Bilans dwulatka – czy jest obowiązkowy?

Dziecko, Prawo
Cute little girl doctor checking patient's denture.

Dwa dni po 2 urodzinach, pomaszerowałyśmy z córcią do przychodni, zrobić bilans dwulatka. Taka oczywistość dla mnie, bo chociaż nie lubię chodzić do lekarzy, cieszę się, że raz na jakiś czas ktoś fachowym okiem spojrzy na moje dziecko. Na bilansie było bardzo miło i sympatycznie, 90 centymetrów szczęścia było bardzo dzielne. Nie obyło się bez dyplomu i słynnej naklejki – dzielny pacjent. Zdziwiły mnie jednak słowa lekarki, że jesteśmy jednymi z tych rodziców, którym nie trzeba wysyłać pięciu wezwań, aby łaskawie przyszli. Zaczęłam się zastanawiać, czy bilans jest obowiązkiem czy dobrą wolą rodziców?

Jak u nas wyglądał bilans?

W gabinecie spędziłyśmy ok. pół godziny. Córcia została zważona, zmierzona, zostało przeprowadzone badanie wzroku, słuchu, sprawdzony został stan uzębienia i jamy ustnej, Pani doktor sprawdziła wyniki badań krwi i moczu, przyjrzała się postawie córki i temu jak stawia stopy, córcia została osłuchana. Ponadto przeprowadzona została również krótka ankieta dotycząca rozwoju dziecka (czy łączy słowa w zdania, czy korzysta z nocnika, potrafi samodzielnie jeść, czy biega, skacze). Jednym słowem – nic strasznego.

Bilans – wartościowe badanie czy strata czasu?

Z mojego punktu widzenia nie był to czas stracony. Ani ja, ani mój mąż lekarzami nie jesteśmy, lepiej mi ze świadomością, że ktoś spojrzał na córkę fachowym okiem. Tym bardziej, że ostatni raz u lekarza byłyśmy jakieś pół roku wcześniej na szczepieniu. A pół roku przy dwulatku to 1/4 długości jej życia, czyli długo. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a na rzetelnie przeprowadzonym bilansie, z łatwością można wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Bilans prawo czy obowiązek?

Art. 15. Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

1. Świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób.

Każde dziecko, które jest polskim obywatelem, bez względu na ubezpieczenie zdrowotne rodziców, ma prawo korzystać z darmowych bilansów zdrowia. Jest to zagwarantowane ustawowo.

Nasze prawo, obowiązek lekarza

Mamy prawo korzystać z badań profilaktycznych zwanych bilansami. Jednak jest to tylko i wyłącznie nasza dobra wola, że zaciągniemy naszego dwulatka do przychodni. Obowiązek nie wynika wprost z przepisów. Ustawodawca nie przewiduje żadnej kary dla tych, którzy z jakiegokolwiek powodu nie wybiorą się do przychodni. A wiadomo jeżeli nad Polakiem nie wisi kara finansowa, mandat, wpis do akt, bądź jakakolwiek inna nieprzyjemność, nie jest bardzo zdyscyplinowany. Wszystkie wezwania, które otrzymujemy z przychodni, teoretycznie można ignorować. Nikt nie może nas zaciągnąć na bilans siłą. Chociaż powinny to zrobić wyrzuty sumienia. Nie chcesz nie idź. Niestety.

Pediatra ma obowiązek wykonać rzetelnie badanie

Tutaj nie ma miejsca na dowolność. Psim obowiązkiem lekarza jest wykonanie rzetelnego bilansu. A za teksty w stylu „Zdrowe dziecko pani przyprowadza”, czy „wagi Pani w domu nie ma?” od razu zmienia się lekarza i pisze się skargę do Izby Lekarskiej.  (Niestety, teksty z życia wzięte).

Jeżeli spotka Cię taka sytuacja, pamiętaj o swoich prawach. Aby ujednolicić badania w całym kraju, zostało wydane rozporządzenie, które w sposób szczegółowy opisuje jak powinny one wyglądać. Ponadto lekarze pediatrzy powinni mieć w gabinecie specjalne karty bilansowe, aby niczego nie pominąć.

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Część I
1.Świadczenia gwarantowane lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują:
5)badania bilansowe, w tym badania przesiewowe, realizowane w warunkach określonych w części III;

W Rozporządzeniu jest szczegółowo opisane jaki jest zakres badań lekarskich.Profilaktyczne badanie lekarskie w wieku dwóch lat (bilans zdrowia) obejmuje:

1) badanie lekarskie podmiotowe i przedmiotowe, ze szczególnym uwzględnieniem tempa rozwoju fizycznego (pomiary: masy i długości ciała), w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI), i psychomotorycznego oraz przebytych schorzeń;

2) ocenę wykonania szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień;

3) ocenę obecności czynników ryzyka uszkodzenia słuchu;

4) przeprowadzenie testu rozwoju reakcji słuchowych oraz ocenę rozwoju mowy;

5) test Hirschberga w kierunku wykrywania zeza;

6) pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Trochę motywacji

Aby zagwarantować dużo większą frekwencję na bilansach, wystarczyłoby wprowadzić dwa zapisy:

 1. Bez przeprowadzonych o czasie bilansów dziecko nie ma prawa korzystać z państwowych żłobków, przedszkoli.
 2. Wszystkie świadczenia pieniężne, zasiłki, zapomogi, dotacje i oczywiście 500+ uzależnione są od wykonania bilansów o czasie.

