Urlop ojcowski – 8 faktów, przez które zapragniesz go mieć

Dziecko, Prawo
three happy fathers on city walk in park

Kiedy rodzi się dziecko co do zasady rolą dumnego tatusia jest powiadomienie rodziny, rejestracja potomka w Urzędzie Stanu Cywilnego, no i oczywiście pępkowe. Po wypełnieniu tych wszystkich mniej lub bardziej przyjemnych obowiązków na młodego tatę czeka miły przywilej w postaci urlopu ojcowskiego. Ci, którzy są ze mną dłużej wiedzą, że zawsze stoję na stanowisku, że z przyznanych nam praw należy bezwzględnie korzystać. Kiedy zaczynałam przygotowywać materiał do tego tekstu byłam pewna, że sprawa jest prosta jak drut, jednak kiedy dotarłam do statystyk, kiedy dowiedziałam się ilu tatusiów nie korzysta z tego przywileju złapałam się za głowę. I czym prędzej postanowiłam zająć się tematem – postawiłam diagnozę – pomieszanie z poplątaniem pojęć i brak wiedzy o tej możliwości. Stworzyłam listę ośmiu powodów, które powinny przekonać każdego tatusia do skorzystania z urlopu ojcowskiego.

Na początku słowo wyjaśnienia – urlop ojcowski to dwa tygodnie urlopu, które przysługują, tacie pracownikowi. Urlop ojcowski nie ma nic wspólnego z innymi urlopami, które należą się młodym rodzicom. Jednak pojęcie często mylone jest z urlopem tacierzyńskim. A co ciekawe, w polskim prawie nie ma urlopu tacierzyńskiego!!! Potocznie nazywamy tak urlop macierzyński, bądź rodzicielski z którego korzysta ojciec dziecka.

1487619613

8 powodów dla których urlop ojcowski trzeba wykorzystać:

 1. Dostajesz dwa tygodnie urlopu ekstra.
  Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie, czternaście dni (wliczając soboty, niedziele i święta). Przysługuje, każdemu tacie, który pracuje na podstawie umowy o pracę. Chyba nie muszę dodatkowo zachwalać tego punktu ;) Powiem tylko, że każdy następny punkt będzie dodatkowo przemawiać na korzyść urlopu ojcowskiego.

  Art. 182(3) kodeksu pracy § 1. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni

 2. Możesz wybrać jeden urlop dwutygodniowy, bądź dwa tygodniowe
  Urlop ojcowski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Jeśli tylko masz taką ochotę/potrzebę, możesz rozbić go na dwie części, po siedem dni każda.

  Art. 182(3) kodeksu pracy
  § 1 (1) . Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

 3. Pracodawca musi uwzględnić, Twój prawidłowo złożony wniosek!
  Urlop ojcowski, nie wymaga zgody pracodawcy. Jeżeli złożysz swój wniosek na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu – szef nie ma wyboru i musi go uwzględnić.

  Art. 182(3) kodeksu pracy
  § 2. Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

 4. Podczas urlopu ojcowskiego masz pełną ochronę
  Pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie kiedy przebywasz na urlopie ojcowskim.
  Podstawa prawna – art. 177 kodeksu pracy
 5. Urlop ojcowski płatny jest w 100%
  Urlop ojcowski liczony jest według podstawy z ostatnich 12 miesięcy.

  Art. 31. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
  1. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

 6. Możesz wykorzystać go „razem z matką dziecka”
  Urlop ojcowski można wykorzystać w tym samym czasie w którym matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym.
 7. Masz dwa lata aby go wykorzystać
  Na podjęcie decyzji, o skorzystaniu z urlopu ojcowskiego masz, aż dwa lata. Z łatwością możesz wybrać dogodny dla siebie i Twojej rodziny moment, bądź momenty – patrz punkt 2.

  Art. 182(3) kodeksu pracy
  § 1. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
  1) do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia

 8. Jeżeli go nie wykorzystasz – przepada
  Nie rozpakowany prezent, traci datę ważności i nie nadaje się już do spożycia. Co więcej, nie ma możliwości, aby otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Szokujące statystyki

Powyższe osiem punktów, absolutnie udowadniają, że urlop ojcowski to coś z czego trzeba skorzystać, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Wydawałoby się, że skoro kwestia urlopu ojcowskiego jest taka prosta i przyjemna, frekwencja korzystających tatusiów wynosić będzie 100%. Tymczasem statystyki ZUS mówią, że korzysta z niego zaledwie 1/5 uprawnionych. Czyli na 100 uprawnionych tatusiów jedynie 20 złoży wniosek. Zupełnie tego nie pojmuję.

Mam jedno przesłanie – korzystajcie z urlopu ojcowskiego, opowiadajcie o nim, namawiajcie innych. Nie marnujcie tej wspaniałej okazji, aby spędzić czas z dzieckiem, odciążyć trochę jego matkę, czy zabrać rodzinę na dodatkowe wakacje. Urlop ojcowski to must have rodzicielstwa ;)

Do usłyszenia

#lilma


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Świetny artykuł, sądzę, że przyda się wszystkim, młodym rodzicom.P.S. Nawet nie wiedziałam o tych 2 tygodniach :)

  1. Ja też :/ Myślałam, że blisko 100% korzysta, a tutaj taka niespodzianka… Niestety otrzymałam już wiele wiadomości, że to pracodawcy nie wyrażają zgody, łamią tym samym prawo pracy, ale ludzie często boją się odezwać, i zawalczyć o swoje. (trudno drzeć koty z szefem, kiedy na utrzymaniu małe dziecko)

  1. Super :)Bardzo dużo osób pisze mi podobne historie, że chcieli brać ten urlop to pracodawca/kadrowa dziwili się co to za wymysł ;P Mam nadzieje, że wiedza o urlopie ojcowskim będzie się szerzyć :D

 2. W opisie powodu nr 6 jest mowa o urlopie wychowawczym, którego to na grafice nie ma, podczas gdy dwa razy występuje urlop macierzyński. Doprawdy bardzo to wszystko czytelne…

  1. Tak, występuje dwa razy ponieważ dzieli się na dwie części pierwsza zarezerwowana jest tylko dla matki dziecka, a następna już dowolnie.