Ciąża na urlopie macierzyńskim – co dalej?

Dziecko, Prawo
pregnant-690735_1280

Oznacza to na pewno jedno – małą różnicę wieku pomiędzy dziećmi. I chociaż mała różnica wieku to myśl, która krąży Ci po głowie, i jednocześnie raduje, martwi, i straszy, zapewne kiełkują też wątpliwości natury formalnej. Jak wygląda Twoja sytuacja prawna? Jakie masz przywileje? Jakie prawa? Początkowo planowałam w tekście opisać wszystkie możliwe sytuacje, jednak kiedy zaczęłam pisać okazało się, że jest to temat rzeka. W związku z czym podzieliłam wpis na kilka części. Dziś część pierwsza – Ciąża na urlopie macierzyńskim, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony Twoja sytuacja jest zdecydowanie najlepsza. Korzystasz z szeregu praw, o których pisałam między innymi tutaj, ponadto wracając do pracy masz dwa asy, pierwszy to przywilej pracowania godzinę krócej, następny to ochrona przed zwolnieniem przez dwanaście miesięcy. 

Jednak co w sytuacji, gdy nie zdążyłaś jeszcze wróciłaś do pracy po pierwszej ciąży i porodzie, a na teście ciążowym znów pojawiły się dwie kreski? Co robić?

Możesz przerwać urlop macierzyński wrócić do pracy, a w razie niedyspozycji zdrowotnej skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Urlop potocznie zwany „macierzyńskim” to tak na prawdę dwa urlopy. Po pierwsze – urlop macierzyński, zasadniczo pierwsze 20 tygodni Twojego urlopu. Trwa 20 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka) 31 tygodni (przy bliźniakach), kończąc na 37 tygodniach przy pięcioraczkach i większej ilości.

Art. 180 kodeksu pracy
§ 4. Pracownica,po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:  1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko; 2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Art 180 kodeksu pracy
§ 8. Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy.

Musisz przebywać na urlopie macierzyńskim przez 14 tygodni. Jeżeli w tym czasie zajdziesz w kolejną ciąże, to po 14 tygodniach możesz wrócić to pracy wysyłając na urlop tatę dziecka. Jeżeli „nie czujesz się na siłach” pracować, zdrowie Ci na to nie pozwala, możesz skorzystać z L4.

Korzyści: Możecie razem przebywać w domu, Ty na L4, a ojciec dziecka na urlopie „tacierzyńskim”. Twoje ciążowe L4 płatne jest w 100%, urlop tatusia w 80%, bądź 100 %.

Po drugie – urlop rodzicielski, długość urlopu rodzicielskiego uzależniona jest tak jak długość urlopu macierzyńskiego od ilości urodzonych dzieci. Urlop może trwać, 32 bądź 34 tygodnie. Urlop ten może być wykorzystany w częściach. Oznacza to, że możesz korzystać z niego do końca roku kalendarzowego w którym Twoja pociecha skończy 6 lat. Może być on wykorzystany zarówno przez matkę i ojca dziecka

Art. 1821c. kodeksu pracy
§ 1. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Art. 1821d. kodeksu pracy
§ 3. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Pierwsze 16 tygodni urlopu musi zostać wykorzystane w „ciągu”, po urlopie macierzyńskim. Następne tygodnie możemy wykorzystać dowolnie. Jeżeli dowiedziałaś się o ciąży na urlopie rodzicielskim, wykorzystaj 16 tygodni urlopu, po czym wróć do pracy, (jeżeli zdrowie nie dopisuje, możesz skorzystać z L4), a pozostałą część urlopu możesz wykorzystać, do końca roku kalendarzowego kiedy Twoje pierwsze dziecko skończy 6 lat.

Korzyści: Możesz zostawić sporą część urlopu rodzicielskiego „na później”, np na pierwsze chwile w przedszkolu, szkole, a w trakcie drugiej ciąży skorzystać, ze zwolnienia lekarskiego.

Wykorzystać urlop macierzyński, rodzicielski, po czym wrócić do pracy.

To rozwiązanie pozwoli Ci spędzić z pierwszym dzieckiem rok, po czym wrócisz do pracy, aby za chwilę znów, korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Oczywiście, po powrocie do pracy możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Korzyści: Wykorzystujesz cały urlop przysługujący Ci na pierwsze dziecko, bez „kombinowania”. Urlop jest w całości płatny.

Wykorzystać urlop macierzyński, rodzicielski i przejść na urlop wychowawczy.

Po rocznym pobycie w domu z dzieckiem, nie musisz wracać do pracy. Możesz wybrać zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie skorzystać z urlopu wychowawczego. Pamiętaj jednak, że urlop wychowawczy jest co do zasady urlopem bezpłatnym. Na urlopie wychowawczym nie możesz skorzystać, ze zwolnienia lekarskiego. Gdy urodzisz kolejne dziecko przebywając na urlopie wychowawczym nabędziesz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Po porodzie, będziesz w dalszym ciągu przebywać na urlopie wychowawczym, jednak pobierać będziesz zasiłek macierzyński.

Art. 186. kodeksu pracy
§ 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
§ 2. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy.

Minusy: Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Dla wielu mam to najlepsze rozwiązanie, pozwalające załatwić (choć to chyba nie najlepsze słowo) za jednym razem. Warto wiedzieć, jak to rozwiązać pod względem prawnym

 2. Witam,
  Bardzo podoba mi się Pani wpis ;) mam jednak pare pytań aby miec w pełni jasna sytuacje i nie popełnić żadnego głupstwa ;)
  Jestem zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony. Do dnia 9 lutego 2017 roku przebywam na urlopie macierzyńsko-wychowawczym płatnym 80%, wlasnie dowiedziałam sie, ze zaszłam w druga ciąże. Czy najkorzystniejsza opcja dla mnie bedzie wysłanie do firmy wniosku o przerwanie urlopu i od razu przekazanie L4, aby otrzymywać 100% pensji, czy jest potrzeba powrotu do pracy na chociaz jeden dzien? Czy jeśli przerwę teraz swój urlop wychowawczy to czy zaległa cześć bede mogła wykorzystać po skończeniu kolejnego urlopu macierzyńskiego?
  Pozdrawiam

  1. Witam :) W Pani sytuacji najbardziej opłacalne byłoby przerwanie urlopu rodzicielskiego po 16 tygodniach (16 tygodni musi być wykorzystane w ciągu) złożyć wniosek o powrót do pracy w konkretnej dacie i od tej daty może Pani mieć L4. Nie musi Pani przyjść do pracy, wystarczy że dostarczy Pani L4. Pozostałą część urlopu może Pani wykorzystać po drugim urlopie macierzyńskim. :) Proszę sprawdzić maila :)

 3. Witam. Więc tak. Córka jest z 25.07.2016.Ja obecnie jestem na urlopie macierzyńskim 80%.Jestem w kolejnej ciąży. Umowę o pracę mam do 2018.03.Co dalej robić by było dobrze i wykorzystać pełne świadczenia przerwać urlop i donieść L4. Pozdrawiam

  1. Witam, kiedy rodzi Pani 2 dziecko? W Pani sytuacji umowa jest terminowa, nie wiem czy jest sens rezygnować z macierzyńskiego wcześniej i przechodzić od razu na l4. Może Pani wykorzystać urlop macierzyński do końca, następnie w dniu powrotu do pracy, jeżeli nie będzie Pani na siłach wrócić do pracy dostarczyć L4, i po urodzeniu iść na macierzyński podczas którego umowa o pracę się skończy (ale zasiłek będzie wypłacać ZUS przez rok). Pozdrawiam :)

 4. Witam,
  Po przeczytaniu artykułu mam mętlik w głowie, a to dlatego, że dostałam informacje od kadrowej, że nie ma możliwości zrezygnowania z urlopu i przejścia na chorobowe. Moja sytuacja jest taka, że jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do dnia 14 lipca 2017 roku przebywam na urlopie macierzyńsko-wychowawczym płatnym 80%. Zaszłam w drugą ciążę. Czy mam jakiś wybór? Która opcja będzie dla mnie najkorzystniejsza? Kto w tej sytuacji jest płatnikiem za pierwszy miesiąc L4 ZUS czy pracodawca?

  1. Witam,

   oczywiście, że jest możliwość zrezygnowania z urlopu rodzicielskiego. Przy umowie o pracę, zawsze pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, w danym roku płaci pracodawca, dopiero później wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.

 5. Jestem na rocznym urlopie macierzyńskim i zaszła w drugą ciążę. Umowę mam na czas określony ( umowa skończyła się w czasie trwania urlopu macierzyńskiego ) po upływie urlopu wracam do pracy jednak nie wiem na jaki okres dostanę umowę. Jeśli dostanę umowę na okres np. 6 miesięcy i w tym okresie pójdę na zwolnienie to czy po porodzie będzie należał mi się urlop macierzyński, jeśli pracodawca przedłuży mi umowę jedynie do czasu porodu.

 6. Witam,
  Slędzę Pani blog od kiedy jestem w ciąży! Jestm moim ulubionym:) Nigdy jednak nie komentowałam ani nie zadawałam pytań…cóż do tej pory :) Jestem na rocznym urlopie macierzyńskim i zaszłam w drugą ciążę. Umowę mam na czas nieokreślony. Urlop kończy się z dniem 09.03.2017. Czy moge tego samego dnia przynieść pracodawcy L4 czy muszę wrócić do pracy na jakiś określony czas?

 7. Witam, trafiłam tu przypadkiem co bardzo mnie cieszy :-) Mam pytanie odnośnie swojej sytuacji. Jestem na urlopie wypoczynkowym po macierzynskim. Złożyłam już wniosek o wychowawczy. Dziś zrobiłam test, najprawdopodobniej jestem w drugiej ciąży. Jeśli lekarz potwierdzi moje przypuszczenia, to co powinnam zrobić? Urlop kończę 21 marca a od 22 miałam korzystać z wychowawczego.Umowę mam na czas nieokreślony. Czy ewentualnie wszystko mogę załatwić droga listowa?

 8. Witam ;) Mam pytania, mam umowę na czas określony do 31 sierpnia 2017, obecnie do 15 czerwca jestem na urlopie macierzyńskim. Jestem w drugiej ciąży i do tego w maju sie przeprowadzam do innego miasta. Zanim zaszłam w ciąże chciałam złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Moje pytanie czy mogę isc na L4 zmieniając miejsce zamieszkania? Pozdrawiam

  1. Jaonno, gratuluje ciąży :)Oczywiście możesz iść na L4, miejsce zamieszkania nie ma nic do rzeczy. Po prostu podasz nowy adres do druku zwolnienia (taki pod którym faktycznie przebywasz w razie kontroli) i tyle :)

 9. Witam, jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony obecnie jestem na urlopie macierzyńsko – rodzicielskim okazało się ze jestem w ciąży czy składając wniosek o rezygnację z urlopu po 16 tygodniach pracodawca może mi odmówić? i z jakiego okresu będzie naliczana wypłata na L4 czy z przed pójścia na L4 przy pierwszej ciąży? Dziękuje za rozwianie wątpliwości

 10. Witam,
  Bardzo podoba mi sie blog. Umowe mam na czas nie okreslony, przebywałam na urlopie macierzynskim do 04.04.2017r. teraz jestem na urlopie zaleglym do 29.05.17r. okazalo sie ze jestem w drugiej ciazy. Mam z tego tytulu pytanie. Czy moge odrazu 29.05.17r dac pracodawcy zwolnienie lekarskie.? Czy raczej musze wrócić na chociaż jeden dzień do pracy? pozdrawiam

  1. Nie trzeba wracać do pracy, wystarczy dostarczyć l4 :) jeśli przebywasz na urlopie wypoczynkowym, możesz go też przerwać przynosząc L4.

 11. Witam :) a ja mam pytanie apropo drugiej ciąży w okresie trwania urlopu macierzyńskiego a umowy na czas określony. Czy jest gdzie o tym wpis lub czy planuje Pani? :)

 12. Witam jestem na macierzyńskim i właśnie pokazały sie 2 kreski na teście.. czy mogę przerwa ć urlop macierzyński i zamiast wracać na 1 dzień do pracy pójść na urlop wypoczynkowy jedno dniowy i dopiero dać L4? mam taki charakter pracy, że nie mam po co wracać na 1 dzień :(

 13. Dzien Dobry Pani Olu :) kilkuktornie przeczytalam Pani wpis, ale mam pare pytan. Przede wszystkim wyczytalam ze urlop macierzynski trwa 26dni a nie 20? Czy sie myle? Jestem na urlopie macierzynskim z zadeklarowana platnoscia 80% od 02/11/2016. Zaszlam w ciaze, termin porodu na 26/11/2017. Aktualnie jezeli dobrze licze, mam 24 tygodnie za soba. Kiedy moge przejsc na L4? Czy moge juz teraz a Tate wyslac na tacierzynski? Czy musze jako mama jeszcze siedziec 16 tygodni na rodzicielskim? Jestem ba umowie o prace na czas nieokreslony.

 14. Witam. Super artykuł, ja mam rowniez pytanie. Do wrzesnia 2017 przebywam na urlopie macierzynskim platnym 80%. Chcialabym zajsc w kolejna ciaze, tak zeby miedzy dziecmi byla roznica 2 lat. Co zrobic, zeby drugie l4 ciazowe bylo platne 100%. Musze wrocic do pracy chociaz na jeden dzien. Czy jesli zsjse w ciaze po macierzynskim, odbierajac zalegly urlop i jesli po macierzynskim przedstawie l4 ciazowe, czy bedzie to wtedy platne 100%?

  1. Mileno, L4 ciążowe ZAWSZE jest płatne 100%, więc poza zajściem w ciąże nic więcej nie trzeba robić ;) Nie trzeba wracać fizycznie do pracy na ani jeden dzień.

   1. Ok ale jest 100% czego jest płatne ? Wynagrodzenia z umowy o prace czy średniej z 12 miesięcy gdzie to 80 % umowy

 15. Witam
  Prosze o radę jestem w tej chwili na urlopie macierzyński i rodzicielskim do 2czerwca 2017 jednocześnie czyli 80% staramy się z mezem o drugie dziecko ale narazie nam nie wychodzi umowe mam na czas nieokreślony co gdybym nie zaszla w ciążę do konca tego urlopu zrobic a gdybym sie udalo również co bylo by najlepsze wyjscie.

 16. Witam, moje pytanie bardziej dotyczy kwestii finansowych niż samego przechodzenia na L4. Pod koniec urlopu macierzyńskiego zaszłam w drugą ciążę, pracodawca dowiedział się o tym już po moim powrocie do pracy. Chcę pracować tak długo jak pozwoli mi na to zdrowie. Moje pytanie dotyczy średniej liczonej do L4, na które pewnie z którymś momencie się zdecyduję. ZUS będzie liczył ostatnie 12 miesięcy łącznie z okresem urlopu macierzyńskiego pierwszej ciąży w którym płacone miałam 80% wynagrodzenia (jestem na umowie na czas nieokreślony)? Jeśli tak to z góry muszę się nastawić, że to 100% wynagrodzenia będzie jednak niższe niż w przypadku pierwszej ciąży? Będę wdzięczna za odpowiedź bo nigdzie nie mogę tego doczytać.

  1. Tez szukam odpowiedzi na to pytanie i również jaj jest płatny urlop macierzyński bo jeśli znów 80% z l4 (które liczone jest ze średniej z 12 mc czyli 80% podstawy wynagrodzenia) to tak na prawdę wyjdzie urlop płatny 60 %

 17. Bardzo ciekawy artykuł. A jak wygląda inna kwestia co gdy kobieta jest na urlopie macierzyńskim, lecz pobiera zasiłek macierzyński już przez ZUS – umowa o pracę skończyła się na początku urlopu, a w między czasie zajdzie w drugą ciąże co wtedy z chorobowym i ewentualną wypłatą świadczenia z tego powodu?

 18. Witam mam nadzieje ze zerkasz tu jeszcze na komentarze.
  CHyba mam bardziej skomplikowana sytuacje niz wszyscy.
  Jestem na urlopie rodzicielskim ,lacze go z praca na 1/2 etatu.. zaszlam ponownie w ciaze, i zamierzam przerwac urlop rodzicielski i pojsc na L4. Pytanie jest nastepujace: jak nalicza mi nowe L4 i zasilek macierzynski? Bedzie taki jak wczesniej? Bedzie na nowo przeliczony w zwiazku z tym ze pracowalam pol roku na 1/2 etatu laczac rodzicielski z praca? co zrobic by byl na nowo przeliczony zasilek ( mialam podwyzke w miedzyczasie) wrocic do pracy na 3 miesiace? Wrocic na miesiac? Wrocic na 1 dzien? Czy w ogole nie trzeba wracac tylko po rezygnacji od razu L4? BO juz slyszalam wiele opcji i nie wiem komu wierzyc.

 19. Witam. Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Maluszek ma 8 miesięcy i zaszlam w drugą ciążę. Umowę mam na czas nieokreślony lecz firma jest obecnie zawieszona. Czy mogę śmiało wysłać do szefa L4 i wtedy Zus będzie mi wyplacal świadczenia?

 20. Witam,
  obecnie jestem na macierzynskim z ZUS i jestem w kolejnej ciazy co z zasilkiem w takiej sytuacji?? Czy strace swiadczenie zy zostanie one przedluzone ??

 21. A ja mam pytanko nawiązujące ale troszkę z innej beczki . Jestem zatrudniona na umowę o prace i moja postawa to 3300 brutto , na chwile obecna jestem na rocznym macierzyńskim i uzyskuje 80% tej kwoty czyli ok 1850 na rękę . W sierpniu kończy mi sie macierzyńskie a jestem w ciazy , gdybym przeszła na l 4 to jaka kwota bedzie mi sie przysługiwać ? 100 % z umowy o prace czy te 80 % które mam na macierzyńskim ? I pózniej analogicznie na kolejnym macierzyńskim ? Pozdrawiam

 22. Witam, jestem na urlopie macierzyńskim płatnym 80% wynagrodzenia do dnia 20.06.2017. Okazało się że jestem w ciąży i dziś czyli 16.06.2017 dostałam zwolnienie lekarskie. Proszę o informację czy to zwolnienie moge dostarczyc pracodawcy i umowic sie tak ze bedzie liczone dopiero od 21.06.2017?czy jest ono nieaktualne i bede musiała jechac po nowe ktore bedzie wystawione od dnia 21.06.2017 (od dnia zakończenia macuerzyńskiego)?co zrobic z tym zwolnieniem, jakoś anulować? Dziekuje i pozdrawiam

 23. Witam,
  8 wrzesnia 2016 urodzilam syna.Zdecydowałam sie na roczny urlop macierzynski (20tyg macierzynski plus rodzicielski 32 tyg) płatny 80% Powinnam na nim przebywac do 6 wrzesnia 2017r. Obecnie jestem w ciązy. Chcialabym przejsc z urlopu na L4 Jestem zatrudniona na umowę o prace na czas nieokreślony Jakie dokumenty w takim przypadku powinnam złożyc do pracodawcy a jakie do zusu. Obowiązują mnie jakies terminy związane ze skladaniem ewentualnych pism? Rozmumiem ze do pracy wracac nie musze zeby przejsc na L4?
  Z gory dziękuje za odpowiedz

 24. Witaj:) bardzo prosze o pomoc bo juz sama niewiem…jestem na macierzynskim(80%) do 5 wrzesnia ale jestem juz w drugiej ciazy i dalam L4 dla pracodawcy a on powiedzial ze muszw zlozyc rezygnacje z macierzynskiego. Czy to prawda i gdzie ta rezygnacje musze zlozyc? Chcialam po prostu juz dostawac wyplate100%. A co z tym L4 jest nie aktualne czy musze oddac lekarzowi bo pracodawca powiedzial ze niepotrzebnie bralam zwolnienie…juz sama niewiem co dalej

  1. Tak to prawda. Przebywając na urlopie macierzyńskim nie wykonujesz pracy, a zwolnienie lekarskie jest wystawiane wtedy, kiedy nie możemy wykonywać pracy ze względów zdrowotnych. Pracodawca ma rację. To L4, które masz wystawione, nie będzie po prostu płatne. Rezygnację z urlopu rodzicielskiego musisz złożyć u swojego pracodawcy.
   Na podstawie art. 179(1). Kodeksu pracy:
   § 4.
   1) rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;

   Zatem musisz złożyć wniosek co najmniej na 21 dni przed powrotem do pracy. Zatem jeżeli złożysz go jutro to jest 24 lipca, do pracy wrócisz najwcześniej 16 sierpnia. Wtedy będziesz mogła dostarczyć l4.