Jak wybrać ubezpieczenie dla przedszkolaka?

Prawo
kindergarten-2204239_1920

Ubezpieczać czy nie ubezpieczać? A jeśli tak to gdzie? Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego to pytanie zadaje sobie wielu z nas – rodziców przedszkolaków. Porozmawiam na ten temat z ekspertem od ubezpieczeń, przedsiębiorczą mamą dwóch dziewczynek – Magdą Lipowską.

Na wstępie muszę powiedzieć, że od strony prawnej nie ma obowiązku ubezpieczenia dziecka, które rozpoczyna lub kontynuuje swoją przygodę w przedszkolu. Nikt nie może nas do ubezpieczenia zmuszać, ani namawiać. Mowa o ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (Ubezpieczenie NNW).

Często jednak placówka do której uczęszcza nasza pociecha przygotowuje specjalną ofertę ubezpieczenia. Czy dobrym pomysłem jest po prostu zapłacić i mieć załatwione? Czy warto bardziej się przygotować?

Na pewno bardzo ważne jest to, aby sprawdzić zakres ubezpieczenia. Przedmiotem ubezpieczenia jest w końcu zdrowie i życie naszego dziecka. Warto sprawdzić od jakiej sumy ubezpieczenia będą wypłacane świadczenia i w jakiej wysokości – dla rodzica powinna być dostępna do wglądu tabela z wyszczególnionym zakresem ubezpieczenia. Warianty dedykowane dla przedszkoli są na pewno tańsze, bo są ubezpieczeniami grupowymi.

Czyli ze względu na korzystniejszą cenę warto rozważyć propozycję przedszkola, ale z drugiej strony nie kupować „kota w worku”. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków w podstawowym zakresie mają ryzyka związane ze śmiercią, trwałe uszczerbki na zdrowiu czy pobyty w szpitalu. W przypadku trwałych uszczerbków na zdrowiu wypłata następuje na podstawie orzeczenia lekarza, a wysokość świadczenia będzie ustalana na podstawie tabeli (do wglądu w Ogólnych warunkach Ubezpieczenia (OWU)). Mówiąc jaśniej – w takiej tabeli wyszczególnione są rodzaje uszkodzeń ciała i określony procent do wypłaty za dane uszkodzenie – np. złamanie palca wskazującego to 1% uszczerbku na zdrowiu, czyli wypłata 1% z sumy ubezpieczenia. W niektórych wariantach nie ma takich tabel, a uszczerbek na zdrowiu orzeka lekarz i na podstawie jego opinii następuje wypłata.

Czy dobrze rozumiem, że w wariancie gdzie nie ma tabelki z wyszczególnionymi rodzajami uszkodzeń ciała i określonym procentem do wypłaty za dane uszkodzenie, a dziecko złamie wskazujący palec, lekarz orzecznik określi np 3 % uszczerbku na zdrowiu, to wypłacone zostanie 3 % sumy ubezpieczenia?

Tak, towarzystwo ubezpieczalnia powinno wypłacić odszkodowanie ustalone na podstawie opinii lekarza.

A jak wygląda kwestia pobytu w szpitalu?

Warto wiedzieć, że towarzystwa nie wypłacają pieniędzy za każdy pobyt. Często jest ograniczenie np. wypłata od 3-go dnia pobytu albo wypłata za każdy dzień, ale pod warunkiem, że pobyt trwa minimum 5 dni– to zależy od towarzystwa i zawsze w razie wątpliwości warto zajrzeć do OWU.

Czy jest jeszcze coś istotnego dla laika?

Ja osobiście polecam również ubezpieczenia, które obejmują tzw. świadczenia „bólowe”. Wypłacane jest ono z tytułu wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, który nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. Sama prywatnie miałam konieczność skorzystania z takiego świadczenia, kiedy moja dwuletnia córka „zawisnęła” na mojej ręce i przeskoczyła jej kość w łokciu. Okazało się, że ma podwichniętą kość promieniową. Pan doktor na SORze usprawnił rączkę, więc nie było orzeczonego uszczerbku. W takim przypadku zadziałało właśnie to świadczenie, o którym wspomniałam – dokumenty od lekarza wystarczyły, by dostać wypłatę świadczenia.

Nie wiedziałam, o istnieniu takiej klauzuli. Jest to bardzo cenna informacja. Często mamy przekonanie, że im coś jest droższe tym lepsze. Czy im wyższa kwota składki tym ubezpieczenie jest lepsze?

I tak i nie. Dlatego dobrze jest sprawdzić zakresy oferowanych ubezpieczeń grupowych w przedszkolu i porównać to z ubezpieczeniem indywidualnym. Czasami warto zapłacić 10 zł więcej, a mieć szerszą ochronę i wyższe sumy ubezpieczenia. Tak naprawdę te ubezpieczenia nie są drogie – kilkadziesiąt złotych na rok.

Czy ubezpieczenie działa tylko na czas kiedy dziecko jest w przedszkolu? Czy ubezpieczenia działają całą dobę?

Na to również należy zwrócić uwagę, bo jest to zawsze zaznaczone w OWU. Większość ofert zapewnia ochronę 24 godziny na dobę. Wypadki zdarzają się również na placu zabaw, boisku czy nawet w domu, dlatego radzę wybierać pełną ochronę dla naszych pociech.

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są zbliżone? Czy rozbieżności są duże?

Podstawowy zakres jest zwykle taki sam – obejmuje śmierć, trwałe uszczerbki na zdrowiu, pobyty w szpitalu. Dodaje się również klauzule dotyczące poważnych zachorowań, śmierci rodziców, świadczenia z tytułu pogryzienia przez zwierzęta lub ukąszenia/użądlenia. Takie ubezpieczenie często można też modyfikować – zmieniać sumy ubezpieczenia, rozszerzać o dodatkowe klauzule, tak aby zakres jak najlepiej odpowiadał wymaganiom rodzica.

Dziękuje Ci Madziu za rozmowę. Przezorny ZAWSZE ubezpieczony. Moje zdanie jest nie zmienne od wielu lat. Ubezpieczenie to konieczność. Ubezpieczenie mądrze wybrane, „uszyte” na miarę do naszych potrzeb i wymagań.

Jeżeli przedszkole przygotowuje ofertę ubezpieczenia dobrze się z nią zapoznać, jest to ubezpieczenie zbiorowe, więc cena składki może być niższa niż przy ubezpieczeniu indywidualnym. Jednak za ceną nie zawsze w parze idzie jakość, dlatego warto poświęcić chwilę i porównać przedszkolną propozycje z konkurencyjnymi. Jeżeli nie mamy czasu przebijać się przez długie umowy i warunki ogólne ubezpieczeń, warto od razu zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak moja dzisiejsza rozmówczyni.

69250604_107087447326342_5527872314407911424_n

Magda Lipowska,  przedsiębiorcza mama dwóch maleńkich córeczek. Zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami, posiada bardzo dużą wiedzę w tym zakresie i zna wszystkie kruczki prawne, które stosują towarzystwa ubezpieczeniowe ;)

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *