Jestem w ciąży i pracuję na umowę zlecenie – najczęściej zadawane pytania

Dziecko, Prawo
Image of working pregnant with headache and nausea

W naszym kraju bardzo popularne są tzw „umowy śmieciowe”, świadczy o tym chociażby popularność tekstu „Jestem w ciąży i pracuję na umowę zlecenie”, który każdego dnia czytają setki osób, a właściwie to ciężarnych kobiet. Niestety wiele z Was nie może spać spokojnie, ponieważ z pojawieniem dwóch kresek przychodzą wątpliwości związane z przyszłością na umowie zlecenie. Pytania w tej sprawie dostaje od Was codziennie, w komentarzach, mailach czy na facebooku. Bardzo cieszy mnie Wasze zaufanie. Dziś przygotowałam dla Was coś specjalnego – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie umowy zlecenia.

Jakie składki muszę opłacać, aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego pracując na umowę zlecenie?

Aby mieć możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego należy opłacać składkę chorobową. Jest to składka dobrowolna. Daje nam uprawnienia do pójścia na zwolnienie, gdy opłacamy ją minimum 90 dni.

Podstawa prawna – Art. 4. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:  2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Czy zleceniodawca może odmówić odprowadzania składek chorobowych?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź brzmi – NIE. Jeżeli zleceniobiorca deklaruje chęć odprowadzania składek chorobowych od umowy zlecenia, jedyne co zleceniodawca może zrobić to zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest to dobra wola, przysługa, nagroda. Jest to psi obowiązek zleceniodawcy.

Podstawa prawna –Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Kto płaci składkę chorobową? Ile wynosi składka na ubezpieczenie chorobowe?

Za odprowadzenie składki chorobowej do ZUS odpowiedzialny jest zleceniodawca, jednak sama składka jest kosztem zleceniobiorcy. Składkę chorobową w całości finansuje zleceniobiorca.

Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe to 2,45% podstawy wymiaru.

Kto finansuje zasiłek chorobowy?

Od pierwszych dni zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy finansowany jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku umowy zlecenia i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zleceniodawca nie ponosi kosztu zwolnienia lekarskiego zleceniobiorcy. Zapis o wynagrodzeniu chorobowym czyli o tym, że pracodawca opłaca pierwsze 33/14 dni zwolnienia lekarskiego dotyczy tylko pracowników (umowa o pracę)!!

Co jeżeli umowa zlecenie zostanie wypowiedziana podczas L4?

Nie tracisz prawa do zasiłku chorobowego, tak długo jak L4 będzie ciągłe. (bez przerwy). Oczywiście do wyczerpania okresu zasiłkowego co w ciąży oznacza 270 dni.

Jak liczona jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

W dużym uproszczeniu można podzielić sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na dwa przypadki:

 1. pracujemy ponad 12 miesięcy
  Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to średnia za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc w którym wystąpiła niezdolność.
  np. przechodzimy na zwolnienie lekarskie w lutym 2017 roku, zasiłek to średnia z miesięcy styczeń 2016 – styczeń 2017.
 2. pracujemy krócej niż 12 miesięcy
  Podstawą wymiaru będzie średnie wynagrodzenie za pełne miesiące.
  np. przechodzimy na zwolnienie lekarskie 8 lutego 2017 roku, pracujemy od 16 września 2016 roku, zasiłek to średnia z miesięcy październik 2016 – styczeń 2017 roku.

Podstawy nie ustala się na nowo jeżeli:

 • pomiędzy pobieraniem zasiłków nie było przerwy
 • przerwa była krótsza niż 3 miesiące.
  np. Jeżeli byliśmy na zwolnieniu lekarskim w grudniu 2016 roku, od stycznia dostaliśmy podwyżkę pensji o 100%, w lutym znowu korzystamy ze zwolnienia lekarskiego – podstawa wymiaru będzie taka sama jak w grudniu. (nie minęły pełne 3 miesiące)

Czy można zacząć opłacać składkę chorobową w ciąży?

Tak, oczywiście. Do ubezpieczenia chorobowego można przystąpić w stanie błogosławionym. Należy jednak pamiętać, że aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego czy zasiłku macierzyńskiego musi minąć okres karencji, który wynosi 90 dni.

Czy umowa zlecenie przedłuża się do dnia porodu?

Niestety nie. Umowa zlecenie może skończyć się w każdym czasie trwania ciąży. Nie ma tutaj ochrony, która występuje w prawie pracy. (Umowa zlecenie nie jest regulowana przez kodeks pracy. Jest to umowa cywilna)

Czy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenie w ciąży?

Niestety tak. Wypowiedzenie możemy dostać w każdym czasie. Stan ciąży w tym przypadku nie jest stanem specjalnego traktowania.

Kiedy muszę poinformować o ciąży zleceniodawcę?

Nawet w prawie pracy nie ma na to określonego terminu, tym bardziej na próżno go szukać w kodeksie cywilnym. Panuje tutaj zupełna dowolność. Można poinformować od razu, można poczekać do końca pierwszego trymestru, albo nawet dłużej. Poinformowanie zleceniodawcy powinno być uzależnione od indywidualnej sytuacji.

ZAINTERESUJE CIE RÓWNIEŻ –

ZASIŁEK CHOROBOWY, PO URLOPACH RODZICIELSKICH, WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

STUDENTKA W CIĄŻY I UMOWA ZLECENIE CO DALEJ?

JESTEM W CIĄŻY I PRACUJĘ NA UMOWĘ ZLECENIE.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Przydatna porcja wiedzy. Ja akurat miałam tego pecha, że prowadziłam własną firmę, gdy zaszłam w ciążę, więc mimo urlopu, najpierw zdrowotnego, potem macierzyńskiego, musiałam sobie sama opłacać część składek :/

 2. Umowa zlecenie jest coraz częściej wykorzystywaną formą umowy przez polskich pracodawców. Myślę, że będziesz tu miała masę wejść – temat ciągle będzie aktualny :)

 3. Witam, czy mogła by mi Pani powiedzieć co z zasilkiem macierzyńskim, jeżeli umowa zlecenie zostanie zakończona przed dniem porodu? Oplacam skladke chorobowa, jestem na l4 ciągłym od miesiąca, do porodu 8tygodni. Martwię się,ze w kazdej chwili moge otrzymac wypowiedzenie i w ciągu 7dni umowa zostanie rozwiązana. Wypłaci go zus? Czy wówczas trzeba starać się o tzw.1000zł kosiniakowego?

  1. Ann, jeśli Twój zleceniodawca wypowie Ci umowę, a do dnia porodu będziesz na ciągłym L4, ZUS przejmie zasiłek chorobowy do czasu kiedy będzie ciągłość zwolnienia. Jednak aby otrzymać zasiłek macierzyński w dniu porodu musisz podlegać pod ubezpieczenie chorobowe, zatem jeśli umowa zostanie wypowiedziana nie będziesz miała prawa do zasiłku macierzyńskiego z tej umowy. Wtedy kosiniakowe. Ale zleceniodawca nie ponosi kosztów związanych w Twoim L4, ani macierzyńskim, więc teoretycznie nie ma powodu aby wypowiadać Ci umowę. Może możesz z nim porozmawiać, żeby wiedzieć na czym stoisz? bo stres na pewno nie jest Ci teraz potrzebny. Pozdrawiam

   1. Kasiu, dobrowolność składek polega na tym, że możesz je płacić lub nie. Wysokość składek est zawsze taka sama i wynosi 2,45% od podstawy.

 4. Witam,

  jestem ciekawa kto płaci za składki ZUS za pracownika, który przebywa na L4 aż do rozwiązania ciąży? Pracodawca nawet, jak pracownika nie ma w pracy czy ZUS? Umowa zlecenie, i na firmie pracują sporo osób wieńce niż 20

  1. Yana, przy umowie zlecenia koszty ponosi ZUS. (Inaczej sprawa wygląda przy umowie o pracę, gdzie przez 33 dni chorobowe wypłaca pracodawca)

 5. Pani Olu proszę o wklejenie tutaj wniosku dla zleceniobiorcy, że wyrażam zgodę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, bo jego księgowa twierdzi, że się nie da, pozostałe składki mam odciągane

 6. Witam.
  Pracuję na umowę zlecenie w marcu dowiedziałam się ze jestem w ciąży od kwietnia zaczęłam płacić składki chorobowe gdyż wcześniej o nich nie wiedziałam. Czy mogę iść na L4 po 90 dniach ? Czy ZUS może mnie oskarżyć o wyłudzenie pieniędzy ?

  1. Ewelino, jak najbardziej możesz iść na L4. ZUS bywa podejrzliwy, ale najbardziej kontrolują kobiety, które już w ciąży zawarły umowę, i opłacały bardzo wysokie składki.

 7. Witam pracuję na umowę zlecenie. Jestem w ciąży, umowa kończy mi się 30 czerwca. Jest to ciężka praca fizyczna więc lekarz wypisał mi l4 . Jak umowa wygaśnie a będę na l4 to gdzie się zgłosić żeby nadal otrzymywać zasiłek chorobowy?

  1. Jeżeli zwolnienie będzie ciągłe wypłacać będzie ZUS przez cały okres, dostarczać będzie trzeba bezpośrednio do ZUSu, wypisywane na NIP zleceniodawcy.

   1. Mam identyczną sytuację. ZUS twierdzi, że jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 osób na umowe o pracę (lub zlecenie ale oplacajacych skladki) to płatnikiem zasilku chorobowego po wygaśnięciu umowy jest pracodawca. Ale jak to możliwe skoro umowa wygasła w trakcie ciąży?

 8. I dokąd po rozwiązaniu umowy dostarczać zwolnienia? Obecnie ubezpieczone jest ze mną dziecko, czy po rozwiązaniu umowy straci to ubezpieczenie zdrowotne? Pozdrawiam.

 9. witam przez 5 lat pracowałam na umowę o prace w zeszłym miesiącu zwolniłam się i jeszcze na wypowiedzeniu podjęłam prace na zlecenie okazało się że jestem w ciąży opłacam składkę chorobową, wykonuje ciężką prace a na chorobowe mogę iść za 2 miesiące. Czy mogę iść wcześniej ? wyczytałam gdzieś ze liczy się składka chorobowa z poprzedniej pracy jeśli nie było miedzy nimi przerwy większej niż 30 dni?

 10. dzień dobry
  jeżeli jest taka możliwość bardzo proszę o informacje czy pracując na umowę o pracę (pełny etat na czas nieokreślony) plus umowę zlecenie, można płacić dobrowolnie chorobowe tak aby w razie ciąży móc skorzystać z zasiłku w wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy o prace oraz umowy zlecenie?

 11. Hej. Pracuje na umowę zlecenie i jestem w 9 tyg ciąży opłacam dobrowolną składkę chorobową, ukrywam ciążę w pracy bo od sierpnia mam dostać umowę o pracę i chciała bym wytrwać do tego czasu. Ale czy jak w sierpniu zaniosę chorobowe to składki liczą się te opłacane jeszcze na zlecenie? czy zakład może robić jakieś problemy?

 12. Witam jeśli pracuje na umowę zlecenie która jest przedluzana z miesiąca na miesiąc, zajde w ciążę i przejdę na l4 to umowa skończy mi się na koniec danego miesiąca w którym dałam l4 w tej sytuacji nie dostanę zasiłku macierzyńskiego tylko kosiniakowe?

 13. Witam. W poprzedniej pracy umowa wygasla przed koncem miesiaca a w nowej pracy podpisalam umowe z pierwszym dniem miesiaca. Czy oznacza to ze nie mam ciaglosci ubezpieczenia chorobowego dobrowolnego?

 14. Pracuje na umowe zlecenie od grudnia 2016 i od poczatku mam oplacane skladki chorobowe, od maja 2017 jestem na zwolnieniu ze wzgledu na ciaze. Termin porodu mam na sierpień a umowa
  wazna jest do konca grudnia 2017.Moje pytanie
  brzmi co powinnam zrobic po porodzie gdy dalej nie bede w stanie pracowac ? Czy
  musze dostarczyc pracodawcy kolejne
  zwolnienie? Czy wypelnic jakis wniosek na
  zasilek macierzynski i na tej podstwie po prostu juz pozniej nie musze sie stawiac w pracy? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Justa, w dniu porodu umowa będzie obowiązywać, co oznacza, że przysługuje Ci zasiłek macierzyński liczony z umowy zlecenia. Po porodzie będziesz musiała złożyć do swojego zleceniodawcy następujące dokumenty: 1)akt urodzenia dziecka 2) wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego 3) oświadczenie, że ojciec dziecka nie będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego. Nie będziesz musiała pracować po porodzie, przysługuje Ci roczny urlop macierzyński. (w jego trakcie umowa zlecenie ulegnie rozwiązaniu, w grudniu 2017)

 15. Mam umowę zlecenie na okres od 02.2017 do 12.2017. Potem nie ma szans na przedłużenie.Mam płacone za przepracowane godziny. Wychodzi mi ok. 900 zł miesięcznie. Od sierpniu będziemy z mężem starać się o dziecko. Czy opłaca mi się płacić chorobowe?
  Z góry dziękuję za odp.

  1. Moim zdaniem jak najbardziej tak. Jeżeli zajdzie Pani w ciążę, może być konieczność skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, a tylko opłacanie składek chorobowych (prze 90 dni) da Pani płatne zwolnienie. Poza tym jeżeli przejdzie Pani na zwolnienie lekarskie w listopadzie, a w grudniu skończy się umowa to do dnia porodu l4 będzie wypłacał Pani ZUS (oczywiście o ile będzie ciągłość zwolnień)

 16. Hej. Bardzo wciągają mnie posty o zleceniu i ciąży bo sama jestem w takiej sytuacji mam odnawianą umowę co dwa miesiące i boje się zwolnienia z pracy, ale czytając różne posty wywnioskowałam że nic nie stracę bo nie ma złego co by nie wyszło na dobre. Stracę prace ale zostanie chorobowe z zus nie będzie macierzyńskiego ale będzie kosiniakowe i na jedno wychodzi więc dziewczyny głowa do góry a jeśli się mylę to proszę Olu popraw mnie.

  1. Tak Oliwio:) Dokładnie tak będzie. Jeżeli masz opłacane składki chorobowe, oczywiście:) Możesz iść na L4, jeżeli umowa wygaśnie, ZUS będzie płacił chorobowe do dnia porodu, a następnie kosiniakowe! Pozdrawiam

 17. Cześć,
  Od grudnia płacę składkę chorobową od umów zlecenie. W każdym miesiącu mam inne wynagrodzenie. Mogę sobie sama regulować ilość godzin pracy i tym samym wynagrodzenie. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży – za okres od stycznia do czerwca nie miałam wysokiego wynagrodzenia, więc suma składek jest niska. Zastanawiam się czy nie lepiej teraz zrezygnować z opłacania składki chorobowej przez 2 miesiące, a później zacząć opłacać od września, od wyższej kwoty. Jak jest z podstawą wyliczenia zasiłku macierzyńskiego w przepadku przerwy w opłacaniu składki chorobowej? Zakładam, że od grudnia pójdę na zwolnienie lekarskie.

  1. Zosiu, na Twoim miejscu nie rezygnowałabym z opłacania składki chorobowej. Nigdy nie wiadomo kiedy będziesz musiała iść na L4, a tylko mając ubezpieczenie chorobowe zwolnienie będzie płatne.

   1. Tym bardziej, że jak zaczniesz opłacać we wrześniu, aby skorzystać z l4 będzie musiało minąć 90 dni, czyli grudzień, a to już będzie wysoka ciąża.

 18. Witam. Bardzo proszę o poradę. Pracuję na umowę zlecenie zawartą od 01.2017 do 12.2017. Od czerwca oplacam skladki chorobowe, jednak w sierpniu mam przerwe w pracy i nie otrzymuję wypłaty(jest to zapisane w umowie) przez co skladka nie zostanie oplacona. Kolejna skladka zostanie oplacona we wrzesniu. Okres karencji wynosi 90 dni, tak wiec czy w takiej sytuacji będę mogła iśc na L4 od 1 października czy jednak dopiero od 1 grudnia? Czy moge sama oplacic skladke za sierpien?

 19. Witam
  Za dwa tygodnie moja córcia skończy roczek co za tym idzie koniec macierzyńskiego ( dodam ze pracowałam na umowie zlecenie ) wlasnie sie dowiedziałam ze znów bede mama czy jest możliwość powrotu na L4 ? A jeśli nie czy przysługują mi jakieś świadczenia finansowe ? Czy powinnam wrócić do pracy by znów mieć prawo do zasiłku chorobowego oraz później macierzyńskiego . Bardzo prosze o radę bo nie mam pojęcia co robic.
  Pozdrawiam

  1. O, podepnę się pod to pytanie, bo jestem w podobnej sytuacji. Dodam, że umowę zlecenie mam na czas nieokreślony, byłam w ciąży na L4 prawie od początku, teraz macierzyński i właśnie druga ciąża. Czy jak po zakończeniu urlopu macierzyńskiego dostarczę L4 to dalej będzie wszystko na takich samych zasadach? Jest konieczność powrotu do pracy?

 20. A co w przypadku ucznia szkoły policealnej do 26 roku życia?
  Gdzie umowa zlecenie to jedyne zródło dochodu i ma opłacane składki zdrowotne?

 21. Witam. Pracowałam na zlecenie i opłacałam składki chorobowe jestem w ciąży i dostałam umowę o prace, moje pytanie brzmi czy mogę iść na chorobowe po niecałym miesiącu pracy jeśli wcześniej płaciłam składki? Podpisując nową umowę dostałam do podpisania wypisanie z zus i to mnie martwi czy to normalne?

  1. Oliwio, może to było wypisanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Jak podpisałaś umowę o pracę zaczęłaś podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe. Jak długo pracowałaś na umowę zlecenie? Jak długo opłacałaś składki chorobowe? Czy pomiędzy umową zlecenie a umową o pracę był jakiś odstęp czasu?

   1. Hej. Pracowałam na zlecenie trochę ponad trzy miesiące i opłacałam składki w tej samej firmie, nie było przerwy w pracy.

 22. Jestem w 6 miesiącu ciazy, pobieram aktualnie z Zusu chorobowe, pracowałam na umowę zlecenie która oczywiście po złożeniu pierwszego L4 noe została przedłużona, na co mogę liczyć po porodzie?

  1. Agato, żeby mieć macierzyński liczony z umowy musi ona obowiązywać w dniu porodu. U Ciebie tak nie będzie. Zatem nie możesz liczyć na urlop macierzyński. Możesz natomiast ubiegać się o tzw. kosiniakowe, 1000zł/miesięcznie przez 12 miesięcy.

 23. Witam ma pytanie jestem w 6 msc ciazy i jestem na l4 zglosiłam wczesniej prosbe o pobranie skladki chorobowej niestety nie przepracowalam 90 dni i nic nie pobieram. Zaproponowano mi ostanio przejscie na umowe o pracę w innej firmie czy jest mozliwosc abym podjela jeszcze pracę na umowę?

  1. Kalino, aby przysługiwało zwolnienie chorobowe przy umowie o pracę, musi minąć 30 dni pracy. Teraz jesteś na zwolnieniu czyli jesteś „Niezdolna do pracy”, moim zdaniem nie jest wskazane podpisywanie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego. Musisz być zdolna do pracy i przepracować minimum 30 dni, aby zwolnienie chorobowe przysługiwało. Nie ma zakazu nawiązywania stosunku pracy w ciąży, zatem jak najbardziej możesz podjąć zatrudnienie nawet w 8 miesiącu ciąży, pamiętaj jednak, że takie sytuacje prawie zawsze są kontrolowane przez ZUS.

   1. A na czym konkretnie polegają te ‚kontrole’ ZUSu? Ja tak jak koleżanki wyżej pracuje na umowie zlecenie i że względu na charakter pracy nie dam rady pracować do końca, wychodzi na to, że umowa wygasnie mi w trakcie ciąży a więc stracę prawo do macierzyńskiego. Mam możliwość żeby zatrudnił mnie ktoś inny pod koniec ciąży, Ale nie chce go narażać na nieprzyjemności. Stąd moje pytanie, co w takiej sytuacji ZUS będzie sprawdzał?

    1. Basiu, ZUS będzie sprawdzał czy zatrudnienie nie było fikcyjne, czy umowa nie była zawarta tylko w celu otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Czy w momencie podpisania umowy byłaś zdolna do pracy (jeżeli całą ciąże będziesz na l4 i potem podpiszesz umowę, będzie to ewidentnie podejrzane. Zus sprawdzi też, czy praca jest zgodna z Twoim wykształceniem/doświadczeniem, czy pensja nie jest zawyżona.

 24. Witam
  Mam propozycję pracy na umowę zlecenie na pełnym zusie ,do tej pory jestem zarejestrowana jako bezrobotny
  Co jeśli podejmę pracę a w przeciągu miesiąca zajde w ciążę , czy L4( jeśli bedzie taka konieczność) będzie wypłacane ?
  Pozdrawiam :)

  1. Musi minąć 30 dni ubezpieczenia chorobowego, aby w przypadku umowy o pracę uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego. W przypadku umowy o pracę ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe.

 25. Witam proszę o odp i poradę :jeśli pracuję na zleceniu i po okazaniu się że jestem wciąż podpisalam umowę o pracę (pracodawca wie o ciąży) i pójdę od razu na l4(taki wymóg dał mi pracodawca) to będzie należał mi się zasiłek chorobowy? Niestety na zleceniu płacił mi umówioną kwotę ale na papierze wykazywał 4 razy mniej i mam szansę aby zasiłek otrzymywać w wysokości kwoty z tej świeżo podpisanej umowy o pracę?

  1. Justyna, jak pracowałaś na umowę zlecenie to czy opłacałaś składki chorobowe? Moim zdaniem zasiłek będzie liczony nowego tytułu ubezpieczenia, czyli z umowy o pracę. Pytanie kiedy nabędziesz prawo do zasiłku (czy po 30 dniach, czy od razu)

 26. Pytanie może oczywiste ale mam wątpliwości, czy 90 dni opłacania składek są to dni kalendarzowe czy pracujące (w moim przypadku od poniedziałku do piątku)?

 27. Witam kochani
  Ja mam pytanie odnośnie tego że mam umowę o pracę w 1firmie 2000brutto przez cały rok. Zaszłam w ciążę i chce się zatrudnić u brata w firmie na umowę zlecenie z opłacaniem dodatkowej składki chorobowej. Ile bym musiała mieć na umowie i w jakiej kwocie opłacać składkę żeby po 3 miesiącach (90dni płacenia ciągiem składki chorobowej) iść na zwolnienie?? Jak ZUS wtedy łączy wypłatę składek ż dwóch firm?

 28. Hej, mam pytanie jeśli za 3 miesiące przejdę na l4 płatne i po miesiącu nie przedłużą mi umowy ale do zusu będę zanosić ciągłość l4 to i tak będę dostawać pieniądze do końca ciąży tak ? dobrze zrozumiałam? dodam że umowe mam co miesiąc nową

 29. Dobry wieczór. Pod koniec września zglosilam chęć odprowadzenia dobrowolnj składki chorobowej, ponieważ pracuję na umowę zlecenie. Pracodawca powiedział, że nie musze wypełniać żadnego dokumentu i od 1 listopada miałam mieć nalicZana składkę. Czy będę mogła przejść na l4 i cY otrZymam zasiłek chorobowy? Umowę mam do końca grudnia tego roku.

 30. Witam od października pracuje na umowę zlecenie z datą nieokreślona , od lutego byłam na zwolnieniu ,we wrześniu urodziłam i czekam na macierzyński zasiłek moje pytanie brzmi czy jeżeli oplacałam składki dobrowolne chorobowe muszę je dalej opłacać ?? Księgowa mówi że mam miesięcznie płacić 297,28zl do zusu ?!

  1. Majka, zapytaj księgową jaka jest podstawa prawna? szczerze powiem Ci, że nie słyszałam, żeby tak było. Z tego co wiem, pobierając zasiłek macierzyński podlegasz ubezpieczeniom emerytalnym i rentownym, a te finansowane są przez państwo. Czy jak przebywałaś na l4 opłacałaś te składki?

 31. Czy jeśli przez 90 dni będę oplacala składki chorobowe a potem pójdę na l4 a po 30 dniach bedac na zwolnieniu umowa nie zostanie przedłużona to zasilek chorobowy będzie wyplacal mi ZUS gdy będzie ciągłość zwolnieni do porodu a po porodzie ZUS macierzyńskiego juz nie będzie wyplacal??

 32. Olu jesli mam 2 umowy zlecenie z czego tylko z jednej odprowadzam skladki chorobowe.
  Jak to bedzie wygladalo??
  Ta jedna umowa jest to ok 6 h miesiecznie z niej nie odprowadzam składek
  Drugie zlecenie ok 120 h
  Czy jak pojde na L4 po 90 dniach to nie bede mogla pracowac na ani jednej zleceniowce.

 33. Dobry wieczór. Pracuję na zleceniu, od 11.10.17 mam oplacana dobrowolną skladke chorobowa. Do 30.12.17 mam podpisaną umowe. Jestem w 10 tyg ciazy. Czy w zwiazku z tym będę miala prawo przejsc na L4 i czy będę miala mozliwosc skorzystania z macierzyńskigo jeśli będę na chorobowym do konca ciąży, a umowa nie zostanie przedłużona do dnia porodu? Pozdrawiam.

   1. Czyli 90 dni minie Ci przed końcem umowy. Tak jak pisałam, wcześniej jeśli udasz się na L4 będzie ono wypłacane do dnia porodu przez ZUS. Macierzyński z umowy liczony jest tylko kiedy w dniu porodu umowa obowiązuje. W innym przypadku możesz liczyć na kosiniakowe (tysiąc zł przez 12 miesięcy)

  1. Agnieszko, aby skorzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego musisz opłacać składkę przez 90 dni. Jeżeli nabędziesz prawo do L4, niezależnie od trwania umowy będzie ono wypłacane do dnia porodu, jednak aby mieć macierzyński, musisz mieć umowę w dniu porodu.

   1. Czyli teoretycznie od 11 grudnia mogę przejsc na zwolnienie lekarskie, a wtedy ZUS w styczniu zacznie mi wypłacać zasilek chorobowy, tak?

 34. Witam pracuję pół roku na zleceniu, jestem studentką przez co według zleceniodawcy nie mogę odprowadzać dobrowolnej składki chorobowej. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w ciąży.
  1. Chciałabym uzyskać informację czy mogę opłacać składki mimo statusu studenta żeby otrzymywać zasiłek chorobowy w czasie l4.
  2. Jeśli podpisałabym umowę o pracę to ZUS unieważniłby ją podając powód podpisania umowy dla uzyskania świadczenia?

 35. Witam. Termin porodu koniec grudnia poczatek stycznia. Umowa zlecenie konczy sie 31.12. Czy moge wziasc wczesniej macierzynski? Jest szansa ze przedluza umowe do konca stycznia.. czy lekarz w grudniu moze wyslac juz na macierzynski? Do wniosku musi byc oryginal aktu urodzenia czy moze byc ksero

 36. Witam. Od kwietnia 2016 roku pracuje na umowę zlecenie, która zawsze dostaje z miesiąca na miesiąc. Na umowie mam że zarabiam jakieś 600 zł. Mam też odprowadzane składki chorobowe. Gdybym teraz zaszła w ciążę to czy Szefowa mogłaby mi dać umowę o pracę? I kiedy mogłabym iść na zwolnienie?

 37. Dobry wieczór, jestem w ciąży, umowa zlecenie na czas nieokreślony, od miesiąca firma opłaca chorobowe, nie czuję się już super, co w takiej sytuacji? Nie mogę pójść na zwolnienie? Cóż czynić? To połowa 4 miesiąca.

 38. Proszę o informację chciałabym pójść na L4 ale dać pracodawcy tygodniowy okres żeby mógł znaleźć kogoś do pracy. Czy jeśli pracodawca w tym między czasie wypowiedziałby mi umowę, będzie mi przysługiwało L4 jeśli poszłabym do lekarza nawet następnego dnia?? Oczywiście składkę chorobową mam odprowadzaną już od ponad roku.

 39. W listopadzie 2017 była przez 7 dni na l4 z powodu ciazy.teraz pracuje już normalnie tj.
  przepracowałam cały grudzień, będę pracować cały styczeń i cały luty . Czy jeśli pójdę w marcu na l4 juz do końca ciazy (poród w czerwcu) to z jakich miesięcy będę miały wyliczone chorobowe ? I czy to chorobowe za marzec,kwiecień, maj, czerwiec będzie wliczone potem do zasiłku macierzynskiego po porodzie ?

 40. Czy jeśli pracuję na umowie zlecenie na czas nieokreślony to po pobieraniu przez rok zasiłku macierzynskiego mogę iść na l4 ?

 41. Witam. Pracuje na umowę zlecenie od października. Wyraziłam chęć odprowadzania dobrowolnej skladki, ale Pani wydająca mi umowę mi odmowila. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciazy i nie wiem co robić. Praca jest ciężka fizyczna. Nie wiem czy pracować i czekać na umowę czy odejść? Pomóżcie.

 42. Witam, pracuje od 12 listopada do dnia dzisiejszego i do dnia dzisiejszego nie dostałam umowy o pracę, jak dowiedziałam się w zusie cały czas mam umowę zlecenie (bez składek chorobowych, nie wiadomo do kiedcy). Natomiast od 11 grudnia miałam już mieć umowę o pracę…oczywiście do dnia dzisiejszego nic nie dostałam do podpisania, a jestem jak się okazało w 4 msc ciąży… 31/01/18 muszę już powiedzieć o ciąży, bo nie da się nawet tego ukryć, czy jest wgl, jakieś pozytywne rozwiązanie tej sytuacji???

  1. Aleksandro, składki chorobowe opłacane są na wniosek osoby wykonujące zlecenie, czyli Twój. Możesz go złożyć w dowolnym czasie, i po 90 dniach nabędziesz prawo do zwolnienia lekarskiego i macierzyńskiego.

 43. Witam.
  Pracuje na umowę zlecenie umowę mam do 31.12.2018r . Składki na ubezpieczenie chorobowe mam odprowadzane. Jestem.w ciąży będę rodzić koniec sierpnia moje.pytanie brzmi następująco : jeżeli będę chciała pójść na zwolnienie lekarskie L4 to czy będę miała płacone za to zwolnienieniu jeśli tak to kto będzie za to mi płacić.

  1. I jak zleceniodawcę zwolni mnie to automatycznie kto mi będzie płacić za zwolnienie lekarskie? Czy to ja będę musiała dostarczyć jakieś papiery?

   1. Od samego początku zwolnienie lekarskie wypłaca ZUS, w razie wypowiedzenia umowy przez zleceniodawcę, zwolnienie lekarskie tak długo jak będzie ciągłe nawet do dnia porodu.

 44. Pani Olu błagam Panią o odpowiedź!
  Do 4 stycznia byłam zatrudniona na umowie o pracę, czas nieokreślony, skorzystałam i byłam na urlopie wychowawczym, (dokładnie rok na macierzyńskim I 1/5 na wychowawczym) przerwalam urlop I poszłam do innej pracy, ale mam umowę zlecenie od 29.12.17 r. Zaszłam w nie planowaną ciążę, dorabiam sobie w firmie gdzie proponują mi umowę o pracę na 3/4 etatu. Mogę podjąć się takiej umowy będąc już w ciąży i później korzystac ze wszystkich „przywilejow”? Czy wynagrodzenie na macierzyńskim otrzymywalabym z obu tytułów? Pozdrawiam serdecznie i z góry baaardzo dziękuję za odpowiedź!

   1. Mam taka sama sytuacje, i powiedzieli mi ,ze tak, ze będę miała normalnie wypłacane i ze zlecenia do dnia porodu lub końca umowy i z umowy o prace tak jak się należy. A pieniędzy nie mam na koncie, wiec podbijam Pani pytanie.

 45. witam jestem obecnie na l 4 ciązowym składk chorobowei miałam oplacane od marca 2017r do grudnia2017 jest to nie pełne miesięcy firma nie przedłuzyła zemną umowu.Mam pytanie teraz zus powinien wypłacić mi zasiłek do dnia porodu

 46. hmm a co w sytuacji gdy umowa zlecenie jest zawarta wadliwie i tak na prawdę zachodzą podejrzenia ze jest to umowa o prace? dlaczego nikt sie nie zainteresuje nieuczciwymi pracodawcami?

  1. Gosiu, jeżeli masz wątpliwości zgłoś sprawę do PIP (Państwowej Inspekcji Pracy), możesz również wystąpić do Sądu Pracy o ustalenie stosunku pracy. Pozdrawiam

 47. Witam pracuje na umowę zlecenie która podpisuje z miesiąca na miesiąc. Jutro kończy mi się umowa a przebywam na l4. Czy później należy mi się macierzyński czy będą wypłacane należne mi pieniądze.

 48. Witam,
  Jestem teraz w 5 miesiącu ciąży. Do 4 lutego pracowałam na umowie zlecenie (umowa trwała ponad rok i przez cały ten czas odprowadzałam składki chorobowe). 5 lutego podpisałam umowę o pracę na 3 miesiące z tą samą firmą (pracodawca wiedział o ciąży i chciał mnie w ten sposób „zabezpieczyć”). Z tego co wiem w przypadku umowy zlecenie do macierzyńskiego liczy się średnia z ostatnich 12 miesięcy, ale jak to jest w moim przypadku? Czy do macierzyńskiego liczy się tylko okres z umowy o pracę, czy również ze zlecenia? I mam jeszcze drugie pytanie odnośnie L4. Mój lekarz wystawił mi zwolnienie 2 marca i prawdopodobnie będzie mi je przedłużał do końca ciąży. Czy okres, w którym będę na zwolnieniu również wlicza się do średniej do macierzyńskiego? I czy ja w ogóle mogę iść na to zwolnienie, skoro na nowej umowie w lutym pracowałam niepełny miesiąc i w marcu w sumie tylko jeden dzień, bo poszłam na zwolnienie… Błagam o odpowiedź, jestem cała w nerwach, bo nie wiem jak to będzie wyglądało jak urodzę, tzn jaki mi wyjdzie macierzyński, za jaki okres mi się to policzy.. Nie wiem nic :(

 49. Cześć. Pracuję od września 2017r. na umowę zlecenie bez odprowadzania składek chorobowych. Teraz jestem w 4 miesiącu ciąży. Od 1 kwietnia br. mam możliwość podpisania umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Co jest bardziej korzystne dla mnie? Pracować dalej na umowę zlecenie jednocześnie płacąc składki chorobowe czy przejść na umowę o pracę?

 50. Witam pracowałam na umowę zlecenie od maja 2017 do lutego 2018 nie wiem czy miałam opłacane składki chorobowe na pewno były oplacane emerytalne,rentowe i zdrowotne. Obecnie jestem w 11 tygodniu ciąży, juz nie pracuję i nie mam aktywnej umowy. Czy mimo tego mam szansę na zasiłek chorobowy? Czy mogę zacząć opłacać składkę chorobową będąc w ciąży przy nie aktywnej już umowie? Dodam ze od 28.02 do 12.03 lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie udałam się z nim do zus ale odesłano mnie mnie do zleceniodawcy z tym zaświadczeniem ponieważ zwolnienie bylo od końca lutego gdzie obowiazywała jeszcze umowa dodam ze były to umowy agencyjne podpisywane co miesiąc. Proszę o radę co w tej sytuacji zrobić?

 51. Niecałe 5 lat pracowalam na umowe o prace (ostatnie 1,5 mies.
  przebywalam na chorobowym). Okres wypowiedzenia trwal do konca marca, nowa prace podjęłam od kwietnia na umowe zlecenie (pracuje od kilku dni). Czy moge zlozyc do pracodawcy wniosek o opłacanie składki chorobowej? Czy mimo iz nie zrobiłam tego od razu bede miala ciągłość w jej oplacaniu??

 52. A co w przypadku, jeżeli wynagrodzenie w umowie zlecenia to jedynie prowizja. Jedno miesiąca się trafi a drugiego nie. Jak to jest wtedy z odprowadzaniem dobrowolnej składki szczególnie w miesiącu gdy nic się nie zarobi? Wcześniej u tego samego pracodawcy pracowałam 3 miesiące na umowie o prace na pół etatu,a teraz zaproponował mi umowę o pracę w takiej formie. Nie wiem czy się zgodzić, a jestem w 8 tygodniu ciąży.

 53. Kończy mi sie umowa zlecenie w czerwcu od polowy miesiaca bede na zwolnieniu lekarskim przynajmniej na 3 miesiace. Mam ciaglosc oplacanych skadek chorobowych.Czy pomimo zakonczenia umowy zlecenie bede mogla pobierac zasilek chorobowy.? Czy dalej musze oplacac sama skladke chorobowa zeby otrzymac zasilek?co mam zrobic zebyb pomimo zakonczonej umowy otrzymywac swiadczenie?

 54. Witam!
  Pod koniec czerwca urodzilam dziecko, od 02.05.2018 pracuję na umowie zlecenie i oplacam dobrowolne skladki chorobowe. Na koniec maja wystawilam zleceniodawcy pierwszy rachunek za czesc zlecenia. Bardzo proszę o informację co będzie dla ZUSu podstawą do wyznaczenia wysokosci zasiłku macierzyńskiego skoro moja umowa nie trwala 12 miesiecy przed porodem i dodatkowo niepełny maj i czesc czerwca?? Czy musi byc pelny miesiac kalendarzowy zeby ZUS wziął wynagrodzenie z niego pod uwagę??

 55. Witam. Jeśli pracuje na umowę zlecenie będąc w ciąży, a umowa jest przedłużana co 12 miesięcy i opłacane są składki, czy zasiłek rodzicielski mi przysługuje?, i czy w momencie wypowiedzenia umowy przez zleceniodawce, z zachowaniem ciągłości na zwolnieniu chorobowy pieniądze będą dalej wypłacane?. Umowę w tej chwili posiadam do końca stycznia 2019 roku

  1. Macierzyński z umowy będzie tylko wtedy jeśli w dniu porodu umowa będzie obowiązywać. Jeśli zleceniodawca wypowie umowę, l4 będzie kontynuowane będzie wypłacane przez Zus.

 56. Dzień dobry, pracuję od 2 lat na umowie zlecenie na czas nieokreślony, mam odprowadzane składki chorobowe. Obecnie jestem w ciąży. Rozumiem, że jeśli dostanę zwolnienie ciągłe do końca ciąży, to przekazuję je zleceniodawcy, który dostarcza je do ZUS. Jak wygląda natomiast kwestia wniosku o zasiłek macierzyński? Czy również składam go do zleceniodawcy, który wysyła wniosek do ZUS, czy z racji tego, że to ZUS wypłaca zasiłek, składam dokumenty sama bezpośrednio do ZUS? Zleceniodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, czytałam, że ma to znaczenie.
  Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam.

 57. Witam, pracuje od lipca 2017 roku na umowę zlecenie na czas nie określony. Zaszłam w ciążę jestem w 8 tygodniu ciąży i pracodawca nie opłaca żadnych składek. Chciałabym zacząć opłacać w zusie na dobrowolne chorobowe i pytanie czy jest jakiś czas aby ubezpieczyć się jak najszybciej czy można na te 90 dni ubezpieczyć się w połowie ciąży?

  1. I czy jeśli pójdę na l4 do ZUS normalnie wypłaca za zwolnienie? I jak jest z macierzyńskim jak ZUS liczy . Czyli np jeśli urodzie w kwietniu to wtedy liczą od kwietnia 2018 r do przypuśćmy kwietnia 2019 albo do tego czasu co będę pracowała kwotę ile przez ten okres czasu miałam wynagrodzenia i później to dzieła przez rok jak się jest na macierzyńskim?

 58. Dzień dobry mam takie pytanie. Od listopada 2017 pracowałam na uz miałam je przedłużanie zachowując ciągłość umów do 30 czerwca 2018. Niestety w kwietniu 2018 poszłam na operację i od tamtej pory byłam na l4 aż do 23 sierpnia 2018 (zachowując ciągłość zwolnienia). Umowy oczywiście mi nie przedłużył ale od 24 sierpnia 2018 mam nową pracę i nowa uz od 24.08.2018 do 31.12.2018r. Okazało się że jestem w 7 tyg ciąży. Opłacam te dobrowolne składki chorobowe. Czy mogę już iść na l4 ciążowe czy muszę przepracować te 90 dni?

 59. Jestem zatrudniona od lutego 2018 na umowę zlecenie i od pierwszego dnia zatrudnienia mam opłaconą składkę chorobową. Moja „oficjalna wypłata” wypłata waha się od 1200 do 1500 zł msc. Jak wyliczyć ile wyniesie moja „wypłata” w chwili odejścia na zwolnienie i na jaką kwotę mogę liczyć po urodzeniu dziecka?

 60. Witam. Mam pytanie.Zaczelam prace Od 07.05.2018 Do konca sierpnia mialem umowe zlecenie lecz przed koncem tej umowy zaszlam w ciaze i od tamtej pory jestem za zwolnieniu lekarskim i systematycznie donosilam zwolnienia. Gdy dzisiaj bylam u lekarze okazalo sie ze nie ma mnie w systemie ze jestem ubezpieczona. I rozumiem ze umowa mi sie skończyła i ze nikt nie odprowadza juz składek ale na zwolnienie poszlam wczasie wykonywanej pracy wiec moge korzystać z usług lekarskich tylko czemu jak ide do lekarza czy do dentysty to mowia ze jestem nie ubepieczona i nie moze mi lekarz wypisac zwolnienia

 61. Dzień dobry Bardzo fajna stronka szczególnie, że w dzisiejszych czasach trzeba o wszystko walczyć i uważać na dobroczynność ZUS, wręcz przeciwnie wszystko robią pod górkę.
  Mam kilka pytań. Pracowałam na umowe zlecenie 500zl brutto na czas nieokreślony. W marcu 2017 zaszłam w ciążę a od kwietnia zleceniodawca odprowadzać za mnie ubezpieczenie chorobowe. Urodziłam w listopadzie 2017 i pobieralam kosiniakowe. W trakcie macierzynskiego pracodawca wyrejestrowal mnie (w czerwcu 2018) o czym dowiedziałam się pod koniec wrzesnia. Moje pytania? Czy po wyrejestrowaniu i zarejesrowaniu ponownym ( taki wymog ZUS) w ciągu 7 dni od końca macierzynskiego nabywam prawo do płatnego l4? Czy mogę ponownie podpisać umowę zlecenie czy lepiej umowę o pracę? Jak w tych przypadkach wygląda l4 i płatność? Jeśli umowa o pracę to obojętne jaki wymiar czasu pracy by później iść na wychowawczy? Rozumiem, że w moim przypadku skoro w czerwcu zostałam wyrejestrowana nie przysługuje mi urlop wychowawczy i dodatek 400zl?
  Będę wdzięczna za pomoc

 62. Witam. Opłacam składkę chorobowe dobrowolna od 1 grudnia 2018. Jestem w 14tyg ciąży. Kiedy mogę pójść na zwolnienie płatne? Po 30 czy 90 dniach, bo taka informacje otrzymałam z Zusu. I jak liczyć te 90 dni w weekendami czy tylko gdy jestem w pracy? Proszę o odpowiedź

 63. Witam, od 5 lat pracuję na zleceniu. Umowe mam co miesiac. Nie odprowadzam skladki chorobowej, ale to nie problem. W każdej chwili moge zaczac. Jesli zdarzyloby sie, ze zajde w ciaze, przez 90 dni bede oplacala skladke chorobowa, dogadam sie z pracodawca, ze dostane umowe zlecenia na rok np.,pojde na L4 – czy pracodawca musi w tym czasie, kiedy jestem na L4 wypłacać mi jakies wynagrodzenie, czy musi odprowadzać skladki, zebym dostala zasilek macierzynski po porodzie? Czy wystarczy samo L4 i aktywny papier bez wynagrodzenia? Jak wtedy obliczany jest macierzyński-srednia z L4 i poprzednich wyplat? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

 64. witam mam pytanie moja corka zwolnila sie z pracy 31grudnia a od 9 stycznia podjela nastepna prace dostala okres probny 3 miesiace umowe o prace po paru dniach dowiedziala sie ze jest w ciazy czy ma ciaglosc ubezpieczenia z tamtej pracy slyszalam ze jst 30 dni i kiedy ma powiedziec szefowi o ciazy bo slyszalam ze musi byc miesiac ubezpieczenia

 65. Ciekawe informacje ja mam jednak konkretne pytanie
  Pracuję na umowe-zlecenie
  Moje umowy obejmuje rok szkolny tzn od września do czerwca jest to już trzecia umowa z obawy że może pracodawca ponownie nie podpisze umowy zlecenia nie płacę dodatkowego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
  W moim przypadku gdybym zdecydowała sie płacić te składki a przerwa pomiedzy zatrudnieniami wynosi 2 miesiące to czy gdy będę przez te dwa miesiące opłacała te składki czy wówczas od września musi minąć również te 90 dni aby otrzymać platne zwolnienie
  Czy jest prawdą że za 30 pierwszych dni to zleceniodawca płaci tzw chorobowe
  Czytałam że nie płaci
  Zatem dlaczego zleceniodawca nie informuje o tym zleceniobiorcy
  Bardzo proszę o odpowiedź dotyczącą tej konkretnej sprawy pozdrawiam

 66. Witam mam pytanie pracowałam na umowie o pracę 3lata później się zwolniłam 28lutego skończyła mi się umowa później byłam zarejestrowana w Pub w między czasie okazało się że jestem w ciąży i trafiłam do szpitala 11.04 i byłam na zwolnieniu do 18. 06 a od 19.06 zaczęłam pracę na zlecenie ale umowę dostałam tylko na 4 miesiące do 30.09 a przewidziany termin porodu mam na na Grudzien i nie wiem zabardzo co robić i czy ta sytuacja jest aż tak beznadziejna jak myślę.?

 67. Witam mam pytanie pracuje na umowę zlecenie od lutego cały czas. Mam dostać umowę na 12 Msc na pół etatu teraz w grudniu. Chciałam się zapytać jak to będzie wyglądać z Zasilkiem Chorobowym oraz macierzyńskim. Jak liczy się kwotę wynagrodzenia. I Czy po podpisaniu umowy po nie całym Msc mogę iść na zwolnienie? Aktualnie jestem w 4 Msc ciąży.

 68. Dzień dobry,
  pracuję w firmie na umowę o pracę – czas nieokreślony. Również u tego samego pracodawcy miałam dwie umowy zlecenia. Składka chorobowa była opłacana od wielu lat z każdej z tych umów. Problem w tym, że jedna umowa była od 3 czy nawet 4 lat podpisywana co miesiąc na tą samą kwotę (od 1 do ostatniego dnia miesiąca), druga umowa co miesiąc ale na konkretne dni. Czy w takim wypadku mogę liczyć na otrzymanie zasiłku chorobowego również z umów zlecenia czy tylko z umowy o pracę ? Firma zatrudnia pow. 20 osób, także kadrowa to przelicza i właśnie bez tych umów zlecenia. Ostatnia umowa jaką miałam byłą zawarta do ostatniego lutego, a od 24 lutego przebywam na ciągłym L4. Proszę o pomoc…

 69. Witam . Pracuje na umowę zlecenie już 7 miesiąc umowa kończy mi się koniec czerwca. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Moje pytanie to: Chciałabym pójść na zwolnienie bo źle ,noszę ciążę . Czy jest taka możliwość że mogę iść na zwolnienie i że będzie płatne. Proszę o odpowiedź.

 70. Pracuje na umowie zlecenie już 4 miesiąc, staramy się z mężem o dziecko i udało się. Jestem świeżo co po badaniu od ginekologa. Co mam zrobić, żeby móc mieć płacone co miesiąc wynagrodzenie, aż do narodzin dziecka czyli nie całe 9 miesięcy.?

 71. Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi się końcem roku. A dodatkowo od maja pracuję na umowę zlecenie, gdzie opłacam składkę chorobowa. Zaszłam w ciążę i na początku przyszłego roku chce przejść na L4. Czy będę miała wypłacane zasiłki zarówno z tytułu umowy o prcę jak umowy zlecenie?
  Proszę o odpowiedz