4 tysiące złotych zasiłku, czyli wszystko o programie 4000 plus

Dziecko, Prawo
money-367973_1920

Wpis to encyklopedia wiedzy o rządowym programie 4000 PLUS. Wszystko co musisz wiedzieć o Ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Komu należą się pieniądze? Co należy zrobić, aby je otrzymać? Gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek? 

Dla prawnika przy interpretacji ustawy, bardzo ważnym elementem są intencje, jakie przyświecały temu kto prawo wymyślał. W tym przypadku nie były one czyste. Pisałam o tym, w tekście o noworocznych postanowieniach ustawodawcy – 3 noworoczne zmiany w prawie, o których powinien wiedzieć każdy rodzic.

W każdym razie, zawsze stoję na stanowisku, że jeżeli jest jakieś prawo, trzeba z niego bezwzględnie korzystać. Państwo zdecydowanie częściej nam zabiera niż daje, zatem jeżeli coś daje trzeba brać. Kwota zasiłku nie jest duża, biorąc pod uwagę ile pieniędzy potrzeba w takiej sytuacji. Jednak lepszy rydz, niż nic!

Jaka kwota świadczenia?

Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych.

Kwota ta jest:

 • wolna od podatku
 • nie podlega egzekucji komorniczej
 • nie podlega egzekucji administracyjnej
 • nie wlicza się do dochodu

Jakie dzieci dostaną pieniądze?

 • ciężko i nieodwracalnie upośledzone
 • nieuleczalnie chore na chorobę, zagrażającą życiu
 • których choroby POWSTAŁY w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
 • stwierdzone są w ZAŚWIADCZENIU uprawnionego lekarza
 • urodzone przez kobietę, która była pod opieką ginekologa przez całą ciąże, do porodu (pierwsza wizyta najpóźniej w 10 tygodniu ciąży)

Kto może wystąpić o świadczenie?

O świadczenie może się ubiegać:

 • ojciec
 • matka
 • opiekun prawny
 • opiekun faktyczny
 • BEZ względu na dochód

Jaki jest termin na złożenie wniosku?

Wniosek należy złożyć, w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. 

Co z dziećmi urodzonymi w 2016 roku?

Mogą otrzymać świadczenie. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Jeżeli dziecko urodziło się 10 lutego 2016 roku, mamy czas na złożenie wniosku do 10 lutego 2017 roku. Jeżeli dziecko urodziło się 1 maja 206 roku, termin jest do 2 maja 2017 roku. (Gdy termin wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, mija dnia następnego) Wniosek złożony po terminie pozostanie bez rozpoznania.

Co z dziećmi urodzonymi w 2016 roku, które zmarły

W Ustawie jest wskazane, że zasiłek przysługuje „Z tytułu urodzenia się żywego dziecka…”. Jeżeli dziecko urodziło się żywe, i zmarło, nie widzę przeszkód, aby ubiegać się o zasiłek. Warunkiem jest złożenie wniosku, w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Jak wygląda wniosek?

Minister Zdrowia, z końcem roku wydał rozporządzenie w którym określił wzór wniosku. Wniosek jest bardzo prosty, na pierwszej stronie podajemy dane osoby która ubiega się o zasiłek, a na drugiej stronie dane dziecka na które ma on być przyznany.

Do wniosku dołączamy dwa załączniki

1) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka

2) zaświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką ginekologa od 10 tygodnia ciąży.

WZÓR WNIOSKU PDF POBIERZ 

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO JEDNORAZOWEGO ŚWIADCZENIA Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA, U KTÓREGO ZDIAGNOZOWANO CIĘŻKIE I NIEODWRACALNE UPOŚLEDZENIE ALBO NIEULECZALNĄ CHOROBĘ ZAGRAŻAJĄCĄ ŻYCIU, KTÓRE POWSTAŁY W PRENATALNYM OKRESIE ROZWOJU DZIECKA LUB W CZASIE PORODU

Gdzie składamy wniosek?

Organem właściwym do rozpoznania sprawy jest odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Wnioski składamy w Urzędzie Miasta, Urzędzie Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

Podstawa prawna – Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku, o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” – przeczytaj cały tekst ustawy

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Ehhh…mam mieszane uczucia…Z jednej strony dobrze, że jest takie wsparcie dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami. A z drugiej – na co te 4 tysiące wystarczą? Przecież w przypadku upośledzonego dziecka to tylko jakaś maleńka kropelka w całym morzu potrzeb…Byłoby optymalnie, gdyby wprowadzono jakiś naprawdę długofalowy program pomocowy, a nie tylko jednorazową zapomogę.

 2. Dokladnie to samo pomyslalam co Wy dziewczyny w komentarzach. Wydaje sie duzo, ale co to jest w morzu potrzeb takiego dziecka? Jednorazowe zasilki nie sa dobre, lepiej aby pomoc byla dozowana co miesiac.

 3. Marudzimy, że to nie tak powinno być… mówimy, że to kpina…
  Tych pieniążków kiedyś nie było – a jednak byli rodzice, którzy wiedzieli jak powinni postąpić.
  Dobrze, niech te pieniążki będą… to się przyda, to też jest ważne w obliczu takiego wyzwania. Czy ktoś pogardzi i powie „nie, dziękuję?”