Ciąża na urlopie wychowawczym – co dalej?

Prawo
park-3089907_1920

Kiedy zaczynamy urlop wychowawczy nasze dziecko ma około 14 miesięcy, idealny czas aby pomyśleć o rodzeństwie ;) Urlop wychowawczy jest najdłuższym z wszystkich znanych mi urlopów (szkoda, że wypoczynkowy nie jest tak długi, chociaż raz w życiu), w każdym razie długi urlop, duże prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w czasie jego trwania. Co wtedy?

Urlop wychowawczy przysługuje tym mamusią, które zatrudnione są na umowę co najmniej 6 miesięcy. Na wiele pytań w związku z urlopem wychowawczym odpowiadam w tekście Wychowawczy od A do Z. Ostatnio dostaję sporo pytań o zajście w ciąże na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy właśnie wychowawczym. Na pierwsze pytanie odpowiedziałam już w tekście Ciąża na urlopie macierzyńskim – co dalej. Czas rozprawić się z wychowawczym.

Czy na urlopie wychowawczym można iść na L4

Nie, nie, nie. Podczas urlopu wychowawczego nie można korzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego. Podczas urlopu wychowawczego nie wykonujemy pracy, a zwolnienie lekarskie stwierdza naszą niezdolność do wykonywania pracy. Zatem skoro pracy nie wykonujemy nasza niezdolność brzydko mówiąc nikogo nie obchodzi. Jest to jedno z częściej zadawanych pytań. Moja odpowiedź przynajmniej jej początek zapewne nie satysfakcjonuje ciężarnych przebywających na wychowawczym. No bo przecież urlop wychowawczy to urlop bezpłatny, a ciąża to spore wydatki, lekarz, usg, badania, witaminy, zachcianki ciążowe (fortunę wydałam na lody i chałwę), nie wspominając o wyprawce.

L4 TAK, ale po powrocie do pracy

Tak jak pisałam, L4 stwierdza niezdolność do pracy, możemy korzystać z niego po powrocie do pracy.

Powrót do pracy z wychowawczego

Kiedy?

Wniosek składamy do pracodawcy w terminie 30 dni przed planowanym terminem powrotu, bądź w każdym czasie za zgodą pracodawcy.

Art. 186(3)Kodeks Pracy

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Jak?

Wniosek oczywiście składamy na piśmie.

WZÓR – wniosek zakończenie urlopu wychowawczego

Miasto, 29 kwietnia 2017 roku

Imię Nazwisko

ul. Ulica 1/1

00-146 Miasto

Pracodawca

Uprzejmie informuję, iż rezygnuje z korzystania z dalszej części przysługującego mi urlopu wychowawczego. Proszę o przywrócenie mnie do pracy z dniem 29 maja 2020 roku.

 

Czy pracodawca może nie przyjąć naszego wniosku?

Nie. Jeżeli złożymy wniosek z uprzedzeniem, pracodawca musi go uwzględnić.

Czy może mi grozić, że otrzymam wypowiedzenie umowy o pracę w dniu powrotu do pracy?

I tak, i nie. Jeżeli złożymy wniosek o powrót do pracy, teoretycznie w dniu powrotu może czekać na nas wypowiedzenie, ale przecież ciąża niesie za sobą przywileje. Nie tylko pierwszeństwo w sklepowej kolejce, ale również ochrona przed zwolnieniem. Podsumowując, nawet jeśli pracodawca chciał na dzień dobry wręczyć zwolnienie, będzie musiało wylądować w koszu na śmieci, tuż obok papierków po chałwie i patyczkach po lodach.

Wracam do pracy 29 maja 2020 roku, kiedy mogę iść na zwolnienie?

Jest to pytanie, na które najczęściej odpowiadam, w wiadomościach prywatnych. Pytacie, kiedy można iść na zwolnienie lekarskie po powrocie z urlopu wychowawczego, na ile dni trzeba wrócić do pracy. Odpowiedź brzmi – nie trzeba wracać do pracy fizycznie na ani pół minuty. Wystarczy, że zwolnienie lekarskie będzie wystawione w naszym przypadku od 29 maja 2020 roku.

Kto będzie płacił pierwsze 33 dni zwolnienia?

Pierwsze 3 3 dni zwolnienia finansuje pracodawca.

Czy można przebywać na urlopie wychowawczym w dniu porodu?

Oczywiście. Nie ma konieczności przerywania urlopu wychowawczego, gdy dowiemy się o kolejnej ciąży. Możemy bez problemu przebywać na tym urlopie do dnia porodu. Po porodzie nabędziemy prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Art. 29. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: 1) urodziła dziecko;

Czy ciąża na wychowawczym to dobry pomysł?

Z prawniczego punktu widzenia, jak najbardziej tak :)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Ja mam trochę inne pytanie, ale związane z tematem ciazowo-pracowniczym. Taki przykład: kobieta jest w ciąży termin porodu do październik tego roku, umowa na czas określony do końca roku. Rozumiem, ze po ustaniu umowy zasiłek w wysokości średniej z 12msc wypłaca ZUS. Umowa nie zostaje przedłużona, a kobieta pod koniec rocznego urlopu macierzyńskiego/wychowawczego zachodzi w druga ciążę. Co wtedy? Czy przysługuje jej jakiś zasiłek, co z macierzynskim, czy może iść na l4?

    1. Tak, umowa ulega rozwiązaniu z końcem roku, i po urlopie macierzyńskim nie ma moim zdaniem podstawy by iść na zwolnienie lekarskie bo nie ma stosunku pracy. Przysługuje tzw kosiniakowe po porodzie czyli 1000 zł przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka.

  2. Bardzo pomocny artykuł. Chce się jednak upewnić. Czy przerywając urlop wychowawczy, w dniu, w którym powinnam przyjść do pracy przynoszę L4 i nie muszę przepracować ani jednego dnia?