Mama wraca do pracy – as z rękawa

Dziecko, Prawo
172H

A gdyby tak można było mieć pewność, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie dość, że będziesz miała gdzie wracać, to jeszcze przez rok, będziesz pod ochroną i nie będzie można Cię zwolnić? Brzmi cudownie? Sprawdź jak tego dokonać!

Jako szczęśliwa posiadaczka umowy o pracę na czas nieokreślony, zastanawiasz się nad powrotem do pracy. Niestety macierzyński nieubłaganie dobiega końca. Chcesz pracować, i jednocześnie jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem „Złapać dwie sroki za ogon”. To możliwe. Może towarzyszy Ci strach o Twoje dotychczasowe miejsce pracy? Fajnie by było gdyby ktoś dał Ci pewność zatrudnienia, przynajmniej na jakiś czas? To możliwe. W obu przypadkach wystarczy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. 

Art. 1867. Kodeksu Pracy

§1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Co Ci to daje?

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy to prawie same plusy. Pracujesz krócej, więcej czasu spędzasz z dzieckiem. Ponadto, przez okres 12 miesięcy od złożenia wniosku jesteś chroniona przed zwolnieniem z pracy. Brzmi cudownie, czy jest jakiś minus? Finansowy. Niestety, pracując krócej zarabiasz mniej.

Art. 1868. Kodeksu Pracy

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Kto może złożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek musisz spełnić właściwie jeden warunek. Musi przysługiwać Ci prawo do urlopu wychowawczego.

Czy pracodawca może odmówić?

Nie. Pracodawca Twój wniosek musi rozpatrzeć pozytywnie.

Kiedy składać wniosek?

Należy go złożyć na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. (Przeglądając opracowania w internecie, możesz trafić na informację o 2 tygodniowym okresie na złożenie wniosku. To informacje nieaktualne. Nowelizacja w tym zakresie weszła w życie 2 stycznia 2016 roku)

Co jeśli przegapię termin?

Nic. Jeżeli zagapiłaś się, pracodawca w dalszym ciągu musi uwzględnić Twój wniosek. Ma on jednak 21 dni od złożenia wniosku, do jego realizacji.

Jak powinien wyglądać wniosek?

Wniosek jest bardzo prosty. Wystarczy, że umieścisz w nim następujące informacje (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków)

1) swoje imię i nazwisko;

2) imię i nazwisko dziecka;

3) wskazanie okresu, przez który chcesz wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;

4) wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym zamierzasz wykonywać pracę;

O ile możesz skrócić czas pracy?

Możesz skrócić czas pracy do połowy etatu.

Jak długo możesz pracować w obniżonym wymiarze?

Przez cały okres, kiedy przysługuje Ci urlop wychowawczy tj. 36 miesięcy.

MINUSY

Sytuacje w których ochrona przed zwolnieniem nie będzie obowiązywać:

-likwidacja, upadłość pracodawcy

-zwolnienia grupowe

-rozwiązanie umowy o pracę z Twojej winy (bez wypowiedzenia)

Co z wynagrodzeniem?

Będzie obniżane proporcjonalnie do obniżania wymiaru czasu pracy.

HIT czy KIT?

Oczywiście, że HIT! Rozwiązanie kompromisowe, pozwalające spełniać się w pracy i jednocześnie spędzać z dzieckiem sporo czasu. Jeżeli chcesz wrócić do pracy, ale nie wyobrażasz sobie rozstawać się z dzieckiem na cały dzień, może warto rozważyć pracę na pół etatu! Dodatkowym atutem jest 12 miesięczna ochrona przed zwolnieniem.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Jak dobrze, że istnieje Twój blog – i że na niego swego czasu trafiłam :) Osobiście strasznie gubię się w gąszczu tych wszystkich przepisów, paragrafów, kruczków prawnych – a dzięki Twoim postom i przystępnym wyjaśnieniom mam to wszystko w głowie zdecydowanie lepiej poukładane :)

  2. Coś akurat dla mnie, za moment muszę się zastanowić czy i jak wrócić do pracy więc to wspaniała podpowiedź jakie wybrać rozwiązanie :)

  3. Jejku czy Pani się tu jeszcze pojawia? Mam pytanie odnośnie umowy na czas określony i kolejnej ciąży na maciezynskim

  4. Witam,
    Jak wygląda sytuacja w przypadku likwidacji stanowiska w moim mieście (centralizacja)? Wiem, że innym pracownikom podczas mojego urlopu macierzyńskiego zaproponowano pracę w Warszawie. Czy jeśli złożę wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy również będę chroniona 12 miesięcy przed jej utratą? Czy pracodawca może zmienić wtedy miejsce świadczenia pracy?