EKUZ – obalam mity – 7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed urlopem!

Prawo
P1190351

Wakacje w pełni. Jeżeli wybierasz się w podróż po krajach Unii Europejskiej, z każdej strony słyszysz apel, aby koniecznie mieć pewną kartę w portfelu. I nie mówię tu o karcie kredytowej (chociaż to swoją drogą niezbędna), tylko o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wokół karty narosło wiele mitów, które postanowiłam obalić, a przede wszystkim poszukam odpowiedzi na pytanie czy koniecznie trzeba ją mieć podróżując po Europie?

 1. Karta EKUZ to jest ubezpieczenie!
  MIT

  Karta ta, nie ma nic wspólnego z Ubezpieczeniem, które oferują nam Towarzystwa Ubezpieczeń. Karta poświadcza fakt, że jesteśmy obywatelami kraju, który należy do Unii Europejskiej. W praktyce, dzięki karcie w razie nagłej sytuacji, powinniśmy być traktowani tak samo jak obywatel kraju w którym jesteśmy. Jeżeli w kraju, w którym przebywasz obywatele nie mają darmowego transportu karetką, Ty też nie licz, że karetka zabierze Cie z miejsca wypadku gratis. Karta EKUZ nie gwarantuje również transportu medycznego do Polski.
 2. Karta EKUZ daje gwarancję darmowego leczenia
  MIT

  Tak jak pisałam w punkcie pierwszym, z kartą jesteśmy traktowani jak obywatel kraju. Jeżeli zatem obywatele ponoszą część kosztów, wizyty lekarskiej my też będziemy.
 3. Każda placówka medyczna honoruje kartę EKUZ
  MIT

  Z kartą EKUZ możesz udać się do placówek państwowych, bądź prywatnych jeśli mają umowę z odpowiednikiem naszego NFZ.
 4. Karta EKUZ gwarantuje odszkodowanie
  MIT 

  Tak jak pisałam w punkcie pierwszym, to nie jest ubezpieczenie. Nie dostaniesz odszkodowania za złamaną rękę, czy pobyt w szpitalu. Karta powinna zwiększyć dostępność takich usług dla Ciebie podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej.
 5. Zwrot kosztów otrzymasz po powrocie do kraju
  FAKT

  Zwrot poniesionych kosztów otrzymasz po powrocie do Polski. Należy złożyć wniosek do NFZ, wraz z wszystkimi dokumentami potwierdzającymi korzystanie z usług medycznych (rachunki, faktury, wypis, paragony z apteki)
 6. Karta EKUZ jest płatna
  MIT

  Wyrobienie karty odbywa się praktycznie od ręki. Wypełniamy wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia i po chwili masz kartę w ręce. Wszystko jest za darmo.
 7. Karta ma datę ważności
  FAKT

  Jako, że karta potwierdza nasze ubezpieczenie zdrowotne, data ważności karty EKUZ to zazwyczaj 12 miesięcy.

Czy zatem warto zabrać ją w podróż?

Niech odpowiedzią na pytanie będzie fakt, że ja zawsze niezależnie czy wybieram się na drugi koniec Europy, czy na weekendowy wypad do Czech zabieram kartę dla siebie i całej rodziny. Tak samo zawsze kupuje dla nas ubezpieczenie podróżne na wyjazd. (z szczególnym uwzględnieniem kosztów transportu medycznego do Polski) Na całe szczęście nigdy nie musiałam korzystać, ani z EKUZ, ani z pomocy ubezpieczyciela. I niech tak zostanie, ale przezorny zawsze ubezpieczony.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *