Ciąża na wypowiedzeniu. Gorzej być nie mogło?

Dziecko, Prawo
pregnancy-2221950_1920

Z ciążą to zazwyczaj tak jest, że kiedy najbardziej chcemy w niej być, nie wychodzi nam. A gdy tylko przestaniemy z uporem maniaka sikać na każdy test ciążowy w zasięgu naszego wzroku, gdy zaczniemy planować rzeczy, które zupełnie nie sprzyjają powiększeniu rodziny, udaje się. Co w sytuacji kiedy ciąża przytrafia się nam w momencie kiedy chcemy zmienić pracę, albo kiedy praca chce zmienić nas? Dostaje całkiem sporo pytań, o los ciężarnych na które są na okresie wypowiedzenia. Czy prawdziwe będzie twierdzenie nawiązujące do zdjęcia „zaszłam w ciążę na wypowiedzeniu – utopiłam?” 

Impulsem do napisania tego tekstu była wiadomość od Moniki. Za jej zgodą publikuje fragment Naszej korespondencji:

„Życie nie jest sprawiedliwe. Za każdym razem kiedy długie miesiące starań nie przynosiły wymarzonych dwóch kresek, wiedziałam, że życie nie jest sprawiedliwe. A po tym co ostatnio się stało, czuje, że los zaśmiał mi się prosto w twarz. Po pięciu latach nieowocnych starań o dziecko, zdecydowałam się na zmianę pracy. Myślałam o tym co najmniej od trzech lat, ale umowa o pracę na czas nieokreślony, dobre zarobki, i planowanie ciąży tak bardzo idą w parze, że nie miałam odwagi. W końcu dojrzałam do tego, potrzebowałam zmian, złożyłam wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Później miałam zrobić sobie wakacje i na jesień rozglądać się za nową pracą. Tymczasem będę się rozglądać, ale za wyprawką. Tak, jestem w ciąży. Poradzimy sobie z mężem z jednej pensji. Mamy oszczędności, jednak czuje pewną niesprawiedliwość. Nie ukrywam, że chciałabym korzystać z przywilejów, czy mogę jakoś to odkręcić? Czy klamka zapadła?”

Po otrzymaniu tej wiadomości, szczerze mówiąc nie miałam pojęcia jaki będzie dalszy los Moniki. Zwyczajnie podała za mało informacji. A w sytuacji, w jakiej się znalazła decydujące może być każdy dzień.

KOBIETA W CIĄŻY JEST CHRONIONA

1486158221 (1)

Pierwsza i najważniejsza informacja jest taka, że kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem. Prawo pracy przewiduje silną ochronę dla kobiet w ciąży pracujących na podstawie umowy o pracę na czas określony, i czas nieokreślony. Ale czy ochrona działa podczas okresu wypowiedzenia??

Wypowiedzenie daje pracodawca

W sytuacji, kiedy to „praca chce nas zmienić”, jest najbezpieczniej. Kobieta jest chroniona zarówno:

 • w przypadku kiedy w dniu otrzymania wypowiedzenia była w ciąży, a nie wiedziała o tym fakcie
 • w sytuacji kiedy zaszła w ciążę, w czasie trwania okresu wypowiedzenia, przed rozwiązaniem umowy o pracę
 • gdy dowiedziała się o ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę, ale zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia

Powołujemy się na kodeks pracy Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.Kobieta otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę.

Co robić, kiedy spotka nas powyższa sytuacja?

1. Złożyć wniosek u pracodawcy z informacją o ciąży, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ciążę.

2. W razie gdy pracodawca nie wyrazi zgody na przywrócenie do pracy, na złożenie pozwu do Sądu jest termin 21 dni – liczony od  momentu w którym kobieta dowiedziała się o ciąży. (wynika to z Art. 264. kodeksu pracy § 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.)

 Kobieta składa wypowiedzenie

Tutaj musimy rozróżnić trzy sytuacje. Jest to szalenie istotne, a niestety w internecie krążą błędne informacje, i ktoś może sobie zrobić złudne nadzieje.

 1. Kobieta składa wypowiedzenie i jest w ciąży, o której nie wie
  Korzysta z ochrony!!! Może powołać się na działanie pod wpływem błędu, i wnosić o przywrócenia do pracy.
 2. Kobieta składa wypowiedzenie i jest w ciąży, o której wie
  To, że kobieta jest chroniona w okresie ciąże przed zwolnieniem, nie oznacza, że sama nie może zadecydować inaczej. Kobieta nawet w ciąży ma święte prawo zwolnić się z pracy.
 3. Kobieta składa wypowiedzenie i nie jest w ciąży, zachodzi w ciąże podczas okresu wypowiedzenia
  W tej sytuacji NIE korzysta z ochrony. Podczas składania wypowiedzenia nie była w ciąży, zatem złożyła wypowiedzenie świadomie i nie może powołać się na błąd co do okoliczności, bo błędu nie było. Oczywiście nie wyklucza do dobrej woli pracodawcy, który w każdej chwili może przyąć Nasze odwołanie wypowiedzenia.

GOOGLE kłamie – nie diagnozuj się u wujka Google

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „ciąża na wypowiedzeniu” jednym z pierwszych wyników, jest artykuł, na świetnym portalu INFOR KADRY, z którego często sama korzystam. Niestety tym razem zawiera błąd. Nie wiem dlaczego w tekście tym rozciągnięto ochronę na kobiety, które same składają wypowiedzenie, nie będąc w ciąży, i dopiero na okresie wypowiedzenia w nią zachodzą. Powołali się na orzeczenie Sądu Najwyższego, Wyrok z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95. W Wyroku, jest mowa o przywróceniu do pracy, ale kobiety której to pracodawca wypowiedział umowę o pracę! Tutaj link do wspomnianego tekstu.

Wróćmy do Naszej bohaterki Moniki

Zapewne jesteś ciekawa w której grupie znalazła się Monika. Monika złożyła wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 10 maja 2017 roku. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. O ciąży dowiedziała się 6 czerwca. W ciąże zaszła jeszcze w kwietniu. Nieregularne cykle i zupełny brak nadziei na sukces, uśpiły jej czujność. O tym, że będzie mamą dowiedziała się stosunkowo późno, jednak dzięki temu, mogła powołać się, na błąd przy składaniu wypowiedzenia, i pracodawca bez mrugnięcia okiem przywrócił ją do pracy. Dziś otrzymałam wiadomość, o sukcesie, i zgodę na publikację tekstu. Mamy nadzieję, że tekst będzie pomocny dla innych kobiet w podobnej sytuacji.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Witam,
  mam podobną sytuację do pani Moniki. 8.05.2017 złożyłam wypowiedzenie, skuteczne na 31.05.2017. Wizytę lekarską miałam 12.06.2017, byłam wtedy w 7 tygodniu ciąży, którą liczy mi się od 30.04.2017.
  Niestety mój pracodawca odmówił mi przywrócenia do pracy.
  Jakie są moje szanse w sądzie pracy? Zaznaczę, że miałam umowę o pracę na 1/2 etatu, na czas nieokreślony.
  Dziękuję!

  1. Agnieszko, moim zdaniem masz bardzo duże szanse. Jeżeli masz zaświadczenie lekarskie, że od 30 kwietnia 2017 roku jesteś w ciąży,a wypowiedzenie złożyłaś 8.05 nie wiedziałaś o ciąży, działałaś pod wpływem błędu, co do okoliczności.

  2. Witam, jestem w podobnej sytuacji… Czy moglaby Pani napisac jak zakonczyla sie Pani sprawa? Mam jeszcze jedna prosbe jak napisac takie wycofanie wypowiedzenia, powolywac sie na patagrafy?

 2. Witam, mam również podobną sytuację. Złożylam wymówienie 8.06.2017. według ostatniej miesiączki (pierwszy dzien przypada na 1 lipiec ) jestem w 6 tygodniu. Czy pracodawca moze kwestionować, że w trakcie skladania wypowiedzenia nie musiałam być w ciazy? Co w takiej sytuacji? Sąd zleca badania dokładniejsze, czy bierze pod uwagę date ostatniej miesiaczki? Bardzo proszę o pomoc

 3. Witam,
  A co w przypadku kiedy wypowiedzenie wynika z likwidacji stanowiska?
  Międzynarodowa firma z biurem i kilkoma stanowiskami zdecydowała, że pozostawi tylko dyrektora jeśli chodzi o stanowisko w Naszym kraju. Firma dalej istnieję ale zostają zredukowane stanowiska jeśli chodzi o Nasz kraj. Co w takim przypadku?
  Dziękuje.

   1. Witam,mam podobna sytuacje 29.12.2017 podpisalam wypowiedzenie z powodu likwidacji sklepu a dnia 19.01.2018 dowiedzialam sie o ciazy,co dalej robic?

   2. Witam. Mam podobna sytuacje. Dostałam wypowiedzenie ( bez swiadczenia stosunku pracy ) z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia.- likwidacja stanowiska ze względu na zmiany organizacyjne 18.03.19. Firma dalej funcjonuje. Okazuje się ze jestem w 5 tc. Czy jestem dalej w chroniona ?

    Dziekuje

 4. Witam,
  A co w momencie kiedy zostało podpisane porozumienie stron (praktycznie wyszło od pracodawcy, ale za zgoda porozumienia stron) i zaszło się w ciaze na okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi przedłużyć umowę do dnia porodu i macierzyński płaci ZUS czy po czasie wypowiedzenia L4 przejmuje ZUS i nie dostaje sie macierzyńskiego?

 5. Witam ja natomiast mając umowę na czas określony 3 lata 17.01 stracę pracę po prostu nie zostanie mi oba przedłużona. Jestem w około 3 tygodniu dokładnie dowiem się 25.01 co w tej sytuacji ? Zostanę na lodzie?

 6. Witam,
  ja również mam pytanie. Dnia 27.12. pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Otrzymałam wypowiedzenie do dnia 31.01. Dziś tzn. 09.02 dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży co oznacza że zaszłam w nią będąc na wypowiedzeniu. Poinformowałam szefa o tym fakcie telefonicznie jednak on uparcie twierdzi że nie ma obowiązku przywracania mnie do pracy i mam iść na chorobowe z ZUS. Jak jest naprawdę?

  1. Aga, moim zdaniem jeżeli to pracodawca wypowiedział Ci umowę o pracę i zaszłaś w ciąże na okresie wypowiedzenia, powinnaś być przywrócona do pracy.

 7. A co jeżeli żona dostała wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z powodu likwidacji zakładu pracy i podczas okresu wypowiedzenia zaszła w ciąże?

 8. Witam. W lutym tego roku otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, która miała trwać do końca maja tego roku. Okres wypowiedzenia trwał do końca marca, będąc na owym wypowiedzeniu zaszłam w ciążę o czym dowiedziałam się teraz. Czy w tym przypadku przysługują mi jakieś prawa co do przedłużenia umowy? Jestem w 5 tygodniu ciąży. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam

 9. Witam.
  Dostałam z początkiem października wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, która wygaśnie z dniem 30 listopada. Czy jeśli w trakcie trwania wypowiedzenia okaże się, że zajdę w ciążę, pracodawca musi przywrócić mi miejsce pracy mimo likwidacji mojego stanowiska? A co później, po urodzeniu dziecka? Należy mi się ‚normalny’ roczny zasiłek macierzyński tak, jakbym była nadal pracownikiem? Czy ma jakieś znaczenie w którym tygodniu ciąży bym aktualnie była? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź…

