Przedszkola i żłobki po 6 maja – wszystko co trzeba wiedzieć

Prawo
facemask-5071777_1920

Pod koniec kwietnia rodzicom zostało zafundowane prawdziwe tornado informacyjne. Początkowo dowiedzieliśmy się, że placówki zamknięte będą do 24 maja 2020 roku. Po kilku dniach usłyszeliśmy, że jednak mogą być otwarte od 6 maja. A od czwartku dochodzą informacje, że praktycznie większość miast nie otworzy placówek. Podobne zamieszanie dotyczyło kwestii zasiłku dla rodziców. Miał być do 3 maja, następnie do 24 maja, ale tylko jeśli przedszkole będzie dziecka będzie zamknięte. Zebrałam wszystkie ważne informacje w jednym miejscu. To jak jest?

Kto decyduje o otwarciu placówki?

O otwarciu placówki decyduje:

Placówki publiczne – Organ Prowadzący Przedszkole – Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz

Placówki prywatne – Dyrekcja

Jak wygląda sytuacja w kraju? Czy 6 maja otworzą się placówki w największych polskich miastach?:

Czy każde dziecko ma zapewnione miejsce w placówce?

Nie. Dyrektorzy mogą wprowadzać ograniczenia aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo biorąc pod uwagę możliwości placówki. W praktyce placówki często proszą rodziców o deklarację czy dziecko będzie uczęszczało do placówki i w jakim wymiarze godzinowym.

Co to jest ten mityczny „reżim sanitarny” w przedszkolu? Jakie są zalecenia:

 • Grupy powinny być mniejsze niż normalnie i przebywać w wyznaczonych i stałych salach. W salach muszą znajdować się tylko przedmioty które można zdezynfekować. Sale powinny być wietrzone co godzinę. Dziećmi powinni opiekować się Ci sami nauczyciele (bez rotacji). Nauczyciele Ci w razie potrzeby mogą korzystać z rękawiczek, maseczek ochronnych, przyłbic.
 • Przed wejściem do placówki każdy dorosły musi zdezynfekować ręce, a przebywanie w placówce osób z zewnątrz może być ograniczone. W praktyce Wychowawczyni może odbierać dzieci spod przedszkola. 
 • Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia poza teren przedszkola. Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw (tylko takich które można codziennie poddawać dezynfekcji) i boisk.
 • Placówka musi być utrzymywana w czystości szczególnie – ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze i powierzchnie płaskie, blaty w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków. W łazienkach wywieszone muszą być plakaty z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk, a dzieci muszą myć ręce regularnie.
 • W placówce przygotowana musi zostać izolatka
 • spożywanie posiłków w małych grupach, czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 O C lub je wyparzać. W przypadku cateringu nakaz jednorazowych pojemników i sztućców. Ponadto Obowiązywał bęzdzie zakaz korzystania w placówce ze źródełka lub fontanny wody pitnej.
 • Na koniec moje ulubione czyli prośba o Unikanie organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu. ;)

Zalecenia co do Żłobki (opieka nad dziećmi poniżej 3 roku życia)

Co do zasady zalecenia są takie same jak dla przedszkoli, jednak jest kilka istotnych różnic.

Nauczyciele opiekujący się dziećmi poniżej 3 roku życia muszą mierzyć dwa razy dziennie temperaturę.

Ponadto: zakaz przynoszenia zabawek przez dzieci, rezygnacja z mycia zębów, poszczególne grupy na placu zabaw nie powinny się kontaktować, pomiędzy leżaczkami powinien być zachowany dystans.

Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja. Wybór należy do rodzica. Początkowo zasiłek był uzależniony od zamknięcia placówki do której uczęszcza dziecko. Na chwilę obecną to rodzic podejmuje decyzję, czy chce wrócić do pracy, czy woli pozostać z dzieckiem w domu i korzystać z zasiłku opiekuńczego do 24 maja.

Podstawa prawna – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 roku

Oficjalny komunikat Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

„Uwaga! Jeżeli mimo otwarcia placówki opieki rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu  epidemii związanego koronawirusem, w takim wypadku również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał.”

 

Jeżeli masz jakieś pytania w tym temacie śmiało pytaj w komentarzach, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Ola :)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. skonczyłam zaległy urlop po macierzyńskim od 4 maja syn miał zacząć chodzić do żłobka a jak do pracy. Mamy umowe podpisaną ze złobkiem, i zapłaconą zaliczkę, żłobek się otwiera bvo jest prywatny. Moge iśc na zasiłek?

 2. Nie mam dzieci w wieku przedszkolnym, ale moje znajome stwierdziły, że nie puszczą dzieci do przedszkola, akurat są to mamy nie pracujące, wiec mogą sobie na taką decyzję pozwolić :)

 3. Dla mnie ta cała sytuacja, począwszy od 12 marca to jeden wielki absurd. Nie widzę tu nigdzie logicznych rozwiązań, a jedynie polityczne przepychanki i medialne fakenewsy. Zdjęcia sprzed 7 lat dodawane jako obecne, ludzie, którzy umierają po 5 razy za każdym razem pod innym nazwiskiem. I choć na początku miałam lekkie obawy teraz nie wiem co mam myśleć o tym wszystkim.

 4. Na szczęście nie mam dzieci w wieku przedszkolnym, poza tym teraz pracuję z domu, więc nie muszę wybierać i decydować.

 5. Kończę urlop rodzicielski 9 maja, niestety ze względów zdrowotnych zmuszona jestem do wzięcia L4. Nie wrócę zatem do pracy, w międzyczasie w firmie ( od 1 maja) obcięto pensje do 80%. Czy zatem mój zasiłek chorobowy będzie liczony jako 80% od pełnej pensji czy będzie to 80% z 80% mimo, że nawet na jeden dzień nie wrócę do pracy? Czy ktoś może mi pomoc?

 6. Kończę urlop rodzicielski 12 maja, niestety ze względów zdrowotnych zmuszona jestem do wzięcia L4. Nie wrócę zatem do pracy, w międzyczasie w firmie ( od 1 maja) obcięto pensje do 80%. Czy zatem mój zasiłek chorobowy będzie liczony jako 80% od pełnej pensji czy będzie to 80% z 80% mimo, że nawet na jeden dzień nie wrócę do pracy? Czy ktoś może mi pomoc?