Niby proste rozwiązanie, jednak niestety nasz ustawodawca nie tworzy prawa w taki sposób, że aby coś dostać, coś trzeba dać od siebie. A szkoda, bo jestem wielkim zwolennikiem takich rozwiązań.

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Jak idziesz z chorym do lekarza to lekarz zajmuje się dzieckiem pod innym kątem . Nie przygląda się czy maluch ma zeza , czy może krzywo stawia nóżki . Znam lekarzy , którzy mają dzieci z wadą postawy , bo sami je oceniają zamiast iść na bilans. Więc nie marudź , że się znasz , d. w troki i do przychodni .

  2. Jestem przeciwnikiem, jesli dziecko jest zdrowe, dobrze sie rozwija to nie ma potrzeby biegania po lekarzach poz gdyz mozna tylko zafundowac dziecku infekcje, wirusa czy inne cholerstwo skaczace z fartucha pani doktor. Ty jesteś rodzicem i to ty powinnas byc zainteresowana jego stanem zdrowia, wylapywaniem odchylen itp. A nie jakis lekarzyna, ktory widzi twoje dziecko przez 5 minut. Sa rodzice, ktorzy lubia byc stalymi pacjentami, ladowac w dziecko antybiotyki jak cukierki, szczepionki jakich tylko nie wymysla i patrzec na jego nie naturalny rozwoj nadgorliwym okiem hipohondryka.

 1. Mimo ,ze szczepie dziecko i uczeszczam na bilanse jestem wielkim przeciwnikiem przymusu . Przymus rodzi patologie . Np mam prawo wykonac bilans miedzy 24 a 27mc zycia dziecka. N8e bede sie ladowac teraz do przycjodni w srodku sezonu grypowo ospowego żeby przyjsc i zlapac jakies świństwo bo sorry ale klockow obsmarkanych raczej pielengniarki nie dezynfekuja.

 2. My po bilansie, Pani lekarka tylko oplukala ręce i zajrzała paluch ami mojemu dziecku do buzi i zębów bez rękawiczek. Teraz moje dziecko ma jakieś afty w buzi, dzień po bilansie więc na 100 procent przez to. Niestety nie warto chodzić do lekarza bo lekarze nie myja dokładnie rąk i nie zakładają rękawiczek a człowiek nie zawsze zdąży zareagować.

 3. Szczepiłam dziecko do czasu wystąpienia NOPu.I nikt ani nic nie zmusi mnie abym ponownie poddala dziecko temu procederowi. Duzo czytam literatury fachowej o różnym punckie widzenia,polskiej jak i zagranicznej. Zatem nie dla przymusu.Bilans owszem,tyle ze absolutnie nie pod rygorem,Chodzimy do lekarza regularnie i badamy dziecko pod róznym katęm,szczepienia się kłaniają.Przymus rodzi patologie,ot co.

 4. Myślę, że jest Pani bardzo krótko wzroczna. Niestety stwierdzenie „że nad Polakiem jeśli nie wisi kara grzywny itd, to nic nie zrobi”. To już Panią zdyskwalifikowało jako racjonalnie myslacego człowieka. Strasznie mi Pani żal. Myśli Pani, że bilans wszystko załatwi. Hahaha – dobry żart. Sieje Pani ferment swoimi dziwnymi wypocinami. Ogromne rozczarowanie.

 5. Prawda jest taka , że dzięki koronawirusowi wykształciła się kolejna grupa nierobów którą musimy utrzymywać myślę tu o lekarzach rodzinnych w tym pediatrach którzy okopali się w swoich gabinetach i z wielką łaską udzielają tylko porad telefonicznych , Twierdzą ,że bilansów dwulatka się nie wykonuje i jest to w chwili obecnej jest to niemożliwe , natomiast bardzo chętnie przyjmują prywatnie i z tym nie mają żadnego problemu!

  1. Dzisiaj pan doktor stwierdził że bilansu dwulatka nie zrobi ponieważ koronawirus na to nie pozwala. A skąd ja mam wiedzieć jak się dziecko rozwija? Może coś się dzieje? Oby nie… stwierdził że bilansu może być przeprowadzony po pandemii.Czyli nikt nie wie kiedy.moze miesiąc może rok A może 5 lat.A co jeśli się dzieje coś niepokojącego? To za co my płacimy?Niech państwo nie pobiera składek to ja pójdę prywatnie!!! Już całkiem się w głowach poprzewracało!!!!