 10. Witam, jestem w bardzo podobnej sytuacji co bohaterka, tzn oprocz samej ciązy na ktorą czekam:)ja zlozylam wypowiedzenie czy jezeli teraz w nią zajde nie mam szans na ochronę? Pytam z pespektywy czasu jaki uplynal od chwili napisania artykulu, moze cos w tej sprawie zadzialo sie na korzyść dla mnie? z gory dziekuję za odpowiedź, pozdrawiam

 11. Pan Janek ma sklep, zatrudnia w nim żonę i Panią Marysię. Żona zachodzi w ciążę i Pani Marysia też ( nie z Panem Jankiem) Zgadnijcie kto ma większe prawa ?

 12. Odniosę się do tego: „Kobieta składa wypowiedzenie i nie jest w ciąży, zachodzi w ciąże podczas okresu wypowiedzenia. W tej sytuacji NIE korzysta z ochrony.”

  Bardzo proszę o podanie odpowiedniego przepisu, który o tym mówi. Mnie uczono, że w tym wypadku kobieta jak najbardziej jest chroniona. Nie jest chroniona jedynie w sytuacji, gdy składając wypowiedzenie WIEDZIAŁA, że JUŻ jest w ciąży.

 13. Dowiedzialam sie o ciąży 29 kwietnia 2019r. Dzisiaj 6 maja dostalam wypowiedzenie umowy o prace. Okres wypowiedzenia konczy sie 25 maja. Co mam robic? Mam zaniesc zwolnienie pracodawcy czy do zusu? Poradzcie cos nigdy nie bylam w takiej sytuacji…

 14. Mam problem z dniem 01.05 jestem na wypowiedzeniu, ktore trwa do końca miesiąca. Problem jest w tym ,że podejrzewam Że mogę być w ciąży na wizytę u lekarza muszę jeszcze poczekać. Czy fakt że mogłam zajść w ciążę w czasie trwającego wypowiedzenia A przed zakończeniem stosunku pracy mam szansę na cofnięcie wypowiedzenia przez pracodawcę?

  1. Magda, wszystko zależy od kilku czynników. Generalnie odpowiedź może być i tak i nie. Potrzebuję więcej szczegółów. Napisz e-mail coś zaradzimy.

 15. Witam, a co w sytuacji, jeśli kobieta zwalnia się z pracy np 30 kwietnia, na wypowiedzeniu jest do końca maja i w ciążę zachodzi zaraz po tym jak mija okres wypowiedzenia, czyli już będąc bezrobotną?

  1. Gosiu, jedna rzecz przychodzi mi na myśl co można zrobić w Twojej sytuacji, ale to już indywidualna porada prawna, jeśli jesteś zainteresowana zapraszam.

 16. Witam. Mam umowę na czas nieokreślony aktualnie jestem na zwolnieniu już tydzień . 4.07 czyli dziś. Dalam wypowiedzenie za porozumieniem stron na miesiąc, czyli 4.08 skończy mi się wypowiedzenie . Planowałam z partnerem już dawno dziecko lecz nadal nic.. jeśli w trakcie wypowiedzenia zajde w ciaze co wtedy ? Jestem chroniona ?

 17. Witam, 19.07 otrzymałam wypowiedzenie skuteczne od dnia 2.08.2019
  Jestem od dnia 19.07 czyli już 2 tydzień na L4 z powodu wahań zdrowotnych. Mam podejrzenia o ciążę lecz potwierdze fakt ciąży dopiero 13.08 (do tego okresu nadal będę na L4) co w tej sytuacji gdy ciąża się potwierdzi, a wypowiedzenie jest skuteczne od 2.08 a ja ciągnę L4. :( ?

 18. Czyli kobieta, która chce pracować ale jednocześnie stara się dłuższy czas o dziecko, ma ograniczyć swoją karierę zawodową, pozostając w stosunku pracy z jednym pracodawcą do czasu urodzenia upragnionego dziecka? W innym przypadku, gdy złoży wypowiedzenie po wielu latach pracy, chcąc znaleźć inną pracę a wówczas szczęśliwie uda jej się zajść w ciążę, to pozostaje jej albo bezrobocie, gdyż umowa zostanie zakończona, albo brak szczerości wobec nowego pracodawcy o swoim odmiennym stanie, gdyż mało prawdopodbne aby ktoś chciał zatrudnić ciężarną?
  Chyba to trochę niesprawiedliwe…
  Czy są orzecznictwa w takich sprawach?

  1. Jak mówi stare łacińskie paremie „Twarde prawo, ale prawo”. Znam wiele takich historii, nawet w mojej bliskiej rodzinie się przydarzyła ostatnio. Wręcz śmieje się, że przy długich staraniach o ciąże „pomaga” złożenie wypowiedzenia umowy o pracę przez kobietę. I oczywiście zgadzam się, że nie jest to sprawiedliwe :(

 19. Świetnie, że ktoś dementuje informacje, że kobieta składająca oświadczenie o wypowiedzeniu nie będąc w ciąży może się bez problemu uchylić od skutków złożonego oświadczenia – trafiłam na ten artykuł z Infora jeszcze kilka razy – podrzucam orzeczenie dla zainteresowanych: I PK 17/09 :)

 20. Witam,
  Ja mam podobną sytuację tylko nie wiem czy nie za późno pisze o tym, ponieważ 16.06.2019 złożyłam wypowiedzenie umowy i 30.06.2019 był mój ostatni dzień pracy, ale 15.07.2019 dowiedziałam się, że jestem w 5tc czyli byłam już w ciąży przed odejściem ale do tej pory szukałam pracy ale nikt nie chciał podpisać ze mną umowy że względu na ciążę, tylko aktualnie jestem juz w 12 tc i nie wiem czy nie jest za pozno, czy należy mi się coś z poprzedniej pracy?

 21. Też jestem w kropce.
  Ok.20 września złożyłam wypowiedzenie o pracę za porozumieniem stron – stosunek pracy wygasa 31.10.2019r. Właśnie dowiedziałam się że jestem w 5 tyg. ciąży- 28.10.2019r idę na wizytę do lekarza- jak potwierdzi że z ciążą jest i będzie to 7 tydz.- pracodawca cofnie moje wypowiedzenie?

 22. Witam.
  15.10.19 dostalam wypowiedzenie od pracodawcy i podisalam za porozumieniem stron czy jak teraz zajde w ciaze to umowa mi sie przedluzy czy zostaje na lodzie?

 23. Witam,
  Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę dnia 30.09.2019 r. za porozumieniem. Okres wypowiedzenia trwał do 31.10.2019r. Dnia 20.11.2019 r. dowiedziałam się ze jestem w ciąży, lekarz określił datę zapłodnienia na dzień 21.10.2019r. kiedy to znajdowałam się na wypowiedzeniu. Dodam, że umowę o pracę miałam na czas określony do kwietnia 2020r. Czy mam szansę starać się o przywrócenie mnie do pracy ?

 24. Witam. Dziękuję zaprzydatne informacje! Mam n troche inne pytanie, od jakiego komentu liczy się 21 dni od dowiedzenia się o ciazy? Czy chodzi tu o dowiedzenie się w postaci np. zrobienia testy ciążowego, czy od udzielenie tej informacji przez lekarza na skutek wykonanych badań?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 25. Jestem 4 tygodniu ciąży dowiedziałam się o tym miesiąc po podpisaniu wypowiedzenia , które konczy mi się za 6 tygodni , czy pracodawca może przywrócić mnie do pracy albo przynajmniej przedłużyć umowę??
  Dodam że po zakończeniu wypowiedzeniu będzie dopiero 10 tydzień