Kiedy umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony z mocy prawa?

Prawo
beverage-3157395_1920

Patrząc na sytuacje rynku pracy w Polsce przez pryzmat mojego bloga, i kobiet (bo to głównie z kobietami się tutaj spotykam, rozmawiam i udzielam konsultacji) mogę stwierdzić, że w sferze marzeń wielu pozostaje umowa o prace na czas nieokreślony. Tak, to co powinno być normą, w zdecydowanej większości przypadków, stanowi wyjątek. Co jakiś czas ustawodawca podejmuje próby walki z pracodawcami zmieniając przepisy w taki sposób, aby zwiększyć stabilizację na rynku poprzez wzrost liczby umów o pracę na czas nieokreślony. Jakie zmiany wprowadzone zostały ostatnio? Czy Dreams come true?

Post ten jest „sponsorowany” przez moje kochane czytelniczki, które zadają bardzo dużo pytań w tym temacie. Przygotowałam post w formie pytań i odpowiedzi.

  1. Jakie umowy będą mogły być przedłużone, w umowę na czas nieokreślony?
    Przepisy dotyczą umów o pracę na czas określony.

    Art. 251. § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

  2. Jakich umów nowelizacja nie dotyczy
    Umowy na okres próbny, umowy na zastępstwo.
  3. Jak długo może trwać umowa na czas określony?
    33 miesiące.

    Art. 251. § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy,a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

    22 luty 2016 roku (pierwszy dzień od, którego liczymy) – 21 listopada 2018 roku (okres 33 miesięcy)jeżeli umowa trwa dnia następnego wtedy z mocy prawa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

  4. Co jeżeli tego dnia jestem na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym?
    Nie ma to większego znaczenia, umowa trwa 33 miesiące i obowiązuje nadal, z mocy prawa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.
  5. Co jeżeli w tym dniu jestem na zwolnieniu lekarskim?
    Nie ma to znaczenia. Umowa przekształca się.
  6. Co jeżeli w tym dniu moja umowa jest przedłużona do dnia porodu?
    Jest przedłużona, czyli nie „trwa”. W takiej sytuacji nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.
  7. Ile umów na czas nieokreślony możemy mieć?
    Nie więcej niż trzy. Co oznacza, że czwarta umowa zawarta pomiędzy tymi samymi podmiotami będzie umową na czas nieokreślony.

    Art. 251. § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy,a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

  8. Co oznacza, że umowa musi być zawarta między tymi samymi podmiotami?
    Pracownik i pracodawca muszą być te same osoby, podmioty. Wyjątek stanowi np. przejęcie przedsiębiorstwa przez innego pracodawcę, wtedy umowy zliczają się.
    Jeżeli pracujemy w tym samym miejscu, ale umowy mamy z różnymi spółkami (dosyć częste postępowanie) umowy nie zliczają się.
  9. Jeżeli umowa przekształci się z mocy prawa musimy podpisać nową umowę/aneks?
    Nie ma takiego obowiązku.
  10. Czy są jakieś sytuacje w których pomimo spełnienia przesłanek pracodawca nie przedłuży nam umowy?
    Tak, pracodawca może nie przedłużyć nam umowy w przypadku gdy wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Musi w terminie 5 dni roboczych powiadomić właściwego Okręgowego Inspektora Pracy.

O tym jak stosowanie tych przepisów wyglądać będzie w praktyce przekonamy się w następnych miesiącach. Już dziś mogę powiedzieć, że bardzo dużo umów o pracę na czas określony, po 22 lutym 2016 roku, zawierane jest dokładnie na 33 miesiące. Tak, że przepisy nie znajdują zastosowania. Ponadto, równie często umowy zawierane są pomiędzy pracownikiem i teoretycznie tym samym pracodawcą, ale w postaci różnych spółek.

Jednak w wielu przypadkach nowe przepisy szczęśliwie znajdą zastosowanie, i to zdecdydownie będą zmiany na lepsze:)

Pozdrawiam Ola


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *