierwszej ciąży czy będzie nowa naliczana. ? Dodam ze urlop przerwałam 2 dniowym l4 od 03.09-04.09
  Z góry dziękuje za odpowiedz

 163. Dobry wieczór☺️ przeszukałam już cały internet ale nie znalazłam odp na moje pytanie. Mam nadzieję, że Pani uda się odpowiedzieć, będę bardzo wdzięczna ☺️ moja sytuacja jest taka: od września 2017r pracowałam u pracodawcy x na umowę o pracę. W styczniu 2019r przeszłam na L4 z powodu ciąży, a moja umowa wygasła z dniem porodu. Przez rok pobierałam zasiłek macierzyński a po skończeniu tego okresu wróciłam do pracy u pracodawcy x również na umowę o pracę. Niedawno dowiedziałam się, że jestem znowu w ciąży. Czy obowiązuje mnie okres wyczekiwania na L4? Jeśli tak to jaki to okres? Dodam, że pracuję jako rehabilitantką z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, jestem przez to narażona na wiele chorób dziecięcych. Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam ☺️

 164. Witam. Czy po zakończonym urlopie rodzicielskim nowe zwolnienie lekarskie musi być dostarczone pierwszego dnia, w którym miałam wrócić do pracy? Czy może to być też zwolnienie wsteczne?

 165. Pani Aleksandro, moja sytuacja jest dosyć wyjątkowa i niestety nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na moje pytania. Do ZUSu niestety straciłam zaufanie po dwukrotnym udzieleniu jak się poźniej okazało błędnych informacji na temat przysługujących mi swiadczeń. Może Pani mi pomoże? Pracowałam u trzech pracodawców. X na czas nieokreślony, y i z na czas określony. Urodziłam dziecko więc teraz pobieram zasiłek macierzyński z 3 miejsc. Chciałabym zajść w kolejną ciążę jednak niewiem na jakie zasiłki mogłabym liczyć. Obydwie umowy na czas określony już wygasły więc została mi tylko ta jedna na czas nieokreślony.

 166. W trakcie trwającego urlopu macierzyńskiego zaszłam w ciążę i przedstawie L4 w dniu kiedy powinnam zjawić się w pracy . To kto wypłaca mi pierwsza pensje. ZUS czy pracodawca?

 167. Witam mam pytanie 27.11 kończy ma się urlop macierzyński,czy mogę iść na zasiłek opiekuńczy na drugie dziecko które nie ukonczylo 8 lat z tytułu zamknięcia szkoły w okresie pandemii.dziekuje za odpowiedź.

 168. A co jeśli jestem na urlopie macierzyńskim ale umowa o pracę trwała do dnia porodu, czy należy mi się obecnie wypłata zasiłku chorobowego jeśli pójdę na L4 bezpośrednio po macierzyńskim?