Ciąża na urlopie wychowawczym – co dalej?

Prawo
park-3089907_1920

Kiedy zaczynamy urlop wychowawczy nasze dziecko ma około 14 miesięcy, idealny czas aby pomyśleć o rodzeństwie ;) Urlop wychowawczy jest najdłuższym z wszystkich znanych mi urlopów (szkoda, że wypoczynkowy nie jest tak długi, chociaż raz w życiu), w każdym razie długi urlop, duże prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w czasie jego trwania. Co wtedy?

Urlop wychowawczy przysługuje tym mamusią, które zatrudnione są na umowę co najmniej 6 miesięcy. Na wiele pytań w związku z urlopem wychowawczym odpowiadam w tekście Wychowawczy od A do Z. Ostatnio dostaję sporo pytań o zajście w ciąże na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy właśnie wychowawczym. Na pierwsze pytanie odpowiedziałam już w tekście Ciąża na urlopie macierzyńskim – co dalej. Czas rozprawić się z wychowawczym.

Czy na urlopie wychowawczym można iść na L4

Nie, nie, nie. Podczas urlopu wychowawczego nie można korzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego. Podczas urlopu wychowawczego nie wykonujemy pracy, a zwolnienie lekarskie stwierdza naszą niezdolność do wykonywania pracy. Zatem skoro pracy nie wykonujemy nasza niezdolność brzydko mówiąc nikogo nie obchodzi. Jest to jedno z częściej zadawanych pytań. Moja odpowiedź przynajmniej jej początek zapewne nie satysfakcjonuje ciężarnych przebywających na wychowawczym. No bo przecież urlop wychowawczy to urlop bezpłatny, a ciąża to spore wydatki, lekarz, usg, badania, witaminy, zachcianki ciążowe (fortunę wydałam na lody i chałwę), nie wspominając o wyprawce.

L4 TAK, ale po powrocie do pracy

Tak jak pisałam, L4 stwierdza niezdolność do pracy, możemy korzystać z niego po powrocie do pracy.

Powrót do pracy z wychowawczego

Kiedy?

Wniosek składamy do pracodawcy w terminie 30 dni przed planowanym terminem powrotu, bądź w każdym czasie za zgodą pracodawcy.

Art. 186(3)Kodeks Pracy

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Jak?

Wniosek oczywiście składamy na piśmie.

WZÓR – wniosek zakończenie urlopu wychowawczego

Miasto, 29 kwietnia 2017 roku

Imię Nazwisko

ul. Ulica 1/1

00-146 Miasto

Pracodawca

Uprzejmie informuję, iż rezygnuje z korzystania z dalszej części przysługującego mi urlopu wychowawczego. Proszę o przywrócenie mnie do pracy z dniem 29 maja 2020 roku.

 

Czy pracodawca może nie przyjąć naszego wniosku?

Nie. Jeżeli złożymy wniosek z uprzedzeniem, pracodawca musi go uwzględnić.

Czy może mi grozić, że otrzymam wypowiedzenie umowy o pracę w dniu powrotu do pracy?

I tak, i nie. Jeżeli złożymy wniosek o powrót do pracy, teoretycznie w dniu powrotu może czekać na nas wypowiedzenie, ale przecież ciąża niesie za sobą przywileje. Nie tylko pierwszeństwo w sklepowej kolejce, ale również ochrona przed zwolnieniem. Podsumowując, nawet jeśli pracodawca chciał na dzień dobry wręczyć zwolnienie, będzie musiało wylądować w koszu na śmieci, tuż obok papierków po chałwie i patyczkach po lodach.

Wracam do pracy 29 maja 2020 roku, kiedy mogę iść na zwolnienie?

Jest to pytanie, na które najczęściej odpowiadam, w wiadomościach prywatnych. Pytacie, kiedy można iść na zwolnienie lekarskie po powrocie z urlopu wychowawczego, na ile dni trzeba wrócić do pracy. Odpowiedź brzmi – nie trzeba wracać do pracy fizycznie na ani pół minuty. Wystarczy, że zwolnienie lekarskie będzie wystawione w naszym przypadku od 29 maja 2020 roku.

Kto będzie płacił pierwsze 33 dni zwolnienia?

Pierwsze 3 3 dni zwolnienia finansuje pracodawca.

Czy można przebywać na urlopie wychowawczym w dniu porodu?

Oczywiście. Nie ma konieczności przerywania urlopu wychowawczego, gdy dowiemy się o kolejnej ciąży. Możemy bez problemu przebywać na tym urlopie do dnia porodu. Po porodzie nabędziemy prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Art. 29. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 1) urodziła dziecko;

Czy ciąża na wychowawczym to dobry pomysł?

Z prawniczego punktu widzenia, jak najbardziej tak :)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Ja mam trochę inne pytanie, ale związane z tematem ciazowo-pracowniczym. Taki przykład: kobieta jest w ciąży termin porodu do październik tego roku, umowa na czas określony do końca roku. Rozumiem, ze po ustaniu umowy zasiłek w wysokości średniej z 12msc wypłaca ZUS. Umowa nie zostaje przedłużona, a kobieta pod koniec rocznego urlopu macierzyńskiego/wychowawczego zachodzi w druga ciążę. Co wtedy? Czy przysługuje jej jakiś zasiłek, co z macierzynskim, czy może iść na l4?