TOP 5 najgorszych praw dla rodzin w Polsce

Dziecko, Prawo
affection-1866868_1920

Ten, kto tworzy i wymyśla prawa powinien być racjonalny, mądry, a gdy nie dysponuje odpowiednią wiedzą, nie powinien podejmować decyzji, zanim nie zaczerpnie opinii ekspertów. Tyle w teorii. W praktyce mamy czasem niezłe kwiatki. Moja lista 5 najgorszych dla rodzin praw w Polsce. Okiem zirytowanej mamy prawnika.

 1. CIĘŻARNA JEDZIE NA ŚMIERĆ
  Pregnant woman driving car. Safety drive concept
  Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa jestem radykałem. Nie wyobrażam sobie nie zapiąć pasów w samochodzie, a kiedy byłam w ciąży mój radykalizm pogłębił się. Przecież to już nie tylko moje życie wchodziło w grę. Niestety zdania na prawdę są podzielone. Jakiś czas temu na blogu pojawił się post „Jestem w ciąży i prowadzę samochód” w nim omawiam temat wzdłuż i wszerz, co mnie zdziwiło bardzo wiele mam mówiło, że dla nich to fajny przepis bo wygoda, komfort jazdy bla, bla bla!!! Jestem zdania, że wolny wybór powinniśmy dostawać tylko wtedy kiedy nie zagraża to naszemu życiu. Jest to zdecydowanie najgorszy przepis. Ludzie mogą myśleć, że jeśli sam guru wszystkiego, ustawodawca powiedział, że w widocznej ciąży nie trzeba zapinać pasów to jest to opcja bezpieczniejsza. A niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą i może być katastrofalne w skutkach!!! Nie ma w tym logiki. Jazda samochodem bez pasów, niesie ogromne ryzyko. W ciąży i bez ciąży.art. 39 Ustawy o ruchu drogowym
 2. DLA MOJEGO NIEMOWLAKA PASZPORT POPROSZĘ, RAZY KILKA !!!
  Niemowlęta są zobowiązane do posiadania paszportu, co więcej powinny go wymieniać przy każdej znaczącej zmianie wyglądu, czyli średnio raz na dwa miesiące. Bo pierwsze lata życia to czas najbardziej intensywnych przemian, wiadomo. Nikt kto wybiera się na drugi koniec świata nie będzie ryzykować, że zdjęcie miesięcznego dziecka w paszporcie zupełnie nie przypomina roczniaka z którym podróżujemy. Chcesz latać po świecie? Lataj również po urzędach ;) Na pocieszenie mogę dodać, że nie będzie to duży koszt. Jedynie upierdliwość i czas.
  Ustawa z 13 lipca 2006 roku, O dokumentach paszportowych

  Art. 10. 1. Opłatę za wydanie paszportu obniża się w przypadku wydania nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu na skutek wystąpienia jednej z następujących okoliczności: 1) zmiany lub konieczności sprostowania danych podlegających wpisowi do paszportu, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1–3, 5 i 9; 2) zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, mogącej utrudnić ustalenie jej tożsamości;

  Art. 32. 1. Paszport jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania. 1a. (uchylony). 2. Paszport wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

 3. TATA NA URLOPIE … MACIERZYŃSKIM
  three happy fathers on city walk in parkZachęcamy tatusiów aby udzielali się w opiece nad dziećmi, aby to mamy robiły karierę, a silna płeć siedziała w pieluszkach, a tymczasem w kodeksie pracy panuje istna dyskryminacja. Nie ma słowa o urlopie tacierzyńskim. Urlop tacierzyński to tylko nazwa potoczna. Zatem tata, który zdecyduje się dzielić urlop z mamą będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, a następnie rodzicielskim. Wynagrodzenie taty przebywającego z dziećmi w domu to zasiłek macierzyński.

  Kodeks Pracy

 4. URLOP RODZICILSKI, CZYLI KTO DAJE I ODBIERA …
  Pozostając w tematyce urlopu macierzyńsko – rodzicielskiego (bo to, że nie ma tacierzyńskiego już ustaliliśmy). Urlop po urodzeniu dziecka składa się z dwóch urlopów: urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie). Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym Nasze dziecko skończy 6 lat. Super, prawda? Tak, tylko jeżeli zrezygnujemy z niego w całości tuż po macierzyńskim wrócimy do pracy – do wykorzystania pozostanie nam zaledwie 16 tygodni (NIE 32) Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiem. Jednak co bardzo ważne jeżeli chcemy korzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze musimy wrócić do pracy po 20 tygodniach macierzyńskiego i 16 tygodniach rodzicielskiego. (Wtedy 16 tygodni możemy wykorzystać do roku w którym dziecko skończy 6 lat) Jedynie w tej sytuacji nic nie stracimy.
 5. REKRUTACJA DO PAŃSTWOWEGO ŻŁOBKA I PRZEDSZKOLA
  snowflake-puzzle-1828032_1920
  W tym roku pierwszy raz temat dotknął mnie osobiście. Rekrutowaliśmy córkę do państwowego przedszkola, w mieście w którym mieszkamy. Nie muszę chyba mówić, że się nie dostała. Niestety. Mit (jednak nie mit) samotnych matek. Samotne matki w rekrutacji wiodą prym od lat. Kilka dodatkowych punktów było przyznawane również za to, że rodzina jest pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej. W moim mieście większą szansę na przedszkole mają dzieci bezrobotnych (pod opieką MOPsu), niż pracujących rodziców.

  Ustawa o systemie Oświaty


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Nie ma się co oszukiwać – zawsze prawo wymyśla takie paragrafy, jakie nie ułatwiają nikomu życia, a wręcz mogą je komplikować. Warto jednak o tym mówić, być może wówczas łatwiej ktoś zwróci uwagę na nieodpowiednie przepisy i postanowi coś z nimi zrobić.