Urlop wychowawczy od A do Z

Prawo
family-4962871_1920

Wszystko co musisz wiedzieć o urlopie wychowawczym. Czyli komu przysługuje? Jak długo trwa? Czy przysługuje zasiłek za czas pobytu na urlopie wychowawczym? Czy dziecko może uczęszczać do placówki podczas urlopu wychowawczego rodzica? Czy mogę pracować podczas wychowawczego? I wiele, wiele innych :) 

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. (w okres 6 miesięcy wlicza się okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy). Urlop przysługuje obojgu rodzicom lub opiekunom. Z tym, że każdy z rodziców ma wyłączne prawo do jednego miesiąca z puli. Rodzice, opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie. Łącznie urlop wychowawczy dla obojga rodziców nie może przekroczyć limitu 36 miesięcy. W określonych sytuacjach np. gdy drugi rodzic pozbawiony jest władzy rodzicielskiej jeden rodzic może wykorzystać całe 36 miesięcy.

Jaki cel ma urlop wychowawczy?

Ma na celu sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Jak długo trwa urlop wychowawczy?

Trwa maksymalnie 36 miesięcy.  Mama 35 miesięcy, tata 1 miesiąc. Lub odwrotnie, jeden miesiąc zarezerwowany jest dla drugiego rodzica.

Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności lub stopień niepełnosprawności do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Jak należy o urlop wnioskować?

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Nie. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Czy muszę wnioskować o cały okres urlopu wychowawczego?

Nie. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

Czy na urlopie wychowawczym można podjąć pracę?

TAK. Pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Kluczowe jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Czy mogę zrezygnować z urlopu wychowawczego w jego trakcie.

TAK.

W jakim terminie od rezygnacji mogę wrócić do pracy?

Za zgodą pracodawcy – w każdym czasie. Tzn. Rezygnacja z urlopu wychowawczego w poniedziałek, powrót do pracy we wtorek.

Lub 30 dni po zawiadomieniu pracodawcy. (Jest to czas, żeby pracodawca mógł przygotować się na powrót pracownika.

Czy muszę wrócić na to samo stanowisko?

Co do zasady TAK. Powrót jest na to samo lub równorzędne stanowisko, lub na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Czy po powrocie mogę dostać niższe wynagrodzenie?

NIE. za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Czy okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia?

TAK. Przy ustalaniu prawa do renty i emerytury urlop będzie liczony jako okres składkowy. (Podczas urlopu odprowadza się składki emerytalne, rentowe i zdrowotne)

Czy po powrocie muszę podjąć pracę w pełnym wymiarze?

Nie. Pracownik jest uprawniony do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Obniżenie takie może chronić pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę przez rok czasu. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziesz w tekście –   „Mama wraca do pracy – as z rękawa”

Czy na urlopie wychowawczym przysługuje zasiłek?

Co do zasady zasiłek za czas przebywania na urlopie wychowawczym nie przysługuje.

Czy podczas trwania urlopu wychowawczego dziecko na które jest ten urlop może uczęszczać do przedszkola/żłobka?

TAK. Dziecko może uczęszczać do żłobka, przedszkola, szkoły, klubiku dziecięcego na dowolną ilość godzin. Nie może zostać przerwana osobista opieka nad dzieckiem przez osobę która przebywa na urlopie.

Czy urlop wypoczynkowy nalicza się za czas przebywania na urlopie wychowawczym?

NIE.

Czy pracodawca może mnie zwolnić podczas urlopu wychowawczego?

NIE co do zasady. Nie może rozwiązać z nami umowy o pracę w czasie trwania całego urlopu wychowawczego, a także w okresie kiedy korzystamy z obniżonego wymiaru czasu pracy. ALE wyjątek stanowi likwidacja pracodawcy, upadłość pracodawcy, likwidacja stanowiska pracy, oraz wypowiedzenie z winy pracownika.

Co jeśli zajdę w ciąże na urlopie wychowawczym?

Bezpośrednio po urlopie wychowawczym przysługuje urlop macierzyński na kolejne dziecko, o innych możliwościach przeczytasz w tekście – Zasiłek chorobowy po urlopach rodzicielskich, wszystko co musisz wiedzieć.

Mam umowę na czas określony. Czy mogę iść na urlop wychowawczy?

TAK, ale urlop zakończy się z końcem uowy.

Mam umowę na zastępstwo. Czy mogę iść na urlop wychowawczy?

TAK, ale urlop zakończy się wraz z powrotem osoby którą zastępujemy.

Mam umowę zlecenia. Czy mogę iść na urlop wychowawczy?

NIE, urlop wychowawczy to przywilej pracowniczy. Czyli osób mających umowę o pracę.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mogę iść na urlop wychowawczy?

TAK. (Składki ZUS za taką osobę są opłacane z budżetu państwa*, a okres urlopu wychowawczego jest wliczany do stażu pracy, osoba która prowadzi działalność powyżej 6 miesięcy)

Podstawa prawda: Kodeks pracy – Art 186 – art 186 (8a)

Na wszystkie pytania z Komentarzy postaram się odpisać :)

Zapraszam na FACEBOOKA :)

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Dzień dobry, mam pytanie… Mam dwoje dzieci jedno 3,5 roku, drugie rocznikowo 😚 6latek więc uczęszcza do zerówki w przedszkolu. Czy jako że posiadam jeszcze do grudnia możliwość wykorzystania na to starsze dziecko urlopu wychowawczego, mogę to z czystym sumieniem robić? Później dalej będę wykorzystywać urlop wychowawczy na drugie dziecko. Chodzi mi o to, czy spokojnie mogę posyłać pociechy do przedszkola, nie obawiając się że niechcący popełniam przestępstwo? 😉 No i co najważniejsze… Czy powinnam się pilnować co do godzin, tj. 4-5 godzin max? Czy spokojnie dzieci mogą się bawić i uczyć dłużej? Owszem córki mają Tatę (wspaniałego w dodatku), ale mąż pracuje, ma własną działalność i nie jest osiągalny ani dostępny tak jak ja, więc przyprowadzanie, odbiór i cała opieka jest z mojej strony w trakcie dnia. Babcie, ani nikt z rodziny nie pomaga w opiece bo nie ma takiej możliwości. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i uspokojenie zszarganych nerwów romzyslaniem czy mnie wsadzą za OSZUSTWO którego w zasadzie moim zdaniem nie popełniam…
  Serdecznie pozdrawiam

  1. Witaj Olu…
   Tak wiem, pewnie myślisz „co za kretynka!” przecież ja już o tym pisałam! Jasne że pisałaś i to bardzo dokładnie. Chodzi o to, że pracuję w takiej „instytucji” , że naprawdę potrzebuję bardzo dokładnej i pwenej wiedzy w tym zakresie, bo inaczej znowu mnie będą ściągać na beznadziejnych warunkach i wrzucą na najgorszy wydział. I znowu się na słucham że ciągle tylko na L4 latam na dzieci, że pewnie ściemniam itd, itp… Po prostu chce mieć Asa w rękawie i niech się bujają…
   Wybacz że znów musisz wracać do omawianego tematu, ale proszę POMÓŻ!