Ciąża na wypowiedzeniu. Gorzej być nie mogło?

Dziecko, Prawo
pregnancy-2221950_1920

Z ciążą to zazwyczaj tak jest, że kiedy najbardziej chcemy w niej być, nie wychodzi nam. A gdy tylko przestaniemy z uporem maniaka sikać na każdy test ciążowy w zasięgu naszego wzroku, gdy zaczniemy planować rzeczy, które zupełnie nie sprzyjają powiększeniu rodziny, udaje się. Co w sytuacji kiedy ciąża przytrafia się nam w momencie kiedy chcemy zmienić pracę, albo kiedy praca chce zmienić nas? Dostaje całkiem sporo pytań, o los ciężarnych na które są na okresie wypowiedzenia. Czy prawdziwe będzie twierdzenie nawiązujące do zdjęcia „zaszłam w ciążę na wypowiedzeniu – utopiłam?” 

Impulsem do napisania tego tekstu była wiadomość od Moniki. Za jej zgodą publikuje fragment Naszej korespondencji:

„Życie nie jest sprawiedliwe. Za każdym razem kiedy długie miesiące starań nie przynosiły wymarzonych dwóch kresek, wiedziałam, że życie nie jest sprawiedliwe. A po tym co ostatnio się stało, czuje, że los zaśmiał mi się prosto w twarz. Po pięciu latach nieowocnych starań o dziecko, zdecydowałam się na zmianę pracy. Myślałam o tym co najmniej od trzech lat, ale umowa o pracę na czas nieokreślony, dobre zarobki, i planowanie ciąży tak bardzo idą w parze, że nie miałam odwagi. W końcu dojrzałam do tego, potrzebowałam zmian, złożyłam wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Później miałam zrobić sobie wakacje i na jesień rozglądać się za nową pracą. Tymczasem będę się rozglądać, ale za wyprawką. Tak, jestem w ciąży. Poradzimy sobie z mężem z jednej pensji. Mamy oszczędności, jednak czuje pewną niesprawiedliwość. Nie ukrywam, że chciałabym korzystać z przywilejów, czy mogę jakoś to odkręcić? Czy klamka zapadła?”

Po otrzymaniu tej wiadomości, szczerze mówiąc nie miałam pojęcia jaki będzie dalszy los Moniki. Zwyczajnie podała za mało informacji. A w sytuacji, w jakiej się znalazła decydujące może być każdy dzień.

KOBIETA W CIĄŻY JEST CHRONIONA

1486158221 (1)

Pierwsza i najważniejsza informacja jest taka, że kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem. Prawo pracy przewiduje silną ochronę dla kobiet w ciąży pracujących na podstawie umowy o pracę na czas określony, i czas nieokreślony. Ale czy ochrona działa podczas okresu wypowiedzenia??

Wypowiedzenie daje pracodawca

W sytuacji, kiedy to „praca chce nas zmienić”, jest najbezpieczniej. Kobieta jest chroniona zarówno:

 • w przypadku kiedy w dniu otrzymania wypowiedzenia była w ciąży, a nie wiedziała o tym fakcie
 • w sytuacji kiedy zaszła w ciążę, w czasie trwania okresu wypowiedzenia, przed rozwiązaniem umowy o pracę
 • gdy dowiedziała się o ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę, ale zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia

Powołujemy się na kodeks pracy Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.Kobieta otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę.

Co robić, kiedy spotka nas powyższa sytuacja?

1. Złożyć wniosek u pracodawcy z informacją o ciąży, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ciążę.

2. W razie gdy pracodawca nie wyrazi zgody na przywrócenie do pracy, na złożenie pozwu do Sądu jest termin 21 dni – liczony od  momentu w którym kobieta dowiedziała się o ciąży. (wynika to z Art. 264. kodeksu pracy § 1. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.)

 Kobieta składa wypowiedzenie

Tutaj musimy rozróżnić trzy sytuacje. Jest to szalenie istotne, a niestety w internecie krążą błędne informacje, i ktoś może sobie zrobić złudne nadzieje.

 1. Kobieta składa wypowiedzenie i jest w ciąży, o której nie wie
  Korzysta z ochrony!!! Może powołać się na działanie pod wpływem błędu, i wnosić o przywrócenia do pracy.
 2. Kobieta składa wypowiedzenie i jest w ciąży, o której wie
  To, że kobieta jest chroniona w okresie ciąże przed zwolnieniem, nie oznacza, że sama nie może zadecydować inaczej. Kobieta nawet w ciąży ma święte prawo zwolnić się z pracy.
 3. Kobieta składa wypowiedzenie i nie jest w ciąży, zachodzi w ciąże podczas okresu wypowiedzenia
  W tej sytuacji NIE korzysta z ochrony. Podczas składania wypowiedzenia nie była w ciąży, zatem złożyła wypowiedzenie świadomie i nie może powołać się na błąd co do okoliczności, bo błędu nie było. Oczywiście nie wyklucza do dobrej woli pracodawcy, który w każdej chwili może przyąć Nasze odwołanie wypowiedzenia.

GOOGLE kłamie – nie diagnozuj się u wujka Google

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „ciąża na wypowiedzeniu” jednym z pierwszych wyników, jest artykuł, na świetnym portalu INFOR KADRY, z którego często sama korzystam. Niestety tym razem zawiera błąd. Nie wiem dlaczego w tekście tym rozciągnięto ochronę na kobiety, które same składają wypowiedzenie, nie będąc w ciąży, i dopiero na okresie wypowiedzenia w nią zachodzą. Powołali się na orzeczenie Sądu Najwyższego, Wyrok z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95. W Wyroku, jest mowa o przywróceniu do pracy, ale kobiety której to pracodawca wypowiedział umowę o pracę! Tutaj link do wspomnianego tekstu.

Wróćmy do Naszej bohaterki Moniki

Zapewne jesteś ciekawa w której grupie znalazła się Monika. Monika złożyła wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 10 maja 2017 roku. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. O ciąży dowiedziała się 6 czerwca. W ciąże zaszła jeszcze w kwietniu. Nieregularne cykle i zupełny brak nadziei na sukces, uśpiły jej czujność. O tym, że będzie mamą dowiedziała się stosunkowo późno, jednak dzięki temu, mogła powołać się, na błąd przy składaniu wypowiedzenia, i pracodawca bez mrugnięcia okiem przywrócił ją do pracy. Dziś otrzymałam wiadomość, o sukcesie, i zgodę na publikację tekstu. Mamy nadzieję, że tekst będzie pomocny dla innych kobiet w podobnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Witam,
  mam podobną sytuację do pani Moniki. 8.05.2017 złożyłam wypowiedzenie, skuteczne na 31.05.2017. Wizytę lekarską miałam 12.06.2017, byłam wtedy w 7 tygodniu ciąży, którą liczy mi się od 30.04.2017.
  Niestety mój pracodawca odmówił mi przywrócenia do pracy.
  Jakie są moje szanse w sądzie pracy? Zaznaczę, że miałam umowę o pracę na 1/2 etatu, na czas nieokreślony.
  Dziękuję!

  1. Agnieszko, moim zdaniem masz bardzo duże szanse. Jeżeli masz zaświadczenie lekarskie, że od 30 kwietnia 2017 roku jesteś w ciąży,a wypowiedzenie złożyłaś 8.05 nie wiedziałaś o ciąży, działałaś pod wpływem błędu, co do okoliczności.