Wyprawka do przedszkola – nie daj się oszukać!!!

Prawo
school-supplies-2690599_1920

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu rodzin oznacza to nie tylko nadchodzącą jesień, ale przede wszystkim rozpoczęcie roku przedszkolnego. Koniec sierpnia to czas, gdzie w wielu placówkach odbywają się zebrania. Rodzice wychodzą z nich przeważnie z bardzo długą listą rzeczy, które należy zakupić. Otrzymałam kilka pytań odnośnie wyprawki przedszkolaka, myślę, że temat jest godny uwagi, dlatego spieszę z odpowiedzią.


Oto przykładowe listy wyprawkowe, dla przedszkolaków w państwowych placówkach:

Wyprawka 3-4 latka
– teczka na rysunki z gumką(podpisana)
– 2 bloki rysunkowe małe
– blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
– blok techniczny
– blok techniczny z kolorowymi kartkami
– blok techniczny duży
– blok techniczny z kolorowymi kartkami duży
– farby plakatowe, pędzel
– plastelina
– kredki ołówkowe grube, temperówka
– kredki pastele olejowe
– papier wycinankowy
– 2 kleje w sztyfcie
– książeczka do kolorowania z dużymi rysunkami
– 2 ryzy papieru xero
– 2 rolki miękkiego papieru toaletowego
ręcznik z zawieszką (podpisany)
– kapcie
– worek z bielizną na zmianę
– strój gimnastyczny (podpisany)
– przybory do mycia zębów
Wyprawkę przynosimy w komplecie

Wyprawka 5-6 latka
– teczka na rysunki z gumką(podpisana)
– 2 bloki rysunkowe małe
– blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
– 2 bloki techniczne
– blok techniczny z kolorowymi kartkami
– blok techniczny duży
– blok techniczny z kolorowymi kartkami duży
– farby plakatowe, pędzel
– plastelina
– kredki ołówkowe grube, temperówka,ołówek
– kredki pastele olejowe
– papier wycinankowy
– kolorowanka
– 2 kleje w sztyfcie
– zeszyt w 3-linie 16 kartkowy
– klaser z literami (6-latki)
– 2 ryzy papieru xero
– 2 rolki miękkiego papieru toaletowego
– ręcznik z zawieszką (podpisany)
– kapcie
– worek z bielizną na zmianę
– strój gimnastyczny (podpisany)
– przybory do mycia zębów
– mazak do tablicy suchościeralnej, cienki, czarny
Wyprawkę przynosimy w komplecie

Wygląda znajomo?

Niektóre przedszkola proszą o jeszcze więcej.

Szok, prawda?

Nasuwają się dwa pytania. Po pierwsze czy cała odpowiedzialność za zakup materiałów plastycznych spoczywa na rodzicach, a po drugie czy oczekiwania są adekwatne do potrzeb przedszkolaków? Dokonałam szybkich obliczeń. Jeżeli w grupie jest 25 dzieci, i każdy przyniesie dwie ryzy papieru, licząc 500 kartek w ryzie daje to 25000 (dwadzieścia pięć tysięcy!) kartek papieru na 10 miesięcy roku szkolnego. Licząc średnio 20 dni w miesiącu, okazuje się, że dziecko powinno używać 6 kartek dziennie. Nie licząc bloków, kolorowych, dużych, technicznych, kolorowanek. Jeżeli odliczymy wszystkie choroby i nieobecności, oraz dodamy fakt, że zajęcia plastycznie praktycznie w żadnej placówce nie odbywają się codziennie, nasuwa się pytanie – co się z tym wszystkim dzieje????

A może w placówce, zorganizowana została zbiórka pieniężna na wyprawkę plastyczną. Myślisz, że masz wielkie szczęście, bo zamiast biegać po sklepach, przekażesz na ten cel kilkadziesiąt złotych i załatwione.

Jednak nie zależnie od tego, która opcja przyjęła się w placówce Twojego dziecka najprawdopodobniej zostaniesz postawiony pod ścianą i usłyszysz teksty, że jest to „obowiązkowe”, „konieczne”, czy nawet, że „warunkiem uczestniczenia w zajęciach plastycznych jest dostarczenie rzeczy z listy”. I to właśnie jest oszustwo.

Prawo oświatowe wyraźnie stanowi, że  to placówka odpowiada za wyposażenie w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania!!!

Art. 10. 1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:

1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;

5) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczo-profilaktycznych, przeprowadzania egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych;

Kupowanie wszystkich materiałów plastycznych NIE jest obowiązkowe. Jest to tylko i wyłącznie dobra wola rodzica, która powinna być realizowana zgodnie z możliwościami finansowymi, i nikt w przedszkolu nie ma prawa wymagać, szantażować czy nakazywać! Oczywiście większość rodziców, bez zastanowienia przyniesie wszystko 3 września do przedszkola, ale jeśli z powodów finansowych nie jesteś w stanie zapewnić wszystkiego, nie stresuj się. Jakiekolwiek naciski ze strony przedszkola nie są zgodne z prawem.

Wyprawka przedszkolaka tak na prawdę powinna składać się z rzeczy osobistych oraz pozwalających utrzymać higienę takich jak: kapcie, szczoteczka do zębów, pasta, chusteczki higieniczne, ręcznik, piżama, ubrania na zmianę. To jako rodzic musisz zapewnić dziecku, cała reszta to Twoja dobra wola!!!!!! 

Jaka lista wyprawkowa jest w przedszkolu Twojego dziecka?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *