Jestem w ciąży i pracuję na umowę o pracę

Prawo
pregnancy-806989_1920

Aktualizację tego tekstu przygotowałam 23 lipca 2017 roku :) Możesz mieć pewność, że czytasz aktualne przepisy :) Na blogu pierwszy artykuł z nowego cyklu „Jestem w ciąży i ….”. W cyklu skupię się na aspektach prawnych stanu błogosławionego. Kolejno omówię, jakie prawa przysługują kobiecie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło, na zastępstwo czy prowadzącej własną działalność gospodarczą. Na pierwszy ogień idzie umowa o pracę.

Sytuacja kobiet pracujących na podstawie umowy o pracę, wydaje się najmniej skomplikowana. Korzyści płynące z tego rodzaju umowy są zdecydowanie największe.

Twoje bezwzględne prawa:

 1. Zakaz wykonywania niebezpiecznych prac

  Art. 176. Kodeksu Pracy
  Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac.

  Rozporządzenie wskazuje na prace:
  -w mikroklimacie zimnym, ciepłym lub zmiennym (co oznacza, że nie możesz pracować gdy jest za zimno, za gorącą lub wahania temperatur są bardzo duże, powyżej 15′),
  -w hałasie i drganiach,
  -prace w których narażona jesteś na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego, nadfioletowego, –przy monitorach ekranowych – NOWELIZACJA przepisu od 1 maja 2017 roku – NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE CIĘŻARNYCH PRACUJĄCYCH PRZY KOMPUTERZE
  -pod ziemią, na wysokości,
  -w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,
  -w narażeniu na szkodliwe substancje chemiczne,
  -w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu,
  -grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.Co jeżeli pracujesz w warunkach szkodliwych?

 2. Ochrona przed zwolnieniem
  Kobieta, w ciąży zasługuje na szczególną ochronę. Należy jej się, a co za +25 kilo, w 9 miesięcy niech chociaż śpi spokojnie, że nie straci pracy.

  Art. 177. Kodeksu Pracy
  §1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

  Ta ochrona „rozciągnięta” jest również na sytuacje wypowiedzenie tuż po powrocie z urlopu rodzicielskiego, o czym możesz przeczytać tutaj. 

 3. Zakaz nadgodzin
  Genialne, kobieta po swojej zmianie powinna odpoczywać, chociaż niestety nie da się na zapas, to w ciąży chyba nikt nie pogardzi popołudniową drzemką, zamiast nadgodzin.

  Art. 178. Kodeksu Pracy
  §1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej

 4. Zakaz pracy w porze nocnej
  Ciąża to wystarczająco duże obciążenie do organizmu, nie pasuje zatem obciążać go jeszcze bardziej funkcjonując wbrew naturalnemu rytmowi nocy i dnia.

  Art. 178. Kodeksu Pracy
  §1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej

 5. Zakaz delegacji bez zgody
  Tutaj możemy decydować, czy chcemy opuścić miejsce zamieszkania czy nie. Pewnie dla niektórym nie przeszkadzało podróżowanie w ciąży, inne natomiast stały się domatorkami, czy to z potrzeby bycia blisko swojego ginekologa czy innych powodów. Każdemu wg potrzeb!

  Art. 178. Kodeksu Pracy
  §1. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.

 6. Zakaz pracy bez zgody w systemie przerywanym
  System przerywanego czasu pracy nie jest najpopularniejszy. Praca wiąże się z przerwą w pracy, która maksymalnie może trwać 5 godzin. Chociaż przerwa jest częściowo płatna, i to jest plus, trzeba być dłużej na nogach i w przypadku kobiet ciężarnych istnieje ryzyko czy pozostały czas będzie wystarczający do regeneracji sił.

  Art. 139. Kodeksu Pracy
  §1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

 7. Masz prawo korzystać ze zwolnienia lekarskiego.To bardzo kontrowersyjne L4, dla jednych najwyższe dobro, dla innych przekleństwo. Jeżeli nie czujesz się na siłach pracować poproś lekarza. Ja co prawda uparta bestia byłam i pracowałam do 9 miesiąca ciąży, ale były różne okresy, i moja wydajność nie zawsze była taka jakby sobie mój szef życzył. Czasem dosłownie zasypiałam nad komputerem, czasem miałam ochotę płakać z byle powodu, nie mówiąc o przystankach na poranne „przykre sprawy” w drodze do pracy. Ja sobie z tym radziłam, bo bardzo chciałam pracować – Ty nie musisz. Tylko Ty wiesz jak się czujesz i czy dasz radę.
 8. Masz prawo korzystać z urlopu macierzyńskiego!
  Urlopy macierzyńskie, zostaną dokładnie omówione w osobnym poście, bo to temat rzeka. 

Umowa na czas nieokreślony
Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, lub okres próbny, umowa zawarta jest na okres dłuższy niż jeden miesiąc, i koniec tej umowy przypada po trzecim miesiącu ciąży – umowa z mocy prawa ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Art. 177. Kodeksu Pracy
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Powrót do pracy

Posiadając umowę o pracę na czas nieokreślony po odbyciu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego masz prawo wrócić do pracy. O swoich prawach możesz dowiedzieć się z cyklu „Mama wraca do pracy”.

Przerwa na karmienie piersią, czyli godzinę wcześniej do domututaj

Sposób na łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka, oraz ochrona przed zwolnieniem na okres 12 miesięcytutaj

O wypowiedzeniu zamiast dzień dobry po powrocie z urlopu rodzicielskiego tutaj 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Zapowiada się fantastyczny cykl. :) Ja nie miałam tego szczęścia. Wolny zawód i te sprawy. Do wyboru tylko umowa o dzieło, zlecenie, albo własna działalność. Ja wybrałam tą ostatnią, niby najlepsza opcję, która i tak wiąże się chociażby z tym, że o powrocie na to samo stanowisko, nawet gdybym chciała, mogę sobie pomarzyć…

  1. Takie uroki wolnego zawodu! Mnie też to w przyszłości czeka, ponieważ adwokat nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, tylko własna działalność!

 2. Fajny pomysł na cykl i na pewno przyda się przyszłym mamom :) Super, że ujmujesz to wszystko tak przejrzyście i w pigułce – bo objętość całego kodeksu i język, jakim jest pisany, na pewno nie zachęca ;)

 3. Witam,
  Podczas urlopu macierzyńskiego zlikwidowano dział w którym pracowałam w moim mieście. Pracownicy dostali propozycję zmiany miejsca świadczenia pracy na Centralę w Warszawie – zastanawiam się co będzie ze mną. Czy pracodawca w takim przypadku może mnie zwolnić od razu po powrocie do pracy? Czy może, powinien lub musi zaproponować inne stanowisko w moim mieście? Może, powinien lub musi zaproponować miejsce świadczenia pracy w Warszawie? Czy wniosek o skrócenie wymiaru pracy ochroni mnie przed zwolnieniem w takiej sytuacji?